Skocz do zawartości

Jacek1977

Społeczność Astropolis
  • Postów

    330
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Jacek1977

  1. Hej.

         Pytanie, która śruba, śrubki służą do regulacji docisku wyciągu w TS 115/800?

         Ogólnie wyciąg chodzi bardzo płynnie i elegancko. Ale jak zapodam ciężkiego esa 30/82 i telep jest skierowany mocno do góry to minimalnie pod ciężarem okularu z kątówką się wysuwa. 

          Która z przedstawionych śrubek na zdjęciu służy do zwiększenia docisku? Dziękuję i pozdrawiam 

    IMG_20240516_194324.jpg

  2. 1 godzinę temu, anatol napisał(a):

    Też podejrzewam bino, na Księżycu i planetach to jest super narzędzie ale do kulek może takie nie być. Jak pomaluję przedłużkę do tuby to spróbuję jednoocznie.  

    Hej 

         Bino jest rewelacyjne na księżycu i planetach bo są to bardzo jasne obiekty.

         Zimą obserwowałem mgławicę w Orionie przez refraktor 115/800 z bino i bez w tym samym powiększeniu 64x.

         Obraz z bino był dużo ciemniejszy i pewnie z tego powodu widać dużo mniej drobnicy na kulkach. No ale myślę że bino i jakieś duże lustro to by już tej drobnicy było dużo więcej widać i było by super.

         Ja używam bino tylko do US a reszta obserwacji przez okular jednym okiem, jest jaśniej i pole widzenia dużo większe niż przez bino. Pozdrawiam 

  3. 4 godziny temu, wfifiak napisał(a):

    Hej!!!

    To prawda. Jeżeli teleskop który mamy daje zadowalające nas obrazy i spełnia nasze oczekiwania, to nie ma znaczenia jaki ma rms, strehl i pv. Znając te parametry możemy wnioskować co dany sprzęt może zaoferować, ale kluczowe jest sprawdzenie tego w praktyce. Byłem na kilku zlotach i porównywałem masę sprzętów. Nie zauważyłem przepaści między sprzętami klasy premium a zwykłymi ED'kami. Może jestem niewyrobiony i brak mi odpowiedniej wrażliwości. Dla mnie jednak bez sensu jest przepłacać, jeśli sprzęt wielokrotnie tańszy sprawia mi tyle samo satysfakcji. Sprzedałem ostatnio Esprita 120 i zakupiłem dublet Meade 127 f9 (na FK01). Różnica pomiędzy obrazami dawanymi przez te teleskopy jest dla mnie prawie niezauważalna. Więc doszedłem do wniosku, że ten pierwszy się u mnie marnuje. Poza tym, dublecik chłodzi się znacznie szybciej (i FK01 jest stabilniejsze termicznie), co przy moich szybkich wypadach na obserwacje jest wielkim plusem. 

     

    Pozdrawiam.

    Hej 

         Wojtku jest dokładnie tak jak piszesz. Najważniejsze żeby sprzęt który posiadamy dawał nam radość i zadowolenie z obserwacji.

         Pamiętam moje zeszłoroczne kombinacje z zakupem teleskopu z większą aperturą od posiadanego edka 80. Brałem wtedy pod uwagę zakup Takahashi 100 ale w końcu ze względu na cenę zdecydowałem się na zakup od kolegi TS 115/800 i nie żałuję tego zakupu.

          Miałem możliwość bezpośredniego porównania mojej tuby na wspólnym wyjeździe wakacyjnym w Borach Tucholskich pod smoliście czarnym niebem z Takahashi 120 i Lzosem 130 i 105. 

          Na gwiazdkach jak dla mnie wypadały podobnie, na planetach piękniejsze i bardziej kontrastowe obrazy dawały tubki kolegów.

         Czy żałuję że kupiłem TS zamiast Takahashi? Ani trochę nie żałuję. Dawane obrazy przez ten teleskop bardzo mi się podobają a za różnice w cenie kupiłem trzy wypasione szkiełka do TS.

         Wykresami z badań optyki sobie głowy nie zawracam, wiadomo że Takahashi i Lzos to klasa sama w sobie. Może kiedyś uda się takie cacko sobie sprawić ale na obecną chwilę cieszę się tym co mam. Tylko pogody ostatnio jak na lekarstwo do obserwacji....

