Jump to content

Mateusz_D

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  262
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

271 Good

2 Followers

About Mateusz_D

 • Rank
  Altair

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.flickr.com/gp/141299192@N06/735669

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  Oprócz Astronomii:
  Fizyka, Biologia, RPG, Klimaty fantasy & sci-fi
 • Sprzęt astronomiczny
  SW ED80, HEQ5 (belt mod.), Canon EOS 600d (moded); kilka obiektywów

Recent Profile Visitors

1,576 profile views
 1. Większość rzeczy, które trzeba poprawić sama opisałaś. Mam tu na myśli wzajemne położenie elementów. Gwiazdy są pojechane raczej przez zbyt długi czas naświetlania, gdyby to był wiatr raczej widziałabyś jakieś maziaje a nie kreski. Niebo jest czerwono przez light pollution czyli właśnie zanieczyszczenie światłem. Jeśli chcesz wejść w to hobby aby rezultaty były w miarę satysfakcjonujące to koniecznie aparat (najlepiej modyfikowany - są często na forum tym lub sąsiednich), oczywiście obiektyw no i statyw. Jak uznasz, że to Cię wciąga to pewnie kolejnym krokiem będzie Star Watcher Star Adventurer zwany popularnie SWSA
 2. Zabawy w porównywanie zdolności obróbki kiedyś VS dziś ciąg dalszy.

  Z powodu braku pogody bawię się starym materiałem jeszcze z czasów użytkowania Fastrona i radzieckich obiektywów (Jupiter 21M i Tair-3s). Wrzucam jako ciekawostkę.

   

  Ciekawe gdzie będę za te 2-3 lata  :D

   

  comparison.jpg

 3. Z nudów pomyślałem, że sprawdzę postęp umiejętności obróbki, który dokonał się u mnie (lub nie :p) w ciągu ostatniego prawie roku. Zdjęcie z pierwszego posta męczyłem kilka godzin a to poniżej jakieś 30-40 minut. Parę spraw bym jeszcze oczywiście poprawił , ale różnicę chyba widać
 4. Dobry temat bo pokazuje jak obecnie najlepsi astrofoto-wyjadacze zaczynali. Nikt od razu nie robił APODów. Motywujące
 5. Są takie strony gdzie takich kadrów cała masa. Chyba linków nie muszę podrzucać ;-)
 6. Niestety walka z LP chyba jest przegrana. Coraz więcej świateł wszędzie. Samo zdjęcie rewelacja i bardzo fajny kadr.
 7. Chyba nie było tam LEDów. Przynajmniej bazując na wykresie IDASa - zielony kolor - wykres Jolo - pozostałe kolory - wykres IDAS
 8. Czyli wydatek trzeba rozszerzyć na jakiś filtr duo i ew. ten IDAS na miejscówki wiejskie, ale z LP. Właśnie analizowałem wykres dla IDAS ALP D2 i wygląda, że omija tą górkę dla LEDów. Wykres wykresem, opisy w sklepach opisami a jednak opinie użytkowników nt. jakości, ew. problemów to inna sprawa. Stąd moje drążenie :p
 9. Pozwolę sobie na odkopanie tematu bo poważnie myślę o zakupie. Zastanawiam się miedzy D1 a D2. Czy Panowie @kubaman @Maro21 oraz @kuba_527 mogą powiedzieć jak wypadły ich testy jeśli takowe miały miejsce? W miejscu gdzie ja zwykle robię zdjęcia zainstalowali wzdłuż drogi ciąg lamp LED więc chylę się ku D2. W dodatku myślę, o próbie robienia zdjęć z południa Krakowa z balkonu - jak się nie ma co się lub i to się lubi co się ma. Chętnie poznam opinie z pierwszej ręki.
 10. Planuję zakup filtra LPS i celuję w IDAS bo unikam półśrodków jeśli to możliwe. Znalazłem dwa modele tj. D1 i D2. D2 dedykowany do miejsc zanieczyszczonych białym światłem LED i to mi chyba nawet bardziej odpowiada bo tam gdzie zwykle robię zdjęcia właśnie takie lampy zamontowano w ubiegłym roku. Z racji tego, że nie jest to najtańszy filtr chciałbym się Was jednak poradzić czy dostrzegacie jakieś za/przeciw jeśli chodzi o ten model. Ewentualnie większe różnice między D1 a D2 niż wymieniona? Z góry dzięki.

