Jump to content

Grzędziel

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2,577
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

Grzędziel last won the day on November 6

Grzędziel had the most liked content!

Community Reputation

5,760 Excellent

About Grzędziel

 • Rank
  Syriusz
 • Birthday 12/07/1959

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Mysiadło
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka, góry
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 140, APO 102Q, Newton 8", AZ-EQ6, HEQ5, Atik 383L+, Atik One 9, ASI 1600, marne podwarszawskie niebo.

Recent Profile Visitors

7,227 profile views
 1. Zgadzam się z Hamalem, a co do zastrzeżeń na obrazie powiększonym: - Gwiazdki pojechane, spokojnie da się wycisnąć z tego montażu, żeby były punktowe. Zanim go rozbierzesz, wymienisz smary, łożyska itp sprawdź, czy guider jest absolutnie na sztywno przymocowany do tuby. Tu mikronowy luz ma znaczenie. Sprawdź też, czy montaż jest dokładnie ustawiony na biegun i guidujesz na gwiazdce, która jest w polu widzenia. Jeśli tak nie jest to występuje rotacja pola. - Kolimacja -sprawa bardzo trudna szczególnie dla matrycy FF. Mało komu się to udaje. Musisz ustawić lustro główne idealnie prostopadle do osi tuby a lustro wtórne idealnie pod kątem 45o. Do tego środek lustra wtórnego ma być idealnie w osi optycznej wyciągu (korektora komy). Metod kolimacji jest wiele, znajdziesz bez trudu w necie dokładne opisy, jeśli nie jesteś w tym doświadczony to musisz uzbroić się w cierpliwość niezbędną do wykonania wielu prób. Co samego zdjęcia to w porównaniu ze zdjęciem NGC 7000 postęp naprawdę jest ogromny. Moja rada, postaraj się najpierw opanować błędy geometryczne kadru o których wyżej wspomniałem, rób kolejne zdjęcia, zbieraj materiał a umiejętności i doświadczenie w obróbce z czasem nabierzesz. I jeszcze jedno: 14x300 sek. to zdecydowanie za mało na uzyskanie klarownej fotki. zrób 30x600, sam wtedy zobaczysz różnicę.
 2. A, rozumiem, że jako nieuważny czytelnik nie wyłapałem, że to 2 różnie teleskopy. Sorry, za bezsensowny komentarz. A co do kolimacji Hiperstara to na moje oko masz dobrze skolimowaną oś optyczną i prostopadłość matrycy. Powalczył bym tylko z odległością chipa od korektora. Po mojemu jest za blisko.
 3. 16 października miałeś ładne gwiazdki w całym polu a dziś w narożnikach kadru fatalne. Coś Ci się mocno rozkolimowało.
 4. Nie wiem czemu narzekasz na skalę, 1,51"/pix to i tak lepiej niż średni polski seeing, FOV 1,64o - bardzo uniwersalny zestaw. Do tego ostre gwiazdy, fajny kontrast, tylko trochę brakuje koloru na gwiazdkach, ale zdjęcie bardzo fajne. Na Twoim miejscu focił bym tym setupem a ASI 178 schował gdzieś bardzo głęboko.
 5. Bardzo fajna praca, jedynie jak bym się miał na siłę do czegoś przyczepić to odrobinę bym zmniejszył saturację. Niebieski daje po oczach. I pytanie techniczne, jaką to ogniskową robiłeś (jakiś flattener/reduktor) i czy to cały FOV ?
 6. Z braku perspektyw na czyste niebo z czeluści twardego dysku wygrzebałem jeszcze grupę grawitacyjnie powiązanych ze sobą galaktyk Hickson 44 w gwiazdozbiorze Lwa. Setup: Newton 200/1000, AZ EQ6, Atik 383, L: 25x300 sek.
