Skocz do zawartości

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Zawartość

  1289
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  14

Ostatnia wygrana Grzędziel w dniu 10 Październik

Użytkownicy przyznają Grzędziel punkty reputacji!

Reputacja

2180 Excellent

O Grzędziel

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  Astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 130, APO 102Q, SW ED 120, SW ED 80, N8"F5, AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Canon 750, marne podwarszawskie niebo.

Ostatnie wizyty

2899 wyświetleń profilu
 1. Kasjopea - gromady i pyły przy NGC 663

  Zacne wykonanie! MaPa, FSQ i STL to doskonałe trio.
 2. IC410 Ha na ciepło

  Piotr, gratuluję nowego nabytku! Nie będę się wypowiadał w temacie obróbki, bo lepsi ode mnie to zrobili. Natomiast moja rada co do gwiazdek na rogach - ten temat przerabiałem wielokrotnie w moich 4-rech refraktorach. To nie kwestia grzałki tylko braku idealnej osiowości układu. Powiększ o milimetr, dwa odległość matrycy od korektora -powinno pomóc. Niestety ta kamera przy wielu swoich zaletach ma tą wadę, że bezwzględnie obnażą wszelkie niedoskonałości optyki.
 3. Miejscówka dla Małopolski

  W dole tak (widać na zdjęciu), ale miejscówka na wzniesieniu więc bym się nie obawiał.
 4. Miejscówka dla Małopolski

  Fajna miejscówka, raczej nie na samodzielne wypady ale na mini zloty dla grupy astrowalniętych. Jak by takowa się zbierała to jestem chętny. W każdym razie miejscówkę wrzucam do swojej bazy.
 5. To może troszkę mniej krytycznie niż Tayson: Spory potencjał sprzętu jest -wprawdzie nie napisałeś jakim teleskopem to fociłeś, ale domyślam się, że to Newton, coś w stylu 150 mm lustra, światło f5. Nikon D610 to doskonały aparat, ale pełna klatka stwarza bardzo duże wymagania jeśli chodzi o ostrość. Tu korektor komy jest absolutnie niezbędny, kolimacja musi być perfekcyjna, zero ugięć na wyciągu, czyli niezłe wyzwanie, aby to ogarnąć. Rozumiem, że nie masz guidingu, więc siłą rzeczy nie da się długo pojedynczych klatek naświetlać, ale sumaryczne czasy rzędu 10 min to stanowczo za mało. Patrząc na Kwintet muszę stwierdzić, że mimo tego sporo Ci się udało zarejestrować. Trochę nie trafiłeś z ostrością, a to bardzo ważne. Przydał by się też flat dla redukcji winietowania -ale to łatwo możesz poprawić dorabiając flata w każdej chwili. Co do obróbki to za dużo zieleni (Kwintet), też stosunkowo łatwo poprawić, w innych fotkach lepiej. Podsumowując: po pierwsze przyjął bym zasadę -jedna noc jeden obiekt, a nie 10 minut. Zainwestował bym w guiding i korektor komy. Przyłożył bym się do ostrości (może maska Bahtinowa). No i potem nauka obróbki -a to długi proces, ciężka praca, nieraz spore rozczarowanie, ale i mnóstwo satysfakcji jak coś wyjdzie. Powodzenia.
 6. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Na solidnej szynie mocującej Losmandy obok głównej tuby, jakoś tak: Dodam, że lunetka guidująca powinna być w solidnych obejmach i wszystko bardzo mocno na sztywno skręcone - to warunek sukcesu.
 7. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Pozwolę się z Tobą nie zgodzić. Oczywiście OAG jest dobrym rozwiązaniem, ale z własnego doświadczenia wiem, że to nie jedyna opcja. Ja guiduję zawsze oddzielną tubą i nigdy nie mam z tym problemu. Zobacz, tu crop 1:1 ogniskowa sporo większa bo 1000 mm, pixel odrobinę mniejszy bo 3,7 mikrona (skala 0.77"/pixel). Kubman ma skalę ok. 1,3"/pixel więc i wymagania co do guidingu znacznie mniejsze. Dodam, że to stack 27x360 sek.
 8. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Tomku, przecież nie ostrość jest tu problemem. Canon 600 F4 IS L to zacne szkło. jeśli nie ma luzów to ostrość można ustawić bardzo dokładnie. Na tym zdjęciu widać problemy z trackingiem/guidingiem, spore winietowanie (teleobiektywy na pełnej dziurze tak mają - niezbędny jest flat) no i potrzebna jest praktyka w obróbce -zabawa poziomami, krzywymi i takie tam zabiegi wymagające doświadczenia, wiedzy i odpowiedniego softu. Ale z tej fotki widać, że ogromny potencjał jest i kolega Kubman ma wszelkie powody do optymizmu i radości z zakupu kamery.
 9. NGC 7822, Sharpless 171, Berkeley 59

