Jump to content

Grzędziel

Społeczność Astropolis
 • Posts

  3684
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  45

Grzędziel last won the day on October 23

Grzędziel had the most liked content!

3 Followers

About Grzędziel

 • Birthday 12/07/1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

14075 profile views

Grzędziel's Achievements

9.7k

Reputation

6

Community Answers

 1. No świetnie to widzę Prawie tak robiłem, ale to "prawie" robi różnicę. Dzięki, Tomek.
 2. Spróbowałem, ale bez zadowalającego sukcesu. W rozdzielczości 1:1 zaczyna wychodzić kaszana. Ogólnie z kolorystyką też sobie nie radzę, zmęczenie materiału. Trzeba zrobić przerwę i spojrzeć świeżym okiem za 2 tygodnie. Natomiast nie wiem o jaką chodzi Ci Przemku czerwoną kreseczkę w LD? Za to zauważyłem niebieską w PG wynikającą ze złego kadrowania RGB (kamera się lekko skręciła).
 3. Szacunek za tą pracę, zważywszy, ze robiłeś to 13 lat temu. Chyba byłeś pionierem.
 4. A dla lepszego zobrazowanie IFN wersja w negatywie
 5. I wersja szlachetna, jak to mam w zwyczaju.
 6. Ta niewielka galaktyka o jasności 11 mag, znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza, a więc w mało galaktycznym rejonie, bo blisko dysku Drogi Mlecznej. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką sklasyfikowana jako Seyfert typ2. Odległość do niej to 61 000 000 l.y. Zdecydowałem się na jej fotografowanie głównie w celu pokazania delikatnych pyłów IFN znajdujących się w tej okolicy. Zdjęcie zrobiłem z Rzepedzi -wschodni Beskid Niski. setup: CFF 140 f/4.9; AZ-EQ6; Atik One 9; L: 73x300; RGB: 12x300
 7. Zgadzam się z Tobą, że patrząc na ten kadr trudno się połapać co jest co. Ale taka specyfika astrofotografii, że sensor rejestrujący kilka tysięcy razy słabszy sygnał niż ludzkie oko wyciąga z nieba tyle drobnicy, której nigdy nie zobaczymy nawet z nieba Bortle1 i dlatego znane nam zarysy gwiazdozbiorów w tym giną . Zdecydowanie jestem za tym, żeby zdjęcia znanych każdemu obszarów nieba prezentować w takiej orientacji w jakiej je na niebie widzimy:
 8. Tak, oczywiście go pamiętam i to wykonanie też. Bardzo byłem zawiedziony, że dostał tylko II nagrodę. Stawiałem na niego. Ale ostatnio jakoś o nim ciszej (może akurat ja przeoczyłem). Ze zwycięzców poprzednich konkursów do absolutnej top ekstraklasy światowej pianistyki weszli Maurizio Pollini, Marta Argerich i Krystian Zimerman
 9. Smok wszedł już w I etapie. Po zagraniu etiud czułem, że to on wygra. Dla kogoś osłuchanego i obeznanego "w temacie" było oczywiste, że objawił się niezwykły talent. Po występie w III etapie (podlinkowałem w 1 poście) nie miałem wątpliwości. Śledzę konkursy od roku 1970 i tylko 2 razy czułem podobnie. w 1875 gdy słuchałem Zimermana i w 1980 gdy zagrał Dang Thai Son, nikomu nie znany chłopak z Wietnamu. Słuchałem go na żywo w I etapie. Pamiętam jak zagrał etiudę z op. 10. Sala wstrzymała oddech, do dziś nie znam lepszego wykonania tego utworu. Też czułem, że wygra. W późniejszych latach takich objawień nie było. Do dziś, gdy pojawił się Smok. Tak jak zauważyłem w dużej części moje typy pokryły się z werdyktem jury. Nie doceniłem Kuby Kuszlika i Aleksandra Gadjieva bo nie słuchałem ich we wcześniejszych etapach. Natomiast trochę żal Evy Gevorgian. Widział bym ją w okolicy III-IV nagrody.
