Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  2850
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

Grzędziel last won the day on February 18

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

6696 Excellent

About Grzędziel

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 12/07/1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

8427 profile views
 1. To jest ten korektor. Wyszło 115 czyli 1 mm bliżej Dokładnie tak, to mnie cieszy. Jednak pixel 3.69 jest bardzo wymagający. KAF 8300 z pixelem 5.4 to bajka i zero problemów. Żeby było śmieszniej z tym korektorem walczyłem już jakiś czas i nie byłem zadowolony z efektu. Riccardi x0.75 pracuje bez porównania lepiej. A tu jak zmieniłem wyfrezowane z plexi pierścienie dystansujące na gwincie metalowych złączek to zmienił się kąt ustawienia kamery względem tuby. Obróciłem rotatorem o ok. 130o i nagle wszystkie wady obrazu zniknęły.
 2. Kolejne astrofotograficzne "dzieło" z miasta. NGC 3344 to galaktyka spiralna z poprzeczką w konstelacji Małego Lwa. Jasność ok 10 mag. Niestety po kilku dniach naprawdę fajnych pogoda nawaliła, przyszło zamglenie rozświetlone miejskim LP co skutkowało ogromnym ADU tła. (dla klatek 120 sek na poziomie 7000, podczas gdy zwykle mam 3500 -4000). Ale fotka ta dała mi trochę radości z innego powodu. Wreszcie udało mi się ujarzmić flattener TS3" dobierając właściwą odległość matrycy. Gwiazdy na całym polu są takie jak bym chciał. Montaż również spisuje się bez zarzutu, setup działa dobrze. Tylko to miejskie niebo . Z Bieszczad jedna klatka 10 minut była by bez porównania lepsza niż ten stack prawie z 4 godzin. Setup: APO 140 f/6,5; AZ-EQ6; Atik One 9; L: 113x120 sek.
 3. Fajna galaktyczka, szczególnie te ciemne pyły w płaszczyźnie dysku. Nie znałem jej.
 4. Znaczy przez 5 godzin marzłeś gdzieś samotnie w terenie. Ech, skąd ja to znam. Ale było warto, fajnie wyszło. Ładnie rysuje Ci ten APO, fajna ostrość. Zastanawiam się skąd taki drobniutki raster w tle widoczny na powiększonym zdjęciu. Pierwszy raz coś takiego widzę.
 5. To się nie wyspałeś, niecałe 2 godz. Jak dla mnie wynik doskonały. Zupełnie nie ta klasa co mój AZ-EQ6. Bez guidingu na taki efekt nie mogę liczyć nawet przy klatkach 30 sek. Jak wgrasz PEC to 3-4 minuty pociągniesz. Czyli cmosem praktycznie praca bez ograniczeń, no może nie dla słabych mgławic w narrow, ale i tu pewnie się da zawalczyć.
 6. Szacunek dla Was panowie. Ja 3 lata temu paliłem pod niebem SQM 21.3 mag. z APO 102 f/5.1 24x200 sek. i NIC
 7. Przecieram oczy bo czegoś takiego w życiu nie widziałem! Brawo Łukasz.
 8. ....czyli Septet Copelanda - i wszystko jasne. To zwarta grupa galaktyk w gwiazdozbiorze Lwa. Dołączam do grupy straceńców focących z miasta. Coś tam widać, aż strach pomyśleć jak by to wyglądało spod ciemnego nieba. Zastanawiam się, czy warto dopalać kolor, czy ten czas poświęcić na inne galaktyczne cudaki w wersji szlachetnej. Setup: APO 140 f/6.5; AZ-EQ6; Atik One L: 192x120 sek.
 9. Też wieczorem coś wrzucę dołączając do astrofotograficznych miejskich sepukowców. Zebrałem tyle materiału, że nie nadążam z obrabianiem. Czemu? Właśnie pod ciemnym niebem wygląda niesamowicie: fotka z sieci, autor niestety mi nieznany. Gdyby nie spajki z Newtona typował bym, że to @Jarzyna B.
 10. Podziwiam i śledzę postępy w budowie. Brawo Ty!
 11. Żal, że z miasta bo wyjazd pod ciemne niebo niemożliwy. Skoro taka ładna pogoda to ciułam klatki paląc moje ulubione maleństwa z nadzieją, że coś będzie widać.
 12. Mocno powiedziane, lubię takie. Ale dopal jeszcze żeby szum zmniejszyć.
 13. Wcześnie w tym roku pelikany nadlatują -lato idzie.
 14. Świetne! To masz naprawdę setup że mucha nie siada. Gwiazdki idealne, kolimacja bez zarzutu, rozumiem, ze to korektor GPU robi dobrą robotę.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.