Jump to content

okuul

Społeczność Astropolis
 • Posts

  104
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by okuul

 1. Masz jakieś astrofotki nim robione ?
 2. Ja kupiłem taki, pancerny, nic się nie kiwa https://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-benro-mach3-tma27al.html
 3. Super wątek, chyba warto sobie taką czeklistę (jakąś skróconą wersję) przygotować, wydrukować i przykleić do montażu.
 4. Ok, dzięki, fajny pomysł z tym APT. Z tego co doczytałem w wątku https://astrophotography.app/usersguide/eos_lens_control_and_auto_focus.htm# to wygląda, że można ustawić focus programowo, a potem wyłączyć AF i powinna zostać poprawna ostrość. Można tez zostawić podłączony do laptopa aparat z AF i powinno to na bieżąco dokonywać poprawek. Ale cały czas się zastanawiam - bo dotąd nie robiłem takich długich sesji - czy po ustawieniu ostrości na początku po jakimś czasie może się ona rozjechać, jeżeli mam założoną opaskę grzejną ? Jeśli tak, to jak często sprawdzać ? Co godzinę ? Co pół ? Jakie doświadczenia ma grono kolegów z forum ?
 5. W piątek byłem na wsi, Bortle 3/4 i próbowałem złapać w szerokim kadrze Kasjopeję. Na stacku pojawił Pacman i Serce, SWSA pociągnął 5 minutowe klatki, natomiast chyba mi siadła ostrość. Testowałem SWSA z Canonem 700D + Canon 50mm 1.8, wreszcie z opaską grzejną na obiektyw. No i chyba ta opaska mi coś napsuła. Nie wiem, czy to kwestia ustawienia ostrości "na zimno" i potem włączenia opaski, co mogło spowodować jakieś zmiany ostrości, czy po prostu kabel opaski coś poruszył. 30x300s, ISO 800, f/3.2, biasy i flaty. DSS + GIMP. Macie jakieś porady jak przypilnować tej ostrości ? Prawie 3h materiału, a tu taka bieda ...
 6. Fajne zestawienie, szacun za poświęcony na tłumaczenie czas!
 7. Mam taki obiektyw do Canona 700d, bardzo fajnie się sprawdza jako uniwersalny obiektyw... ... a kupiłem go właśnie na https://www.interfoto.eu/ , podobnie jak Jupitera 135mm, którego używam (próbuję) do astrofoto.
 8. Dokładnie, takie same wrażenia miałem po obejrzeniu tego filmu. Serce rośnie, jak się patrzy, że współpraca ESA, NASA i Kanady przynosi takie efekty. Fajnie by było, jakby się jeszcze z Chinami dogadali, no ale na razie to można traktować jako sci-fi
 9. A tu Jowisz z Io, ten sam wieczór, te same parametry.
 10. Moja próba wyciągnięcia Saturna ze słabego seeingu. ETX-90 + ASI 120MC-S. Stack 20% z 1200 klatek. Pipp, Autostakkert, Gimp.
 11. Super detale, jak dla mnie mega !
 12. @Przemo23 ekstra planetki. Widzę, że jeszcze wiele walki przede mną Ile klatek zebrałeś na każde zdjęcie? Stack z ilu % ? W czym obrabiane ?
 13. Z wczorajszej nocy, mój pierwszy raz z Jowiszem. ETX-90, Barlow x2.25, Canon 700D - tryb filmowania, ISO 3200. Stack 30% z 1200 klatek. PIPP, AS3!, FitsWork4, GIMP.
 14. Ja mam SWSA wifi od tygodnia, niewiele nim jeszcze robiłem, ale w instrukcji jest napisane, że montaż ma zabezpieczenie - jeśli po uruchomieniu silnika przez pewien czas nie uda się obrócić osi, to silnik się zatrzymuje. Może nie zacisnąłeś sprzęgła ? Taki czarny pierścień. Wtedy silnik kręci, oś stoi ..
 15. Byłem, uczestniczyłem, podobało mi się za rok jadę ponownie ! Ciekawe wykłady, fajny sprzęt do przetestowania, dużo integracji i ciekawych rozmów na jedyny, słuszny temat. No i super atmosfera. Polecam !
 16. Jak kupiłem ostatnio coś takiego: https://baterieb2b.pl/pl/p/Latarka-Energizer-Vision-HD-350-lumenow/475 Włącza się zawsze czerwone światło, jak poklikasz szybko to masz białe, jak klikniesz po > 2s to się wyłącza. Jak wyłączysz białe, to po włączeniu jest zawsze czerwone. Testowałem w ten weekend na OZMA, 13-letni syn też miał taką, nikomu krzywdy białym światłem nie zrobiliśmy
 17. Perfecto ! Jakby człowiek nie zobaczył, to by nie uwierzył ...
 18. Kolejna próba, tym razem Siril + Gimp. Crop i obrót, żeby tak klasycznie bardziej wyglądało.
 19. Mam już wersję LE, jest w kolejce do nauki obróbki Jeśli z tego materiały da się coś wyciągnąć, a widzę, że tak, to na pewno spróbuję.
 20. @Robson_g super, widzę, że jeszcze długa droga przede mną ... Ale motywacja jest, jak widzę, co można osiągnąć, to aż się chce walczyć dalej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.