Jump to content

Grzędziel

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  3308
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  37

Grzędziel last won the day on January 30

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

8310 Excellent

2 Followers

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

11135 profile views
 1. Chyba jestem daltonista, a może słaby monitor bo dla mnie super, obie wersje. Gratulacje!
 2. A ja myślałem, że do dubletu achro dołożyłeś trzecią soczewkę FLP 53 albo fluorytową i w ten prosty sposób uzyskałeś obiektyw APO. A tak serio to troszkę za mała saturacja, żeby to stwierdzić z pewnością, ale wygląda, że problem aberracji chromatycznej nie występuje.
 3. Bardzo przyzwoicie ten Tair rysuje. Fajnie wyszło. Co kto lubi, ale zrobił bym tak samo.
 4. Zdecydowanie 3 a nie 4. Cztery to bardzo zły pomysł i nie ma żadnego uzasadnienia poza tym, że zawsze będzie się kiwał bo to trzeba do mikrona ustawić, a grunt pracuje. Jeśli te nogi będą trafiały zawsze w to samo miejsce to mniej więcej ustawienie na biegun utrzymasz, ale tylko mniej więcej. Wiem, bo kiedyś też tak miałem. Do precyzyjnego Go-To i do astrofotografii to nie wystarczało. Zawsze musiałem przed sesją ustawienie poprawić. Dlatego polecam stacjonarne ustawienie montażu, szczególnie pod tak duży teleskop. Zabezpieczenie go przed warunkami atmosferycznymi nie stanowi pr
 5. To zupełnie inna sytuacja, niż w zadanym pytaniu na początku. Tak duży, stacjonarny teleskop najlepiej posadowić w gruncie na betonowym, zbrojonym fundamencie. Sam teleskop (montaż) na słupie stalowym fi 150 mm zamocowanym tak jak słupy trakcji elektrycznej. Jeśli chcesz mieć porządnie zrobione to nie ma co oszczędzać. Jeśli chcesz chować do budynku to sama tubę. Montaż zostawiaj przykryty folią mylarową lub specjalnym pokrowcem.
 6. Zacne foto. Tylko nie mów, ze zrobiłeś w tych dniach przy pełni Księżyca.
 7. Najlepiej posłużyć się własną intuicją i zgodnie z nią trójnóg rozstawić tak, aby nie było obawy, że się wywróci. Wiadomo, im szerzej tym stabilniej, ale jak za szeroko, to tuba teleskopu może zahaczać o nogi. Zupełnie nie widzę potrzeby wykonywania jakichkolwiek obliczeń.
 8. Widzę, że wczoraj tak samo desperacko walczyliśmy z podobnym efektem.
 9. Czyż byś dla tego obiektu kupił kamerę na podczerwień? Ciekawa ta kamerka. A swoją drogą znakomicie wyszło, gratulacje, jestem pod wrażeniem. Takie fotki to dla mnie creme de la creme astrofotografii.
 10. Czyli Pająk w Woźnicy. Na mapach pogody nareszcie czysto - żyleta, ale dawno w tak fatalnych warunkach nie fotografowałem. A wszystko przez pyły z Sahary oświetlone Księżycem w pełni. Ciekawe, czy oprócz mnie ktoś dzisiaj działa. Ja zebrałem 20 klatek wodoru i zwijam, nie ma sensu, za jasne tło. Po zestackowaniu coś tam wyszło, ale jak zdążę w tym roku, to zbiorę jeszcze dużo więcej materiału, bo obiekt bardzo sympatyczny. APO 140; Atik One 9; Ha 20x600 sek.
 11. Dzięki za informacje, a co do planu, to miej na uwadze, że Cassiopea już schodzi nisko a w Bukowcu sporo drzew. Widzę, że też powinienem się zaopatrzyć w dobry filtr podczerwony, trochę ciekawych tematów się w tym paśmie znajdzie, a LP tak bardzo nie przeszkadza. Tylko sądzę, że lepiej to robić Newtonem, bo APO niekoniecznie tą długość fali skoryguje.
 12. Fajna sprawa. Właśnie do takich prac widzę sens korzystania z itelescope. A jeśli nie tajemnica, to ile Cię te 11 minut kosztowało?
 13. Tak, są. Catalin Ci wszystko powie. Mnie skonfigurował z tym reduktorem, wszystkie złączki dorobił. Niestety jest to dodatkowy koszt.
 14. Jako posiadacz CFF APO 140 radzę Ci, skontaktuj się z właścicielem CFF Catalinem Fusem (https://cfftelescopes.eu/contact) Mieszka w Krakowie, mówi po polsku. Może akurat ma jakiś teleskop i się dogadacie. Jak u niego kupowałem to oficjalnie czas oczekiwania był 8 miesięcy, tymczasem w jego pracowni w Krakowie były 2 do wzięcia od razu.
 15. Maffei 2 to już zupełna słabizna, 16 magnitudo. Wymaga naprawdę ciemnego nieba, ale wyzwanie faktycznie jest.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.