Jump to content

okuul

Społeczność Astropolis
 • Posts

  104
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

okuul's Achievements

177

Reputation

 1. Masz jakieś astrofotki nim robione ?
 2. Ja kupiłem taki, pancerny, nic się nie kiwa https://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-benro-mach3-tma27al.html
 3. Super wątek, chyba warto sobie taką czeklistę (jakąś skróconą wersję) przygotować, wydrukować i przykleić do montażu.
 4. Ok, dzięki, fajny pomysł z tym APT. Z tego co doczytałem w wątku https://astrophotography.app/usersguide/eos_lens_control_and_auto_focus.htm# to wygląda, że można ustawić focus programowo, a potem wyłączyć AF i powinna zostać poprawna ostrość. Można tez zostawić podłączony do laptopa aparat z AF i powinno to na bieżąco dokonywać poprawek. Ale cały czas się zastanawiam - bo dotąd nie robiłem takich długich sesji - czy po ustawieniu ostrości na początku po jakimś czasie może się ona rozjechać, jeżeli mam założoną opaskę grzejną ? Jeśli tak, to jak często sprawdzać ? Co godzinę ? Co pół ? Jakie doświadczenia ma grono kolegów z forum ?
 5. W piątek byłem na wsi, Bortle 3/4 i próbowałem złapać w szerokim kadrze Kasjopeję. Na stacku pojawił Pacman i Serce, SWSA pociągnął 5 minutowe klatki, natomiast chyba mi siadła ostrość. Testowałem SWSA z Canonem 700D + Canon 50mm 1.8, wreszcie z opaską grzejną na obiektyw. No i chyba ta opaska mi coś napsuła. Nie wiem, czy to kwestia ustawienia ostrości "na zimno" i potem włączenia opaski, co mogło spowodować jakieś zmiany ostrości, czy po prostu kabel opaski coś poruszył. 30x300s, ISO 800, f/3.2, biasy i flaty. DSS + GIMP. Macie jakieś porady jak przypilnować tej ostrości ? Prawie 3h materiału, a tu taka bieda ...
 6. Fajne zestawienie, szacun za poświęcony na tłumaczenie czas!
 7. Mam taki obiektyw do Canona 700d, bardzo fajnie się sprawdza jako uniwersalny obiektyw... ... a kupiłem go właśnie na https://www.interfoto.eu/ , podobnie jak Jupitera 135mm, którego używam (próbuję) do astrofoto.
 8. Dokładnie, takie same wrażenia miałem po obejrzeniu tego filmu. Serce rośnie, jak się patrzy, że współpraca ESA, NASA i Kanady przynosi takie efekty. Fajnie by było, jakby się jeszcze z Chinami dogadali, no ale na razie to można traktować jako sci-fi
 9. A tu Jowisz z Io, ten sam wieczór, te same parametry.
 10. Moja próba wyciągnięcia Saturna ze słabego seeingu. ETX-90 + ASI 120MC-S. Stack 20% z 1200 klatek. Pipp, Autostakkert, Gimp.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.