 7. Ale on robi inną "technologią" - lucky imaging. Na dodatek światłosiłą (chyba) f/5. To spora różnica niż palenie klatek 120 sek. światłosiłą f/2. Na jakość rejestrowanego obrazu wpływa tak wiele parametrów, że czasami trudno ogarnąć, który jest tym najbardziej newralgicznym dla uzyskania perfekcyjnego obrazu. Wiadomym jest, że przymykając obiektyw (do pewnego momentu) jakość obrazu - rozdzielczość się poprawia. Przy f/2 zawsze będzie gorzej niż przy f/4. Jak pewnie pamiętasz sam fotografuję niezłej klasy refraktorem CFF 140 i najlepiej spisuje on się z chipem KAF 8300 (pixel 5.4 um). Czasami podpinam kamerę Atik One 9 (pixel 3,69 um), ale wtedy wyraźnie widać, że wymagania są większe i gwiazdki niekoniecznie są rysowane ostrzej. O pixelu 2.4 nawet nie chcę słyszeć. Piszesz, że chciałbyś kupić RCka, słusznie, ja też o tym myślę, ewentualnie o dużym Newtonie, ale na razie z mojej miejscówki nie ma to sensu. Na Twoim miejscu cieszył bym się Rasą, ale zamienił bym kamerę. Podpiął bym KAF 8300, skala 1.8, FOV 1,64o, Trzaskał bym mgławice emisyjne, refleksyjne, ciemne LRGB, HST, większe galaktyki, gromady gwiazd, setki obiektów. Będziesz miał wtedy ładne, klarowne ccdowskie tło/szum, ostre gwiazdki, zero stresu, 100% satysfakcji. A swoją drogą na naprawdę dobrą kamerę i duże lustro powoli bym fundusze odkładał.
 8. Faktycznie na pojedynczych klatkach gwiazdki nie są takie złe, ale tracą po zestakowaniu i wyciągnięciu. Myślę, że tu wiele już nie poprawisz. Prawda jet brutalna, w prawdzie skala 0.8 jest zacna, ale wynika z zastosowania ultra małego pixela i krótkiej ogniskowej. Tu wszystkie najdrobniejsze błędy, w tym dyfrakcja na elementach w torze optycznym są bardzo widoczne. Wydaje mi się, że dążenie do uzyskania takiej skali tym teleskopem to droga w ślepą uliczkę. To światłosilny sprzęt do szerokich pól. Nie da się z niego wydusić wszystkiego. Detal do domena większych teleskopów. Weźmy taki setup: RC 12" jest apreturowo odrobinę większy od Twojej Rasy, ale przy f/8 ma ogniskową 2430 mm. Zapnijmy do niego kamerę na KAF 16803 (pixel 9 um). Mamy tu FOV 0.85o, skala 0,76"/pix. Na papierze parametry zbliżone do Twojej Rasy z ASI 178, z tym, że znacznie ciemniejszy. Wydawać by się mogło, że przez to gorszy, na dodatek 5x droższy. Nic podobnego, nie gorszy, tylko do innych zastosowań. Właśnie do detalu, do uzyskania pięknych, ostrych jak żyleta gwiazd, do uzyskania dużego zasięgu gwiazdowego, do przeniesienia dużej dynamiki, idealnego tła, klarownego szumu. Tego z kamerki ASI 178 z żadnym obiektywem nie wydusisz.
 9. Źle liczysz, to łącznie (jak Piotr napisał) 190+70+70+100=430 minut w subach po 10 min.
 10. A w tym miejscu warto zadać pytanie, czy ktoś słyszał, czy też sam był ofiarą kradzieży sprzętu obserwacyjnego. Ja szczęśliwie nie znam takiego przypadku, co oczywiście nie świadczy, że takie rzeczy nie mają miejsca.
 11. Na razie sam wodór, postaram się co najmniej 10 godzin, a jak wyskoczę za miasto to dopalę RGB.
 12. Nareszcie coś wrzuciłeś, bo martwiłem się, że długo Cie tu nie było. Fajnie wyszło, skala imponująca, tylko widać, że seeing nie rozpieszczał. Super kolorystyka, dokładnie taką lubię. A co do temperatury chipa to faktycznie cieplutki, ale specjalnie tego nie widać, szum opanowany.
 13. Fajnie pokazane. Ja dotychczas zebrałem 370 minut i muszę jeszcze dopalić chyba drugie tyle, żeby się nadawało do prezentacji.
 14. Edit: Nigdy tego obiektu nie paliłem, chociaż ciągle w planach. Teraz męczę Bańkę Mydlaną i Ducha Cassiopei. Ciułam materiał od września i ciągle nie trafiam na pogodę... shit... Łapię parę klatek i chmury. Cóż, nie mam f/2. A Twoje zdjęcie Kuba fajnie wyszło, z zastrzeżeniem co do gwiazdek, ale tak już mam, że zwracam na ich kształt uwagę, jako, że dominują we Wszechświecie.
 15. Ja cie nie moge... 300 sek , jedna klatka i gotowe zdjęcie. Tak? A ja jeden obiekt 2 noce męczę i ledwo co mam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.