    Pozdrawiam 

          

        

    • Lubię 1
  4. 1 godzinę temu, Piotrek K. napisał(a):

    Mając do dyspozycji tylko jednego esa 24/68, z czystej ciekawosci sparowalem go w bino z panoptikiem 24. Na upartego można oglądać w takiej konfigoracji, da się je razem wyostrzyć. 24/68 to dobra i o wiele tańsza alternatywa dla panoptika. Może uda mi się dorwać drugiego esa, wtedy porównam obie parki. Tak czy siak, Es 24/68 jest na pewno warty uwagi do bino.

    To już kolejne pozytywne komentarze o Es 24/68* jako alternatywy dla Panoptica

    Są może jacyś użytkownicy Es 62* ?

  5. Hej 

         Jestem w trakcie poszukiwań szkiełek do nasadki bino. Bino Zeiss na lusterkach z wkręconą na krótko samą soczewką Barlowa Tv3x1,25 aby ostrzyła nasadka z teleskopem.

        Obecnie posiadam parkę vixen npl 25mm. Na osi jest całkiem dobrze, brzegi trochę pojechane ale chciałbym coś z szerszym polem na księżyc.

        Wczoraj testowałem okulary Pentax XW w nasadce i ze mną takie zestawienie nie działa, nie złożyłem obrazu.

         Ze względu na wysoką cenę razy dwa okulary tv Panoptic, Delite odpadają,

         Zastanawiam się nad dwiema parkami okularów Explore Scientific. 

        Pierwsza to 26 mm i 20 mm z serii 62 stopnie a druga parka to 24 mm i 20 mm z serii 68 stopni.

        Pytanie czy ktoś z Was ma i korzysta w bino z tych szkiełek, którą serię bardziej polecacie 62* czy 68*? Chyba że polecacie coś innego z większym polem niż plossle w przystępnej cenie. 

        Dziękuję i pozdrawiam...

  6. Hej 

         Wczoraj późnym wieczorem trafiło się w końcu okienko pogodowe w Gdyni i udało się trochę popatrzeć na Księżyc.

         Odwiedził mnie kumpel i miałem możliwość popatrzenia w moim ts 115/800 i porównania obrazów jakie dają Pentax XW 5mm i Pentax XW 10mm z barlowem Explore Scientific Focal Extender 2x1.25

        Jeżeli chodzi o okulary to co tu dużo pisać, wyśmienite szkła dające piękne, ostre i kontrastowe obrazy o polu 70* i bardzo wygodne w obserwacjach. 

         Jeżeli chodzi o obrazy z okularu 10mm z barlowem i okularu 5mm to nie dopatrzyliśmy się z kumplem żadnej różnicy w dawanym obrazie.

         Szkiełka dawały z teleskopem na księżycu powiększenie 160x. Najwięcej obserwowaliśmy i porównywaliśmy dawane obrazy na paśmie drobnych kraterków ciągnących się między kraterami Kopernik i Eratosthenes. To co widzieliśmy w jednym okularze było widać w drugim.

         Zaznaczę że nie jesteśmy żadnymi specjalistami, ekspertami ale amatorami i na nasze amatorskie oczy dodany barlow nie degradował obrazu i nie wpływał na jego pogorszenie.

        No ale może ktoś bardziej doświadczony wyłapał by jakieś drobne, subtelne różnice w dawanym obrazie. Pozdrawiam

          

    • Lubię 1
    • Dziękuję 1
  7. Hej 

         Poczytałem trochę i odpuszczam sobie temat. Nie uzyskam przez bino takiego szerokiego pola i małego powiększenia jak przez okular w obserwacjach jednorocznych. Skracanie tuby aby ostrzyła nasadka bino bez Barlowa odpada. Zostaje radość z obserwacji US przez bino a szerokie pola przez okulary szerokokątne. Pozdrawiam 

  8. Hej 

         Mam pytanie czy ktoś z Was przerabiał temat korektora pola do tripletu ts 115/800?

         Obecnie używam z nasadką bino zeiss na lusterkach barlowa aby mi wyostrzył teleskop na US. Jest dobrze ale chciałbym popatrzeć przez bino na gwiazdki a z barlowem jest za duże powiększenie. 

         Droga optyczna bino wynosi 130mm, do tego kątówka pryzmatyczną Beadera 1.25 z click lock. Jaki korektor pola polecacie i jakiej firmy aby w tej konfiguracji teleskop ostrzył z bino i dawał jak najmniejsze powiększenie? 

         Dziękuję i pozdrawiam...

  9. 12 godzin temu, lkosz napisał(a):

    Aplikacja Skeye poleca się. Przyczepiasz smartfon do teleskopu, synchronizujesz pozycję na Księżycu lub znanej gwieździe, i smartfon prowadzi do celu po niebie.

