Jump to content

Grzędziel

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3528
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  39

Grzędziel last won the day on May 26

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

8928 Excellent

3 Followers

About Grzędziel

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 12/07/1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

12978 profile views
 1. A tą szufladę filtrową to gdzie masz zainstalowaną? Bo jeśli przed OAG-iem to filtry wyraźnie zmniejszają ilość dostępnych do guidowania gwiazd.
 2. I o to chodzi. Nie da się na skróty -super zdjęcie!!!
 3. Dobrze myślałeś, ale to nie jedyna przyczyna rozlewania sie gwiazdek. Tak jak pisałem dochodzą błędy optyki, trackingu i seeing. Ale nieprzepełnienie studni pozwala na uzyskanie koloru gwiazdki także w środku jej obrazu.
 4. Teoretycznie tak, ale pod warunkiem, ze gwiazdka zaświetla tylko jeden pixel. Weźmy gwiazdkę z której w jednostce czasu "spływa" 200 ke. Jeśli dobry seeing, optyka i tracking pozwolą, że jej obraz będzie zdefiniowany tylko na jednym pixelu to oczywiście się przepali. Ale jeśli rozleje sie na 4 pixele to wszystkie elektrony się w studni zmieszczą. Ponieważ w praktyce zawsze jasne gwiazdki się rozlewają na wiele pikeli to wychodzi na to samo. Takie analizy mają fundamentalne znaczenie w precyzyjnej fotometrii, gdzie nie można doprowadzać do przepełnienia studni. W astrofotografii przepełnie
 5. No i TS 100Q na sporym formacie dobrze się sprawuje. Bardzo fajnie to wygląda. Kusisz tym cmosem kusisz, a ja ciągle wierny CCD... Ech, jak żyć...
 6. Miałem tego Edka, do wizuala wieszałem na AZ4 i z całą odpowiedzialnością mogę go polecić (teraz wieszam na nim znacznie cięższe APO TS 130 i też jest wystarczająco dobry). AZ5 ma mikroruchy przydatne przy dużych powiększeniach więc do planet powinien być wygodniejszy. Nic nie wiem na temat jego sztywności, może jakiś użytkownik się wypowie.
 7. Doskonały pomysł -sprawdziłem Twoją skalę w bin2 - dokładnie 7 arcsec./pixel Oj, wodoru malutko, malutko a tlen przepiękny.
 8. Szacunek, znakomita praca, nie ma co się rozpisywać. Też zupełnie nie przeszkadza w odbiorze, że rozdzielczość setupu w bin2 nie jest powalająca (pixel 18um) za to sygnału zebrałeś naprawdę sporo. A jak byś mógł pokazać oddzielnie wodór i tlen, byłbym wdzięczny.
 9. No faktycznie, fajna kometa. No i chyba na forum pierwsze zdjęcie Plejad w tym sezonie. Też je w niedzielę nad ranem widziałem.
 10. A ja się wypowiem, że gwiazdy nie są najgorsze, ale warto jeszcze popracować nad korekcja pola bo może być dużo lepiej. Tylko do tego nie rób tyle klatek z różnymi czasami na różnym iso bo szkoda tracić czas, to nic nie wnosi. Ustaw ISO na 1600 czas na 10 sek. -strzał, analiza jak wyglądają gwiazdki w całym polu, korekta ostrości i odległości od flattenera, potem kolejny strzał itd metodą małych kroków skolimujesz teleskop jak trzeba, bo rozumiem, że o to chodziło w teście.
 11. Ja bym najprościej jak się da napisał tak: Obiektyw w swoim ognisku tworzy obraz który: 1. Fotografujesz wkładając tam matrycę kamery/kliszę światłoczułą lub 2. Oglądasz przez okular, który działa jak lupa przez którą oglądasz np rozgniecioną muchę. Bez okularu patrząc na obiektyw (ale nie przez) też możesz zobaczyć ten obraz, tylko ze względu na to, że odległość dobrego widzenia jest dla oka spora to i powiększenie by było małe więc dlatego wymyślono okular.
 12. Super praca. A ja myślałem, że chwilowo odpoczywasz od astrofoto a tu taka niespodzianka. No i ta szlachetna kolorystyka -super do kwadratu!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.