Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  2,372
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

Grzędziel last won the day on June 19

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

5,125 Excellent

About Grzędziel

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

6,904 profile views
 1. Trudno powiedzieć. Mnie to wygląda na rotację pola, tak jak byś nie ustawił dobrze na biegun i giudował na gwiazdce, która jest gdzieś powyżej pola zdjęcia. Może też być efekt nieosiowości optyki (zła kolimacja) + pojechane gwiazdki. Musisz dalej powalczyć eliminując kolejne elementy, które mogą mieć na ten efekt wpływ. Np na pojechane gwiazdki metodą jest stosowanie bardzo krótkich czasów subekspozycji i nie stosowanie guidingu.
 2. To jeszcze ciepłe, prosto z matrycy. Luminancja 20 minut z APO 140 (mam też materiał do fotometrii Johnson V, klatki po 5 sek, bo dłuższe przepalało, ale to już nie dziś bo trzeba skalibrować i chwile się pobawić).
 3. Czekając na pójście sobie chmur (brrr, a miał być clear) dokończyłem opracowanie materiału z majowego weekendu. 5 dni pobytu w górach i tylko 2 bardzo marne noce. Nawet nie chciało mi się za ten materiał zabierać. A plany były ambitne -IFN wokół M 81 i M 82. Niestety nic z tego nie wyszło, ale galaktyki widać. Setup: RedCat 51/250, Atik One 9, L: 28x300, RGB 8x300. Zawadka Rymanowska, Beskid Niski.
 4. Oczywiście masz rację, ale zaznaczyłem, że to punkt widzenia początkującego, który tego wszystkiego jeszcze nie wie, a z ciekawości wertuje cenniki. Natrafiając na takie różnice cen sprzętu o identycznej aperturze może wyciągnąć wnioski, że APO to coś absurdalnie drogiego i nigdy w życiu czegoś takiego nie kupi.
 5. Oboma rękoma pod tym co napisał @AWE podpisuję. Dodam jeszcze, że wyjaśnia to, dlaczego mimo, iż duże refraktory APO są potwornie drogie a jednak astrofotografowie je kupują. No bo jak wytłumaczyć początkującemu miłośnikowi astronomii, że APO 200 mm kosztuje ok. 100 000 PLN a tej samej wielkości Newton 1300 PLN
 6. Jeśli chcesz, żeby relacja ilości satysfakcji do ilości stresu była korzystna to odradzam na EQ3 bez guidingu. Koledzy powyżej mają 100% racji. Ograniczając ciężar zestawu posłuchaj rady Wessela i fotografuj obiektywem od aparatu.
 7. Dziś pogoda ma być na Mazowszu dobra, wszystko do fotometrii przygotowane, identyfikacja jest, z fotką Yashimoto się zgadza: Mapka z AAVSO: i screen z SIMBAD-a:
 8. Dobrze słyszałeś. Ale parametrem decydującym w dużej mierze jest cena. Zaczynając od niewielkich kwot (oczywiście relatywnie) mamy do wyboru Newtony i małe refraktory APO. I z takich teleskopów zdjęć mamy najwięcej. Małe, budżetowe RC-ki o aperturach 150, 200 mm owszem, istnieją, ale są marnej jakości i z tego powodu zbyt wiele zdjęć z nich nie znajdziemy. Zalety RC w pełni można docenić inwestując w sprzęt naprawdę drogi. Teleskopy te o średnicach od 300 mm wzwyż produkowane przez renomowane firmy są potwornie drogie. Do tego potrzebne są potwornie drogie montaże i ceny setupów robią się sześciocyfrowe. To oczywiste, że zbyt wielu astroamatorów nie może sobie na ich zakup pozwolić. Trzeba jednak przyznać, że to już najwyższa półka, sprzęt dedykowany i wymarzony do astrofotografii, stosowany też w profesjonalnej astronomii. Fotografie nimi robione są fantastyczne. I wbrew pozorom nie ma ich znowu w necie tak mało.
 9. A jak to ogarniesz co Wessel napisał to jako następny, "prawdziwy" dedykowany do astrofoto (i do wizuala) sprzęt to kup SW ED80 na HEQ5. Tym da się już naprawdę głęboko we Wszechświat sięgnąć- 20 magnitudo a nawet lepiej . Newtona odradzam, chyba, że Dobson do wizuala.
 10. To z dużym prawdopodobieństwem sprawa temperatury. Ja w swoim TS 102Q miałem z ASI 1600 podobny problem, tylko w mniejszym stopni. Raz gwiazdki były idealne a innym razem lekko zdeformowane. Cóż, taki nasz astrofotografoczny lajf.
 11. To zdjęcie się najlepiej odbiera w rozdzielczości 1500 - 2000, tak że mieści się na ekranie więc walnięte gwiazdki nie przeszkadzają. Ale w większym powiększeniu efekt psują. A wiesz co się stało? Wygląda na jakąś lekką destrukcję którejś z soczewek. Ściśnięta w obejmie albo tuba walnięta w transporcie, że coś się w torze optycznym rozjechało. A zmieniając temat ciekaw jestem czy miałeś problemy z ustawieniem na biegun? Jak to się tam na południu bez Polarnej najlepiej robi?
 12. Ale tam mieliście niebo! (nie mówiąc o obiektach). Zdjęcie wygląda jakby palone ze 2 noce, a to tylko 2,5 godz. Czyli teoretycznie mogłeś zrobić 3 fotki w 1 noc.
 13. Piszcie, piszcie, piszcie dużo....
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.