    Hej 

         Jak miałem newtona to dorobiłem mocowanie do szukacza na telefon i próbowałem używać tej aplikacji skeye.

         Ale bardzo źle to działało i odpuściłem. Kumpel mi powiedział że mogła to być wina metalowej rury od newtona, która zakłócała  działanie akcelatorów w telefonie i powinien być telefon wyżej zamontowany. Mogło tak być, przerabiał ktoś temat?

         Teraz mam refraktor i rura jest aluminiowa może teraz by to działało poprawnie. Jak będzie pogoda to będę musiał przetestować....

         

  10. Hej 

         Dziękuję, teraz wiem o co chodzi. Czyli z tego co piszecie to lepiej kupić kolejną ogniskową niż uzyskiwać ją przy pomocy dodatkowego Barlowa.

    Czyli taniej trochę nie będzie 😐

         A ktoś może porównywał obraz w szkłach Pentax XW z barlowem Explore Scientific Focal Extender 2x1.25. Z tego co wyczytałem na CN to dobry Barlow i porównywali go do TV powermate za mniejsze pieniądze. Nie patrzałem przez takiego i porównania nie mam...

  11. 1 godzinę temu, Mareg napisał(a):

    Zdarzało mi się używać Pentaxa XW 5 mm z Big Barlowem TV 2x przy rozdzielaniu podwójnych w bardzo dobrych warunkach w f/5 i jak dla mnie wszystko działało bardzo dobrze.

    Ten Barlow działał z tym Pentaxem tak dobrze jak z orciakiem 6 mm i nie wnosił żadnych zauważalnych aberacji.

    Bardzo dużo zależy od światłosiły, w której chcesz te Pentaxy używać z Barlowem.
     

    Hej 

         Pentaxy XW robiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie  jakością obrazu, polem i wygodą obserwacji w porównaniu do orciaków. 

         Teleskop przez który będę patrzeć to triplet 115/800, światłosiła f/7.....

          

  12. Hej 

         Czy ktoś z Was używa może szkiełek Pentaxa XW z barlowem? Jak się sprawuje taki tandem? Chodzi o obserwacje US.

         Jedni są zwolennikami  stosowania  soczewek barlowa, dla drugich to samo zło, degradacja i znaczące pogorszenie obrazu.

         Sam posiadam dwa barlowy, Tele Vue 3x1.25 i Explore Scientific Focal Extender 2x1.25

         Stosowałem je w swoim tryplecie 115/800 z orciakami Fujijama 18mm i University Optics 12,5mm dla wygody obserwacji. Odległość oka do okularu nie zmieniała się po zastosowaniu barlowa i była wygodna w przeciwieństwie do orciaków krótko ogniskowych. Miałem Beadera BGO 5mm, obrazy super, wygoda obserwacji tragiczna, szczególnie zimą jak od razu parował okular.

         Jeżeli chodzi o dawane obrazy to nie zauważyłem żadnego pogorszenia obrazu po zastosowaniu barlowa z orciakami.

          No ale orciak to prosta konstrukcja i mało szkła. Ciekawy jestem jak to się ma do Pentaxów które są bardziej złożoną konstrukcją i trochę tego szkła mają.

          Wyczytałem na Cloudy Night że Pentaxy XW bardzo dobrze działają z barlowami ale dobrymi typu Tele Vue, Nikon, Zeiss.

         Z kolei na Astronocach gdzie były testowane okulary 5mm to Pentax XW wypadł bardzo słabo. Tam mieli Barlowa Celestron Ultima 2x i test przeprowadzili achromatem SW 100/500. Osobiście dla mnie to kompletnie bez sensu było, bo to teleskop o światło sile F5 do szerokich pól gwiazdowych w małych powiększeniach a nie do powerowania 200x na planetach. Tam pasuje okular 25mm a nie 2,5mm. To się nie mogło udać.

         Stąd moje pytanie, stosuje ktoś barlowy z Pentaxami XW, jak wypadają? Jest dobrze czy jednak słabo?

         Dziękuję za odpowiedzi 😁

         

         

         

  13. 16 minut temu, Mateusz8799 napisał(a):

    Zrobiłem jak mówicie odkrecilem wszytko okazało się że pręt który obraca cały wyciąg jest krzywy hmmm 

    Hej 

         No konkretnie przekoszony, spróbuj go wyprostować zanim weźmiesz się za regulację.

         Ja bym kupił coś lepszego, tym bardziej że bawisz się w astrofotografię....

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.