Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  2997
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

Grzędziel last won the day on February 18

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

7149 Excellent

About Grzędziel

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 12/07/1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

9064 profile views
 1. Pięknie Maćku to pokazałeś. To też po Abell 39 obiekt z mojej listy, ale z Warszawy bez szans na sukces, szkoda czasu więc zazdrość mnie zżera. Ale czekam z utęsknieniem na kolejne Twoje perełki, też z nadzieją, że kiedyś będę mógł rozstawić swój setup pod dobrym niebem.
 2. Szczerze mówiąc mnie to nie dziwi. Znakomita większość gwiazd ma bardzo mały ruch własny. Gwiazda Barnarda (i parę innych) jest absolutnym wyjątkiem. Zrobiłem kiedyś ciekawe porównanie - zdjęcie fragmentu nieba zrobionego przeze mnie zestawiłem (gif) ze zdjęciem tego samego fragmentu zaczerpniętego z POSS I czyli z roku ok. 1950. No i znalazłem kilkanaście gwiazd, które się przez te blisko 70 lat przesunęły. Ale były to nieduże przesunięcia. Tu, w skali 5-ciu lat raczej ciężko jakieś ruchy zarejestrować.
 3. Do Jowisza, ogólnie do planet i Księżyca lepiej stosować okulary z krótszą ogniskową. Nie należy jednak przesadzać. bo obraz może być nieostry przez błędy optyki (niestety tanie teleskopy czasami z jakością są na bakier0, no i seeing, czyli falowanie atmosfery. Ale najlepiej samemu sprawdzić i dobrać odpowiednie powiększenie.
 4. To już 6-te moje zdjęcie tej gwiazdy. Poniżej wędrówka Gwiazdy Barnarda w latach 2015 - 2020
 5. Poważne zdjęcie nie może być naświetlane 90x15 sek. Trzeba przynajmniej 10x tyle
 6. Zacna rurka, gratuluję zakupu. Jako zagorzały zwolennik refraktorów i użytkownik APO CFF 140 jestem niezmiernie ciekawy konfrontacji z CFF 185 na Kudłaczach. Bardzo bym chciał Was tam odwiedzić, ale pewnie nie dam rady. W każdym razie czekam na wrażenia z obserwacji. Niestety "wadą" takiego sprzętu są wymagania nie tylko, żeby niebo było czyste, ale i seeing idealny, co niestety u nas nieczęsto się zdarza. Radości i satysfakcji z użytkowania życzę!
 7. Super fotka, gratulacje! Piękna czerwień, ale ciut dosaturował bym gwiazdki.
 8. Brawo, lubię takie fotki. Niewiele ponad godzinę i taki zasięg przy zachowaniu znakomitego detalu tej malutkiej galaktyczki. Jedno co bym zrobił inaczej to poprzestał tylko na wyostrzaniu/dekonwolucji samej galaktyki, a gwiazdy bym zostawił. Szczególnie te 5 najjaśniejszych gwiazd wygląda trochę nienaturalnie. Za to spajki z trójramiennego pająka -pierwsza klasa.
 9. Jesteś z filtra zadowolony, ale czy zrobiłeś eksperyment porównawczy jak wychodzi z filtrem a jak bez? Ja też kiedyś stosowałem filtr CLS aż do momentu kiedy zrobiłem taki eksperyment : W identycznych warunkach poświęciłem godzinę na zbieranie materiału z filtrem (12x300 sek.) i bez filtra (30x120 sek.). Efekt był bez porównania lepszy w tym drugim wypadku więc filtr szybko schowałem do szuflady a potem sprzedałem. I jeszcze jedna uwaga do zdjęcia: faktycznie jest pojechane, ale przede wszystkim jest nieostre. Z tego szkła nawet na pełnej dziurze w środku pola widzenia gwiazdki to szpileczki, a u Ciebie rozmyte plamki. To samo tyczy się fotki M 13
 10. Znakomita praca! AG10 + SX694 + Ty to znakomite astrofotograficzne trio. Doskonały detal, piękne gwiazdki, szum tła z CCD dokładnie taki jak lubię -nie za duży, w sam raz, a nie budyń czy mydło od zbytniego odszumiania, jak w wielu innych pracach, czy też nienaturalnie wycięty do zera. Faktycznie pętla wokół galaktyki zaczyna majaczyć więc postaraj się dopalić jeszcze 2-3x tyle. Myślę, że warto. Mało jest zdjęć na których ją pokazano.
 11. Optycznie chyba nie. Piszę "chyba" bo nie mam pewności. Ale w wypadku tego typu korektora ważna jest odległość płaszczyzny skorygowanego obrazu, która zależy od ogniskowej obiektywu. I dlatego są tak zaprojektowane, że dla obu refraktorów wynosi 55 mm od podstawy gwinty M48. Odległość ta jest jednak różna mierząc od soczewki.
 12. Też przepraszam @Adamo, że tak późno odwołałem swój przyjazd. Tak naprawdę do wczoraj miałem jeszcze nadzieję, że się uda. Cóż, tak bywa... Chyba nie muszę pisać, jak mi smutno, że tym razem mnie z Wami nie będzie. Bawcie się dobrze!!!
 13. Nikodemie, nie był to wydruk 3D, to dawne czasy. Wyfrezowałem to wg projektu @dziki-ego na frezarce CNC z grubego (20 mm) twardego PCV. Sam do swojego Newtona też podobny element stosuję, głównie po to, żeby nie stawiać tuby na śrubach kolimacyjnych. @dziki w swoim projekcie dodatkowo sprytnie wkomponował w to wentylatorki. Też podziwiałem ten jego patent.
 14. No właśnie, byłeś pierwszy. Dlatego to Twoje imię będzie zapisana na zawsze w podręcznikach historii astronomii i o Tobie będą mówili. Tak jak wszyscy wiemy i mówimy o zdobywcach Everestu, Hillarym i Tenzigu. Czy ktoś pamięta, kto był tam po nich, drugi?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.