Jump to content

soczi

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  69
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

45 Neutral

About soczi

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. No bez wątpienia najkorzystniejsze ustawienie jakie jest chyba tylko możliwe, ale też fakt, że Słońce, mam takie wrażenie, gwałtowniej wschodzi/zachodzi na tej pozycji Deklinacji (głęboko jest ukryte pod horyzontem, więc ciemniej jest, bo dynamika świtu/zmierzchu jest większa. Odwrotnie niż latem) oraz rankiem nie ma turbulencji takich jak po zachodzie rozgrzanym Słońcem. Do tego czyste powietrze z dobrym seeingiem i sukces gotowy. Przeanalizowałem symulacje i wychodzi mi, że o zachodzie Słońca (gdy jest korzystne nachylenie ekliptyki czyli wiosną) nie da się uzyskać aż tak dobrego ustawienia wzajemnego jak ty miałeś okazję rankiem 27.10. Tak więc WIELKIE GRATULACJE szczęściarzu
 2. Najważniejsze przy sprawdzaniu to umieszczenie zwyczajnej przesłony z dziurką dokładnie w płaszczyźnie ostrego obrazu w nieskończoności, bo tam wypada najczęściej diafragma polowa. Wtedy test można uznać za wiarygodny czy łapki widać czy też są ucinane. Bez wątpienia obsługiwana jest na styk tylko wiązka centralna, a nie tak jak w GSO także promienie skośne.
 3. Świętej Pamięci nasz Guru od sprzętu mawiał: będzie winietowanie
 4. No chyba, że weźmiemy pod uwagę niektóre Synty w których wydaje się, że jednak krawędź głównego nie pracuje przez za ciasne LW
 5. No tyle wychodzi. A nawet ciut więcej z osobistych pomiarów. Mierzyłem ówcześnie tylko odległość załamania od matówki w wyciągu ustawionej na nieskończoność. Nawet gdy faktycznie wyciąg jest ciutke krótszy (bo dokładnie wszystkiego nie pamiętam) to i tak wyjdzie sporo już z samego przybliżonego przeliczania poszczególnych części Synty. Poprostu w swoich początkowych założeniach przeoczyłeś, że Synta ma ognikową 1200 a nie 1250 (a to już troszkę inaczej schodzące się promienie. Dla 1200 gwałtowniej) oraz zapomniałeś ująć extendera. Stąd te rozbieżności obliczeń i duża różnica. ...ale po to tu jesteśmy żeby nawzajem wyprowadzać sie z błędu.
 6. Zapewniam cię że różnica wyjdzie ogromna dla zerowego LW. Tu trzeba mieć ten sprzęt poprostu przed sobą jak sie nie wierzy. Łamanie toru jest znacznie dłuższe i wyjdzie ciut ponad 58mm krążek w tym miejscu dla 100% promieni głównych. Napewno optyki do Flexa nie wsadzają innej niż do pełnej tuby 10-tki. Zawsze mała fazka na LW jest, więc mimo że producent podaje tyle a tyle to czasem fazka sporo ujmuje średnicy czynnej co jest nieuczciwe dla kupującego i wprowadza w błąd.
 7. Jaka tam znowu połowa? Wyciąg standardowy to nieźle wystająca "lufa". 8cm to sam korpus z drawtube może ma. A gdzie extendery 5cm? A gdzie środek ogniskowania w wysuwie pracy wyciągu? Wybacz, coś pokręciłeś w danych do obliczeń. Wiadomo, że się przyznajesz, że to tylko teoretyczne domniemania na podstawie danych ze sklepu, ale wybacz - doradzać jest lepiej gdy się "macało" sprzęt organoleptycznie i osobiście. Robiło pomiary i testy.
 8. Karol, wiem że się chciałeś popisać, ale niestety chyba ci nie wyszło. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Złe masz dane. Zajmij się swoim dużym sprzętem a nie tym z którym nie miałeś styczności jak widać. Doceniam dobrą wolę pomocy, ale.... O ile wiem Synta pełna ma jakieś 28,5cm średnicy tuby, odległość przełamania od ogniska sam mierzyłem. Na chłopski rozum ze zwykłego rozrysowania stożka światła wychodzi coś koło 58mm, czyli zerówka jak to nazywasz, bo Synta 10" nie ma F=1250mm
 9. U mnie jakieś 56,7mm jest. Powinno minimalnie gdzieś z 58mm być raczej. Obcina z 8mm apertury tak na oko. W źrenicy okularu natomiast (tak jak plotka głosi) te łapki raczej widać, więc według niektórych nie ma za bardzo czego sie czepiać. Pasujące LW do tego modelu raczej coś w stylu od GSO czyli 63mm. 70mm to będzie raczej zbyt dużo i tylko pod astrofoto pod lepsze krycie kadru.
 10. Mnie samodzielne rozkminianie technicznych tajemnic optyki wszelakiego rodzaju pociąga w równym stopniu jak same obserwacje.
 11. Co wy wygadujecie? Przecież pytający jak widać ma dostęp do internetu i zapewne kupował teleskop w sklepie internetowym. Odrobina własnej dedukcji "jak to powinno działać" albo zwyczajne zazdrosne spojrzenie na foto zmontowanego telepa w każdym niemalże sklepie w Necie i wszystko jest jasne. Mało rozgarnięci są ci pytający albo poprostu zalatani i brak czasu aby pomyśleć na spokojnie. Przyznam, że mnie tak zawsze zżera ciekawość nowego sprzętu, że wszelkie możliwe fotki tego sprzetu w Necie oglądam przed zakupem oraz czytam jak działa, jakie może sprawić problemy itd. Czysta satysfakcja z "gonienia króliczka"
 12. Jak się testuje na bardzo bliskich obiektach to taki natłok przedłużek ma sens Kto wie czy niejeden zielony pytający na tym się nie złapał. Czyli kupuję, testuję, stwierdzam, że działa. A wieczorem klapa Łysy rozmazany, a gwiazdy placki. Elementarna wiedza z zasad optyki się kłania - warto być jej świadomym. Czyli im bliżej obiekt tym wyciąg wyżej wysunięty. Dlatego warto eksperymentować by się uczyć doświadczalnie. Byle niezbyt inwazyjnie.
 13. Newton sam w sobie jest najdłuższym z dostępnych odrośnikiem dla LG Owszem spocił mi się nieraz spód LG z zewnątrz, ale żeby w środku? Jemu bardziej chyba chodzi o skropliny po powrocie z obserwacji albo po wpakowaniu Newtona do auta. Trza mieć dwa zamienne szukacze. ...i jedziesz dalej. He he.
 14. To są specjalne adaptery. Jeśli dany teleskop je posiada tzn. że prawie napewno umożliwiać będzie bezproblemowe ostrzenie z aparatem foto. Wtedy zdejmujesz ten adapter by wiązka światła mogła z łatwością zagłębić się w korpusie aparatu i dosięgnąć ogniskiem matrycy. Gdy natomiast używasz okularów "ostrzą one jakby w innym miejscu wyciągu" ze względu na inną budowę, więc wymagają przedłużki. Ognisko w teleskopie zarówno dla okularów jak i aparatów oczywiście umiejscowione jest w tym samym miejscu
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.