  Na fatalny seeing takie coś by się przydało. Z reduktorem 0.79x seeingoodporne z każdym chipem:
 10. ASI 1600MM-C PRO - "pierwsze światło"

  Tak na szybko z Twojego JPGa. Przydał by się flat, ale spokojnie sporo można wyciągnąć:
 11. NGC 7822, Sharpless 171, Berkeley 59

  Pewnie macie rację, że odpuściliście obserwacje przy takich warunkach. Teraz rozumiem, dlaczego wyszło mi takie miękkie zdjęcie. Sprawdziłem, FWHM było w granicach 3,5-4,5 pixela. (4-5") więc to nie wina lustra. Z drugiej strony jak człowiek czeka 6 tygodni na pogodę to żal zwijać sprzęt kiedy widać gwiazdy. Po prostu na takie warunki trzeba mieć rurkę 200-300 mm ogniskowej i focić na luzie.
 12. Podsumowanie astrofotograficzne 2017 roku

  Maćku, grudniowy nów będzie 18-tego. Pozostaw nam jeszcze odrobinę optymizmu na koniec roku i Święta.
 13. To obiekt rzadziej fotografowany niż inne ozdoby jesiennego nieba, takie jak Pacman, Serce, Dusza czy Czarodziej. Jednakże warto się jemu przyjrzeć, bo wiele się tam dzieje. Jest to obszar Ha, aktywny gwiazdotwórczo. Znajduje się w odległości ok 3000 lat św. Ciekawostką jest, że charakterystyczne "filary" gazowe, nieco przypominające słynne Filary Stworzenia z mgławicy Orzeł są oświetlone przez gwiazdę BD +66 1673, która jest jedną z najgorętszych znanych gwiazd. Temperatura powierzchni wynosi ok. 45000 K. Przekłada się to na jej niezwykłą jasność ok. 100 000 x jaśniejsza od Słońca. Berkeley 59 to bardzo młoda gromada otwarta, również uwidoczniona na fotografii. I jeszcze krótka refleksja odnośnie samego zdjęcia. Zrobiłem je Newtonem 8" uruchomionym po dłuższej przerwie (ostatnio wszystkie zdjęcia robiłem refraktorami APO). Moją uwagę zwrócił fakt, że fotka wyszła niezwykle miękko w porównaniu z wieloma innymi, które robiłem APO. Zastanawiam się co jest przyczyną. Czy fakt, że refraktory bardziej kontrastowo rysują, czy też może po prostu słaba przejrzystość nieba w dniu wczorajszym i do tego Księżyc w fazie 60% Setup: Newton 200 f5, AZ-EQ6, Atik 383L+, Ha 22x600 sek. FOV 60'
 14. Czy gdyby......to......

  Czy dobrze rozumiem, że opcja "zaprzyjaźniony gospodarz" jest raczej bez noclegu? Wtedy pewnie nocleg w pobliżu we własnym zakresie lub o świcie powrót do domu. Tak czy nie ja jestem chętny. Na "szybki strzał" z Dzikim w tygodniu też.
 15. Czy gdyby......to......

  Maćku, po stokroć tak!!!
×