Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  3143
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  31

Grzędziel last won the day on November 2

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

7514 Excellent

About Grzędziel

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 12/07/1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

9978 profile views
 1. Pamiętam Kuba, jak dawno temu prezentowałeś fotki z jakiegoś wypasionego, wielkiego i drogiego teleobiektywy serii L. Ja i paru kolegów astrofotografów zwracaliśmy uwagę na kształt gwiazd. Były delikatnie mówiąc mało okrągłe. Ty przekonywałeś nas, że z tak dobrego obiektywu musza być dobre. I jakie koło zatoczyłeś. Masz doskonały sprzęt dedykowany do astro, robisz świetne fotki, a czepiasz się jakiegoś minimalnego rozkolimowania optyki. Przecież nie ma co przesadzać i się denerwować. Idealne zdjęcie nie istnieje. Jak chcesz znaleźć to zawsze jakiś defekt wyszukasz, tylko pytanie po co.
 2. Święte słowa. Jak trafi się pogoda ustawiasz kota na 6-8 godzin focenia i idziesz spać, a rano masz materiał i komfort obróbki. Obrabiasz tak jak dotychczas, nic nie powinno szumieć, będzie super fotka. Powodzenia.
 3. Świetnie wyszło. No i fajnie, że łamiesz schematy: bez klasycznej luminancji, narrow "tylko" 3 x 900 sek. zamiast zwyczajowych kilkunastu godzin. Ciekaw jestem jak to wszystko, w jakich proporcjach poskładałeś? Domyślam się, że fajna zabawa z tym była.
 4. Warto odnotować, że to nie pierwsze podejście Maćka do tego obiektu
 5. O kurde... zbieram szczękę z podłogi. I znowu niebanalny obiekt mistrzowsko przez Ciebie pokazany. Brawo Ty!
 6. Ciekawe pytanie. Intuicja podpowiada mi, że ważny jest iloczyn powierzchni lustra i czasu naświetlania. Czyli np 4 x 600 sek. lustrem 20 cm da podobny zasięg jak 1 x 600 sek. lustrem 40 cm.
 7. Do Deep Sky Stackera ładujesz na raz wszystkie klatki (lighty), wszystkie darki, wszystkie biasy i wszystkie flaty. Wszystko razem, kolejność dodawania nie ma znaczenia. Jak to już załadujesz wtedy stackujesz.
 8. Zacna fotografia, a pasmo wodoru niezwykle interesująca. Gratulacje!!!
 9. Kamera Atik 383 z migawka mechaniczną flaty palę długo -nie krócej niż 5 sek. Natomiast Atikiem One czy ASI 1600 z migawkami elektronicznymi czas może być krótszy, ale z moich doświadczeń wynika (nie do końca wiem dlaczego), że nie może być zbyt krótki (1/100 - 1/10 sek.) i staram się palić ok. 1-2 sek. Myślę, że przytoczone przez Ciebie opinie mają sens. Dyskusyjne jest też gdzie ma przypadać szczyt histogramu. Bawiłem się w takie eksperymenty i wyszło mi, że nie ma to większego znaczenia. Zależy to pewnie w jakim stopniu kamera pracuje w zakresie liniowym. Współczesne matry
 10. Popieram Twoje podejście. Coś bardzo podobnego dawno temu sobie zrobiłem i służy mi do dziś. Tylko trzeba pamiętać, ze taka flatownica trochę waży. Przez nieuwagę kiedyś zostałem przez nią boleśnie "zaatakowany". Zapomniałem, że leży na odrośniku mojego refraktora i zacząłem parkować teleskop. Spadła na mnie z wysokości i zaliczyłem potężnego guza zalewając się krwią, co w środku nocy, w terenie daleko od domu było doświadczeniem bardzo trudnym.
 11. I o to chodzi. Takie proste liczydełko pokazuje, że do Twojego teleskopu reduktor nie jest potrzebny, natomiast do astrofotografii korektor komy jest niezbędny.
 12. Chyba Maćku pobiłeś rekord pod względem ilości gwiazd zarejestrowanych na jednym zdjęciu.
 13. A w uzupełnieniu, jeśli chodzi o fotografię ccd to polecam nie reduktor tylko korektor np. ten
 14. Nie spotkałem reduktora do Newtona o parametrach x 0.5. Jest za to reduktor x 0.73 zobacz tutaj. Ale domyślam się, że nie o tak drogi Ci chodzi . Jednak wracając do pytania jest ono bez sensu. Do Newtonów raczej nie stosujemy reduktorów żeby powiększyć pole widzenia. Znacznie prościej jest zastosować okular o dłuższej ogniskowej. Wówczas bez trudu cała tarcza Księżyca się zmieści. ps tanich reduktorów x 0.5 które faktycznie są w ofercie niektórych sklepów zdecydowanie nie polecam. Od biedy nadają się jedynie do długoogniskowych, ciemnych refraktorów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.