 10. A ja po ostatnim przesłuchaniu utwierdzam się w przekonaniu, że na podium wylądują: Bruce Liu, Kyohei Sorita (rewelacyjny koncert e) i Eva Gevorgyan. Po ostatnim dniu do listy laureatów dopisał bym też Hyuka Lee i Aimi Kobayashi. Regulamin przewiduje 6 nagród, mnie wychodzi że powinno być 7. Zobaczymy za kilka godzin.
 11. Też będę trzymał jutro za niego kciuki. Nie umieściłem go na swojej krótkiej liście, bo go nie słuchałem, więc tym bardziej będę go dopingować. Drugi Polak - finalista, Kamil Pacholec niestety wypadł słabo.
 12. Wprawdzie nie ma to nic wspólnego z astronomią, ale w dziale "poszerzamy horyzonty" uważam, że o tym bardzo ważnym kulturalnym wydarzeniu warto napisać. Konkurs Chopinowski to jeden z najbardziej liczących się konkursów muzycznych na świecie (wg wielu uważany za ten najbardziej prestiżowy). Jest też jednym z najstarszych. To bez wątpienia doskonała kulturalna wizytówka Polski, bardziej dostrzegana na świecie niż u nas (niestety). Właśnie dobiega końca jego XVIII edycja -pozostał ostatni dzień przesłuchań. Do konkursu zgłosiło się ponad 600 młodych pianistów, po wstępnej selekcji i eliminacjach do właściwego konkursu zakwalifikowano 87. Do finału (IV etapu) przeszło 12 osób. Jako, że z racji moich muzycznych zainteresowań staram się w TVP Kultura oglądać na żywo transmisję z przesłuchań w Filharmonii Narodowej pokuszę się o wytypowanie kandydatów do nagród. Oczywiście jest to moja subiektywna ocena tym bardziej, że nie miałem możliwości uważnego wysłuchania wszystkich finalistów, a czworo z nich jeszcze będzie grało jutro. Poziom tegorocznego konkursu jest niezwykle wysoki i typuję pięcioro pianistów do 1-szej i kolejnych nagród. Moim faworytem jest Bruce Liu, choć jeszcze będzie grał jutro i wszystko może się zdarzyć. A pozostali na których stawiam to: Eva Gevorgyan, Kyohei Sorita, Hao Rao, i po fenomenalnym dzisiejszym występie Martin Garcia Garcia. Może ktoś z Was też ma swoich faworytów i napisze. Wiem, że to nie piłkarska liga typerów, ale piszę o tym bo to mnie bardziej interesuje. ps a dlaczego Bruce Liu? Posłuchajcie tu od minuty 51:42 (finał 3-ciego etapu)
 13. Faktycznie bardzo ciekawa nowa. Patrząc na krzywą zmian blasku nigdy bym nie pomyślał, że tak gwiazda nowa się zachowuje. Ale wszystko się zgadza, zmienna V1405 Cas to typ NB czyli taka nowa, której spadek jasności może nastąpić dopiero po dobrych kilku miesiącach.
 14. Zastanawiam się, efektem czego jest spore halo wokół jasnych gwiazd. Fajnie byłoby je wyeliminować, psuje ogólny pozytywny odbiór fotki, ale trzeba wykryć przyczynę. Mgiełka, zaparowane lustra (LG LW) zaparowany korektor albo szybka kamery, a może zwyczajnie zabrudzona optyka? Coś z tych rzeczy, a może wszystkiego po trochu. Może ktoś ma jeszcze inne pomysły?
 15. Osobiście nie wierzę (obym się mylił), że znajdzie się jakikolwiek flattener, który dobrze skoryguje FF dla tak niedużego teleskopu (dla większego jest łatwiej, bo kąt widzenia jest dla dłuższej ogniskowej mniejszy). Natomiast z podanych wybrał bym dedykowany czyli poz. 2. Zawsze jak będzie kaszana będzie Ci łatwiej zareklamować.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.