Jump to content

soczi

Społeczność Astropolis
 • Posts

  74
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

soczi's Achievements

48

Reputation

1

Community Answers

 1. No i jak oceniacie z perspektywy kończącego się roku stan ASTROMANIAKA za nowej władzy? Masa wartościowych ludzi nie udziela się już aktywnie na Astromaniaku. Mnie też tam być nie musi skoro jestem PERSONA NON GRATA. Tyle w temacie!
 2. Na takie astrofajerwerki to raczej trzeba mieć autonaprowadzanie GOTO, wtedy nasze szanse na sukces drastycznie wzrastają. A jak nie to chociaż sobie EQ tarczami odpowiednio nastawić według jakiegoś punktu odniesienia o poranku i skorelować z planetarium pozycje Łysego.
 3. Seeing. Jest zimno masy powietrza w atmosferze się mieszają gdy wiatry. Nad miastem ciepło też ulatuje degradując obraz. Teleskop trudniej wychłodzić teraz, gdy bliżej zera temperatura. No i jak z okna lukasz to się też nie dziw że ciepłe powietrze ulatuje i degraduje obrazy.
 4. Na nową drogę waszego forum Stworzone z braku głębszego sensu tworzenia. Przykre, że niestety "astromaniak.pl" nie chce nawet dać szansy wolnym twórcom do wykazania się w jakimś głosowaniu na najlepsze prace upiększające polskie astrofora. Pamiętajcie - atrakcyjny TYTUŁ strony świadczy o jej gospodarzu!
 5. Kable to częsta przyczyna szwankowania różnorakiego sprzętu. Często także przez marną jakość kabelka USB. Brak pozłacań styków, zbyt cienkie żyły lub ekran. Kiedyś dobre kable to były standardem za kilka złotych, dlatego polutowałem stary kabel USB bo na izolacji ma nadrukowane parametry które dziś kosztują grube pieniądze. Operacja się udała i bardzo stary kabelek hula w kompie jak ta lala. Gorzej by było gdyby to gniazdko USB padło w sprzęcie.
 6. No bez wątpienia najkorzystniejsze ustawienie jakie jest chyba tylko możliwe, ale też fakt, że Słońce, mam takie wrażenie, gwałtowniej wschodzi/zachodzi na tej pozycji Deklinacji (głęboko jest ukryte pod horyzontem, więc ciemniej jest, bo dynamika świtu/zmierzchu jest większa. Odwrotnie niż latem) oraz rankiem nie ma turbulencji takich jak po zachodzie rozgrzanym Słońcem. Do tego czyste powietrze z dobrym seeingiem i sukces gotowy. Przeanalizowałem symulacje i wychodzi mi, że o zachodzie Słońca (gdy jest korzystne nachylenie ekliptyki czyli wiosną) nie da się uzyskać aż tak dobrego ustawienia wzajemnego jak ty miałeś okazję rankiem 27.10. Tak więc WIELKIE GRATULACJE szczęściarzu
 7. Najważniejsze przy sprawdzaniu to umieszczenie zwyczajnej przesłony z dziurką dokładnie w płaszczyźnie ostrego obrazu w nieskończoności, bo tam wypada najczęściej diafragma polowa. Wtedy test można uznać za wiarygodny czy łapki widać czy też są ucinane. Bez wątpienia obsługiwana jest na styk tylko wiązka centralna, a nie tak jak w GSO także promienie skośne.
 8. Świętej Pamięci nasz Guru od sprzętu mawiał: będzie winietowanie
 9. No chyba, że weźmiemy pod uwagę niektóre Synty w których wydaje się, że jednak krawędź głównego nie pracuje przez za ciasne LW
 10. No tyle wychodzi. A nawet ciut więcej z osobistych pomiarów. Mierzyłem ówcześnie tylko odległość załamania od matówki w wyciągu ustawionej na nieskończoność. Nawet gdy faktycznie wyciąg jest ciutke krótszy (bo dokładnie wszystkiego nie pamiętam) to i tak wyjdzie sporo już z samego przybliżonego przeliczania poszczególnych części Synty. Poprostu w swoich początkowych założeniach przeoczyłeś, że Synta ma ognikową 1200 a nie 1250 (a to już troszkę inaczej schodzące się promienie. Dla 1200 gwałtowniej) oraz zapomniałeś ująć extendera. Stąd te rozbieżności obliczeń i duża różnica. ...ale po to tu jesteśmy żeby nawzajem wyprowadzać sie z błędu.
 11. Zapewniam cię że różnica wyjdzie ogromna dla zerowego LW. Tu trzeba mieć ten sprzęt poprostu przed sobą jak sie nie wierzy. Łamanie toru jest znacznie dłuższe i wyjdzie ciut ponad 58mm krążek w tym miejscu dla 100% promieni głównych. Napewno optyki do Flexa nie wsadzają innej niż do pełnej tuby 10-tki. Zawsze mała fazka na LW jest, więc mimo że producent podaje tyle a tyle to czasem fazka sporo ujmuje średnicy czynnej co jest nieuczciwe dla kupującego i wprowadza w błąd.
 12. Jaka tam znowu połowa? Wyciąg standardowy to nieźle wystająca "lufa". 8cm to sam korpus z drawtube może ma. A gdzie extendery 5cm? A gdzie środek ogniskowania w wysuwie pracy wyciągu? Wybacz, coś pokręciłeś w danych do obliczeń. Wiadomo, że się przyznajesz, że to tylko teoretyczne domniemania na podstawie danych ze sklepu, ale wybacz - doradzać jest lepiej gdy się "macało" sprzęt organoleptycznie i osobiście. Robiło pomiary i testy.
 13. Karol, wiem że się chciałeś popisać, ale niestety chyba ci nie wyszło. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Złe masz dane. Zajmij się swoim dużym sprzętem a nie tym z którym nie miałeś styczności jak widać. Doceniam dobrą wolę pomocy, ale.... O ile wiem Synta pełna ma jakieś 28,5cm średnicy tuby, odległość przełamania od ogniska sam mierzyłem. Na chłopski rozum ze zwykłego rozrysowania stożka światła wychodzi coś koło 58mm, czyli zerówka jak to nazywasz, bo Synta 10" nie ma F=1250mm
 14. U mnie jakieś 56,7mm jest. Powinno minimalnie gdzieś z 58mm być raczej. Obcina z 8mm apertury tak na oko. W źrenicy okularu natomiast (tak jak plotka głosi) te łapki raczej widać, więc według niektórych nie ma za bardzo czego sie czepiać. Pasujące LW do tego modelu raczej coś w stylu od GSO czyli 63mm. 70mm to będzie raczej zbyt dużo i tylko pod astrofoto pod lepsze krycie kadru.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.