   

  IDAS D1 LPS: https://www.astroshop.pl/filtr-uhc/idas-filtr-lps-d1-canon-eos-aps-c/p,55896#tab_bar_0_select

   

  IDAS D2 LPS: https://www.astroshop.pl/filtr-szerokopasmowy/idas-filtr-mglawicowy-lps-d2-do-canon-eos-aps-c/p,57332#tab_bar_0_select

  1. MateuszW

   MateuszW

   D2 będzie na pewno lepiej filtrował LP, ale niestety to już bardziej coś w stylu UHC-S, niż ALP. Na pewno kolor będzie wymagał sporej gimnastyki. D1 daje właściwie naturalny kolor. No ale nie ma innej rady z tym LP, trzeba wybrać kompromis.

  2. Mateusz_D

   Mateusz_D

   Zdecydowanie będzie zabawa z kolorem. Widzę po zdjęciach z innych for, że fotki wpadają mocno w zieleń. Może jednak D1 :D Wciąż bije się z myślami.

 11. Dzięki wielkie. Mozaikę składałem ręcznie w PS poprzez obracanie o 45 stopni fotki bazowej. Potem ustawiałem pozycję na warstwach a żeby było łatwiej to w trakcie przenoszenia Opacity ustawiałem na bodaj 50%.
 12. Dzięki Co do DM to niestety kolory nie są tak dobrze widoczne. To zdjęcia było robione w warunkach bliskich bieszczadzkim więc pod raczej ciemnym niebem.
 13. Kilkoro z Was miało okazję już wrzucić swoje podsumowania roku 2019. Pomyślałem, że i ja to zrobię choć mój dorobek jest o niebo skromniejszy od waszego. Najistotniejsze dla mnie wydarzenia z 2019 roku poniżej Sprzęt: - Modyfikacja Canona - Przesiadka z radzieckich obiektywów (Jupiter 21M, Tair-3s) na SW ED80 + dedykowany flattener. - Przesiadka z Fastrona na HEQ5 (belt moded) - Skompletowanie zestawu do guidingu - Skompletowanie zestawu do zarządzania sesją na odległość (mini PC, access point, usb hub itd.) - Zakup DreamFocusera Akwizycja: - Wprowadzenie programu do zarządzania sesją (APT) - Wprowadzenie plate sovlingu - Wprowadzenie ditheringu - Wprowadzenie guidingu (PHD2) - Testowa sesja zarządzana z domu Osiągnięcia: - 2 miejsce w konkursie na Astrofotografię Miesiąca i Roku dla Początkujących (lipiec 2019) - 2 miejsce w konkursie na Astrofotografię Miesiąca i Roku dla Początkujących (październik 2019) Chciałbym aby 2020 był choć tak samo dobry jak 2019 co raczej w moim przypadku się nie uda z dwóch powodów. Pierwszy przykry to spory wzrost LP w miejscu z którego zwykłem robić zdjęcia. Drugi jest dużo szczęśliwszy a mianowicie przyjście na świat drugiego syna co planowo ma mieć miejsce w lutym Wam wszystkim życzę wszystkiego dobrego, ciemnego nieba, wielu pogodnych dni i progresu w pozyskiwaniu umiejętności i nowego jeszcze lepszego sprzętu.
 14. Przeglądam na telefonie więc może widzę niewyraźnie, ale czy darki się dobrze odjęły? Chyba widzę tam hot pixele. Oczywiście zero związku z gradientem. Myślę, że Duser może mieć rację.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.