Jump to content

Mareg

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  116
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

72 Neutral

About Mareg

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 04/18/1973

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  podkrakowska wieś
 • Zainteresowania
  fizyka, fotografia, rower
 • Sprzęt astronomiczny
  T300/1500 HiLux + Ecliptica Pro, SW 80/600 ED + AZ5,
  APM 25x100 ED .. EX 7x35, EOS 80D, EF 50/1.8, Samyang 16/2.0 ED

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. A kolimację lasera sprawdzałeś ? Jeśli nie, to sprawdź i ewentualnie skolimuj kolimator laserowy. I schowaj go "na potem". Najpierw skolimuj porządnie teleskop jakimś kolimatorem optycznym. To jest f/4, więc nie może być nic na skróty. Jak optycznie będzie OK, to wtedy laser do sprawdzenia kolimacji i zrobienia jakichś małych ostatecznych korekt. Po tych korektach sprawdź czy optycznie jest dalej OK.
 2. Wyrazy szacunku za taką pracę ! Też chętnie kupiłbym z autografem. Tym bardziej, że nigdzie nie widzę jej jeszcze w sprzedaży.
 3. Jest na temat tego pryzmatu Takahashi 1.25" wątek na CN: https://www.cloudynights.com/topic/492704-takahashi-125-prism-diagonal/ Pierwsza odpowiedź: " Most people will say definitely but my experience was less than stellar! I tried using them twice (bought about a year apart) and both times I felt that not only was the build cheap (rough unfinished plastic side plates, plastic eyepiece collet), but It did more to harm the Image in a few scopes I tried. Others may disagree, but I find the Baader T2 Prism (non-Zeiss) better in all respects. " I niestety jest więcej takich opinii... Jak kupię, to raczej Baadera, tylko jeszcze nie wiem który, czy ten "non-Zeiss" czy "Zeiss".
 4. Wielkie dzięki Jurek za info. A jaki pryzmat masz w Edku ? Widzisz lepszy kontrast w pryzmacie niż w lustrze ?
 5. Czy ktoś ma w swoim Edku 80 kątówkę pryzmatyczną i może potwierdzić, że w f/7.5 pryzmat nie wnosi aberacji chromatycznej przy dużych powiększeniach ? Ostatnio sprawdziłem jaka jest różnica w obrazach z kitową kątówką lustrzaną i bez kątówki „na wprost” . Przewaga "bez kątówki" mnie tak zaskoczyła, że jestem zdecydowany tę kątówkę wymienić, bo „na wprost” to dobre jest do krótkich testów i obiektów nisko nad horyzontem, a regularnych obserwacji to się tak nie da robić bez narażania się na skręcenie karku. Doświadczeni refraktorowcy radzą, że do Edka to najlepsza jest kątówka pryzmatyczna i dlatego taka mi się marzy. Czytałem że w f/7.5 pryzmat powinien już pracować bez aberracji chroamtycznej, ale dobrze byłoby aby to było potwierdzone doświadczalnie na tym konkretnym modelu refraktora. Przy okazji piszę, jak wyglądało porównanie. Setup: SW 80/600 ED na AZ5 z mikroruchami, Barlow TV 2" 2x, BCO 6 mm, x200 (2.5 D), ŹW 0.4 mm. Kitowa kątówka lustrzana SW była zastępowana przedłużką GSO 2” 80 mm. Porównanie było na Epsylonach w Lutni i Delcie Cygni (moje standardowe „letnie testery seeingu”). Bez kątówki obraz miał zdecydowanie większy kontrast, bo nie było praktycznie wcale pojaśnień wokół gwiazdek. Nie pamiętam, abym kiedykolwiek wcześniej widział taką czerń pomiędzy składowymi par Epsilonów. Bez kątówki słabszy składnik Delty Cygni był o wiele bardziej wyraźny, taka kropeczka na praktycznie idealnym kółeczku. Z kątówką kółeczko było poszarpane a kropeczka mniej wyraźna. Przy okazji wymiany kątówki na przedłużkę zauważyłem, że muszę korygować szukacz o jakieś 10 % pola widzenia, czyli około pół stopnia. Jest to pewnie błąd kolimacji kątówki. W tej kątówce niestety nie można tego rozsądnie skorygować, bo lustro jest przyklejone do korpusu.
 6. 1. Może można sytuację poprawić stosując DWA filtry, tak, aby każdy z nich robił połowę roboty pracując na połowie kąta. To byłoby kosztem podwójnych strat, ale z zyskiem podwójnego tłumienia poza pasmem przepuszczanym. 2. Światłosiłę można "sztucznie" zmniejszyć Barlowem, z wszystkimi tego konsekwencjami. Wiązka za Barlowem będzie mniej zbieżna, zmniejszając efekty uboczne pochylenia filtra. 3. Z tego co wiem, to za Powermate wiązka jest całkiem równoległa, co byłoby idealnym miejscem na pochylony filtr.
 7. Dla wsparcia badań szeroko rozumianej termodynamiki i jej równowagi w skali kosmicznej mogę wysłać Ci pokrowiec na dół tuby. Jeśli jesteś gotów na ten potencjalnie przełomowy eksperyment, proszę prześlij mi na PW Twój adres i średnicę zewnętrzną dołu tuby.
 8. Odradzam kątówkę lustrzaną jeśli nie jest konieczna. Nawet w wizualu w Edku dobrze widzę różnicę w kontraście pomiędzy kątówką a "na wprost". Jakością lustra można tę różnicę tylko zmniejszać. Moja kitówka SW ma na dodatek błąd kolimacji rzędu pół stopnia. Jak trzeba przydłużyć tor, przedłuż przedłużką, najlepiej 2".
 9. Czekając na jakieś konkrety możesz rzucić okiem na CN na "Bressler vs Skywatcher vs Omegon". Z tego co tam zobaczyłem, to możesz mieć kłopot z informacją na temat tego teleskopu, cytuję: "As far as which scope to order, there are almost no quality reviews of the Omegon and that would concern me."
 10. To przez te szczeliny między deskami. Potrzebujesz optyka, który takie szczeliny optyka.
 11. Może to jest wersja z automatycznym myciem ? W takim razie przydałyby się jeszcze paraboliczne wycieraczki... W sklepach nie widzę, ale może ktoś Ci wydrukuje.
 12. To jest bardzo dobra rada: zrób sobie przedłużkę na fabryczny odrośnik. Pomoże i na roszenie, i na boczne światło, które może padać na obiektyw. Ja mam dorobione z karimaty coś takiego jak na zdjęciu. Jest wyflokowane w środku, żeby nie było odblasków. Uważaj, aby przedłużka nie była za długa, żeby nie zasłaniała Ci obiektywu. Ja wyznaczyłem to "graficznie" rozrysowując sobie bieg promieni przed obiektywem. Coś podobnego zakładam też na szukacz.
 13. Może rzuć okiem na taki kolimator koncentryczny. Jestem zachwycony jego działaniem i prostotą budowy. Ale przód musiałbyś drukować z czegoś przezroczystego i kleić z resztą. Nie wiem też, jak wyglądałaby przezroczystość takiej wydrukowanej części. Inna opcja to wydrukować okręgi na folii zwykłą drukarką a folię jakoś przykleić.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.