Skocz do zawartości

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Zawartość

  1019
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  10

Ostatnia wygrana Grzędziel w Rankingu w dniu 22 Lipiec

Grzędziel posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

1659 Excellent

O Grzędziel

 • Tytuł
  Arktur
 • Urodziny 07.12.1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  Astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 130, APO 102Q, SW ED 120, SW ED 80, N8"F5, AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Canon 750, marne podwarszawskie niebo.

Ostatnie wizyty

1419 wyświetleń profilu
 1. M45 oraz kometa C/2015 ER61 (PANSTARRS)

  Te odbicia rzeczywiście mogą wkurzyć, a kometa fajna
 2. M45 oraz kometa C/2015 ER61 (PANSTARRS)

  Szkoda, że nie napisałeś jaki setup i czasy naświetlania. Mnie ta informacja zawsze interesuje.
 3. Jednoklatkowce

  Koniecznie napisz, to bardzo ciekawe. Wielu z nas fotografuje te cudeńka, ale w nawale innych zajęć nieraz brakuje czasu żeby zgłębić temat i dowiedzieć się o obiekcie jak najwięcej.
 4. Moje pierwsze NGC6960

  Po prostu wykadruj i będzie lepiej. Tak wyszło, bo celowałeś za każdym razem w trochę inne miejsce i pod innym kątem aparatu a tak nie powinno się robić. Wychodzi duży odrzut po bokach a część wspólna jest mała. Na przyszłość "wal" zawsze w to samo miejsce.
 5. Moje pierwsze NGC6960

  Wyrzucił bym dolną część zdjęcia - nieostre i podwójne gwiazdy, i lewą -wyraźna granica łączenia, w doklejonej części duży szum. W ogóle jakiś bardzo dziwny kadr. Piszesz, że naświetlanie zwykle 10 min. Proponuję składać zdjęcia z klatek ZAWSZE naświetlanych z tym samym czasem i ZAWSZE z takim samym ISO. Masz bardzo dobry setup, ale przy braku doświadczenia nie bawił bym się w takie składanie tylko ustawił kadr na "miotłę" i naświetlił 40 klatek po 300 sek. dokładnie to samo pole. Pamiętaj też o stałym monitorowaniu ostrości. Ten astrograf tak ma, że trzeba ją korygować na skutek spadania temperatury. Nie można odpalić sesji i pójść spać. Zobacz, że ostrość u Ciebie się rozjechała. Słabsze gwiazdki powinny się mieścić w 2-3 pixelach.
 6. Supernowa w UGC 2645 (SN2017fbp)

  Wydaje mi się, że galaktyka jest poniżej a supernowa znajduje się w niewidocznym ramieniu na peryferiach.
 7. NGC281 PACMAN BICOLOR

  Właśnie mam za sobą pierwsze wzmagania z narrowbandem. I też stwierdziłem 1 noc - jeden kanał, na skróty się nie da, tym bardziej, że noce krótkie. Próbowałem z czasami 10, 15 i 20 min. Wniosek: zdecydowanie 20 min -szczególnie tlen i siarka. Wiadomo, spora strata czasu jak klatka się zepsuje (chmury), trochę nudno, bo fajnie jak częściej coś do kompa spływa, ale Atik 383 tak ma, że lubi sporo fotonów. Spróbuj zebrać przynajmniej 15x1200sek. a zobaczysz jaki potencjał w takim materiale siedzi.
 8. NGC 7822 czyli Sharpless 2-171

  Świetnie Ci rysuje to nowe APO. Bardzo fajne zdjęcie. Co do halo wokół gwiazd to mam u siebie dokładnie tak samo i też chętnie bym usłyszał, czy ktoś ma pomysł jak to podczas akwizycji wyeliminować. Z tym, że to halo występuje tylko z filtrami wąskopasmowymi (chyba, dzisiaj sprawdzę)
 9. NGC281 PACMAN BICOLOR

  Prof. Wessel pochwalił więc więcej nie ma co pisać. Dopalaj siarkę i wrzucaj w HST. Jest super!
 10. Moja pierwsza droga mleczna

  Jak na pierwszą w życiu fotkę to bardzo fajnie. Z moich doświadczeń z Canonem odnośnie czasów naświetlania to jak pewnie wiesz zależą od światłosiły obiektywu i jakości nieba. W praktyce przy dobrym bezksiężycowym niebie i f5,6 i ISO 1600 nie ma sensu palić dłużej niż 10 minut. 2-3 minuty może być za mało. Aby uzyskać dobre zdjęcie to przydaje się zebrać 3-4 godziny materiału. Do tego darki ( minimum kilkanaście -im więcej tym lepiej). Darki możesz zbierać po zakończeniu sesji ustawiając automatycznie i idąc spać. Czas naświetlania darków taki sam jak zdjęć. Ważne, żeby były robione w tej samej temperaturze. Flaty -najłatwiej robić w dzień -na niebo, kładąc na obiektyw czystą kartkę lub mleczną plexi w celu dobrego rozproszenia światła. Czas naświetlania flatów możesz ustawić z automatu jak normalne zdjęcia dzienne. Nie zaszkodzi zrobić kilkadziesiąt bisaów -czas naświetlania najkrótszy z możliwych oczywiście przy zasłoniętym obiektywie.
 11. Serce i Dusza na szeroko

  Tomek, ale o co chodzi, jak patrzę na tą fotkę to uśmiech całą gębą. Tylko 70 minut i tyle zarejestrowałeś, że hej. No i kadr z chichotami super. Wypalaj całe HST -dziś pogoda świetna, będzie fajne zdjęcie. A setup do tego obiekty też całkiem dobry.
 12. Prawie zaobserwowałem Urana za dnia!

  Nie zupełnie. O tyle łatwiej w studni, że jesteś w niej "zanurzony" cały a odrośnik osłania tylko obiektyw. Z resztą trudno sobie wyobrazić odrośnik tak duży (głęboki) jak studnia czy wysoki komin.
 13. Prawie zaobserwowałem Urana za dnia!

  Nie sądzę, żeby nawet największy odrośnik pomógł. Natomiast ograniczenie świateł bocznych tak. Znane są przypadki zaobserwowania w dzień gwiazd z dna bardzo głębokiej studni lub z wnętrza wysokiego komina.
 14. Gratulacje Gabriel! Z pewnością nagroda Ci się należała jak mało komu. Za kreatywność, wiedzę, pasję i konsekwencję w dążeniu do celu. No i oczywiście za serię bardzo dobrych, trudnych i cennych obserwacji.
 15. Pelikan zamurzony w wodorze

  Hurra, niebo! Pali się Pelikan w tlenie, klatki po 20 minut. Ciekawe kiedy przyjdą chmury?
×