Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  3057
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

Grzędziel last won the day on February 18

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

7303 Excellent

About Grzędziel

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 12/07/1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

9500 profile views
 1. Andrzej, faktycznie gwiazdki są najsłabszym elementem tej fotki. I nie chodzi o kolimację czy rozmycie. Są strasznie jasne i wielkie, takie "wywalone" na skutek tego, że mocno krzywą pociągnąłeś za uszy i wyszedł nadmierny kontrast. Ale od początku: Masz jasny teleskop i doskonałe niebo wiec potencjał jest. Ale nie stosował bym różnych czasów. Zebrał bym duuużo materiału w subach po 300 sek. Po zestakowaniu i delikatnym wyciągnięciu (zaznaczam delikatnym) postarał bym się pokazać zewnętrzne struktury galaktyk i IFN-a. Ale żeby nie "wywaliło" gwiazdek zamaskował bym je i w PS-ie pobawił bym się krzywą tak, żeby wyciągnąć histogram jedynie w rejonie szarości lekko powyżej tła. W tym celu zablokował bym krzywą na poziomie tła i po wyciągnięciu przygasił na poziomie świateł. Unikniesz wtedy prześwietlenia jasnych gwiazd i jądra 7331. Ale wszystko rób bardzo delikatnie, z umiarem, małymi kroczkami zachowując kopie poprzedniej wersji, żeby móc wrócić. No i duży plus, że na początku walczysz z samą luminancja. To podstawa dobrego zdjęcia. Kolor dorób jak z z luminancji będziesz już zadowolony. Ja ogólnie preferuję mniejsze kontrasty niż te co pokazałeś. Coś w tym guście:
 2. Stwierdzenie "jak najlepszego obiektywu w jak najniższej cenie" zawiera sprzeczność. Generalnie im droższy tym lepszy choć zależność oczywiście nie jest liniowa -zdarzają się spore fluktuacje. Żeby coś doradzić powinieneś podać zakres cen w jakim szukasz. Miej jednak świadomość, że słowo "najlepszy" nie pasuje do obiektywów za kilka stów gdyż nie są wykonane z niskodyspersyjnego szkła i posiadają sporą aberrację chromatyczną, o innych wadach nie wspomnę. Takim obiektywem dobrego zdjęcia nieba nie zrobisz. Mój typ to SW ED 80/600, kupisz za 1500-2500 PLN lub jakiś Canon serii L 200 mm za podobne pieniądze.
 3. Fantastyczne zdjęcie! Wielkie gratulacje. Zrobienie takiej fotki wynagradza trudy naszych zmagań ze sprzętem, pogodą i niewyspaniem. Ileż razy próbujemy jakieś zjawisko zaobserwować czy sfotografować i nici. A tu uzyskałeś efekt spektakularny. Satysfakcja pozostaje na bardzo długo. Brawo!
 4. A moja rada jest taka: Zdecydowanie odpuść focenie Newtonem, używaj go wyłącznie do wizuala. Do foto kup teleobiektyw Canon serii L 200 lub 300 mm albo małe APO. Odpal guiding, tak jak pisze @OnlyAfc i ciesz się z uzyskanych fotek. Newton to wyższa szkoła jazdy, a dla początkujących to stres i frustracja.
 5. Ważne jest dokładne zdiagnozowanie problemu, bo może nie jest tu winny montaż. Rozwijając myśl @MateuszW zrób test z czasami ekspozycji 1 sek. bez guidingu. Przy tak krótkim naświetlaniu tracking nie powinien generować błędów "pojechania". Gwiazdki powinny być idealnie okrągłe (przynajmniej na większości klatek). Jeśli nie będą, to winna jest optyka (np astygmatyzm). Wówczas zaobserwuj jak się zmienia wygląd gwiazd przy lekkim rozogniskowywaniu w jedną i drugą stronę.
 6. Im więcej darków tym lepiej, ale bez przesady. Ja stosuję 50 ale i 30 wystarczy. Ważne żeby lightów było dużo.
 7. Moja żona -artysta grafik zachwyciła się piękną grafiką, a ja podziwiam jakość optyki Twojego teleskopu. Aż boję się sprawdzać i siebie.
 8. To w takim razie na Twoim miejscu kupił bym ten, a resztę kasy bym przeznaczył na dobre okulary 7, 13 i 22 mm. To bardzo wydajny sprzęt do obserwacji DS-ów Księżyca i planet, a i krótkoczasowe fotki też da się robić. No i w samochód załadujesz jeśli lampy Ci koło domu przeszkadzają.
 9. Nie dostaniesz dobrej odpowiedzi na to pytanie, bo to, jaki teleskop wybierzesz zależy od tego co chcesz nim robić. Fotografować gwiazdy i DS-y, Księżyc, planety, czy zająć się obserwacjami wizualnymi. Do każdej z tych aktywności powinien być sprzęt odpowiednio dobrany. Jeśli jesteś, jak piszesz w tym temacie żółtodziobem, to radzę Ci rozważyć coś do obserwacji wizualnych i tu jest zasada -im większy teleskop tym więcej i lepiej widać, ale też trudniej taki sprzęt ogarnąć. Moja rada to zastanów się nad kupnem Newtona na montażu Dobsona. A jeśli chcesz fotografować gwiazdy to nie teleskop, tylko dobrą lustrzankę, dobry obiektyw i prosty montaż - koziołek paralaktyczny, który zapewni śledzenie za ruchem nieba.
 10. Genialne! Jestem też pełen podziwu dla Ciebie za wyszukiwanie takich perełek, jak robisz to ostatnio.
 11. Obecny stan Twojej wiedzy to znajomość pewnych akcji, różnych procesów i tricków, które mają na celu dopieszczenie zdjęcia. Pamiętaj jednak, że należy je stosować z umiarem. Wygląda na to, że tego umiaru Ci zabrakło. Podam przykład: Zobacz jak wygląda tło z bliska: Przecież generalnie tło nieba jest gładkie, a tu same ciemne plamy. Coś poszło nie tak. Moim zdaniem przesadziłeś w odszumianiu. Cofnij się o parę kroków i odszumiaj do momentu kiedy zacznie się pojawiać kisiel/mydło. Podobnie z kolorystyką. Generalnie nie jest źle, ale też mocno przerysowana. Trochę to wygląda tak jak byś na siłę chciał zastosować wszystkie tricki które znasz, a to nie tędy droga.
 12. Mgławica fajna, Trochę rażą plackowate gwiazdy z otoczkami. Wygląda to nienaturalnie
 13. Fajne, podoba mi się.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.