Skocz do zawartości

siutek

Społeczność Astropolis
  • Postów

    81
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez siutek

  1. @tomekL przejrzałem każdą klatkę z 80 z osobna, każdą osobno rozciągnąłem - nie widzę niczego co by tłumaczyło ten dziwny "błąd" obrazu. 
    Może na kilku klatkach widać "coś" w tym miejscu, ale jest to na tyle subtelne, że zastanawiam się czy to nie jest autosugestia.
    Tak więc nie mam pojęcia co to i skąd to. 

    Druga sprawa:
    "Moja" gromada po Twojej obróbce wygląda dużo lepiej, przede wszystkim jest ostrzejsza, bardziej szczegółowa i widać to już na pierwszy rzut oka. Zastanawiam się, gdzie tkwi tajemnica? BlurXterminator?? Z tego co czytałem plugin ten występuje tylko jako dodatek do pixinsight. Pytanie czy jest alternatywa dla niego?

    Generalnie bałem się, że przy pełnej klatce i ogniskowej 750mm M13 będzie małą "plamą" na środku, a tu się okazuje, że można wyciągnąć z tego setupu naprawdę fajne, dość szczegółowe zdjęcie, które może się podobać - jestem miło zaskoczony. 

  2. Dobra, podszedłem do obróbki jeszcze raz. 
    Z rozciąganiem faktycznie poszedłem trochę na łatwiznę wybierając opcję "rozciągnij" w APP, potem moja obróbka w PS dała powyższy efekt. 
    Poniżej druga wersja, którą rozciągałem już samodzielnie w PSie, centrum gromady wygląda znacznie lepiej

    image.thumb.jpeg.4b70cb5e3b6770ad27af5c96c2c90ca2.jpeg

     

    @tomekLpytałeś też o cropa:
    image.jpeg.5ed7a1adda71d4244dda0d655e89c5c8.jpeg

     

    No i faktycznie cały czas zapominam, że pełna klatka i korektor komy Baader MPCC Mark III, to nadal nie jest połączenie idealne. Zawsze doszukuję się jakichś błędów w ustawieniu.

     

    Link do stacka:
    https://drive.google.com/file/d/1E2zNE6FX6DA55s1MZUUtdhhsiNBo_jV1/view?usp=sharing

    • Lubię 9
  3. Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem na Windows 10, podczas korzystania z programu StarNet? Co ważne BEZ PixInsight - piszę o tym, bo wszystkie wątki, opisujące ten błąd jakie znalazłem w sieci dotyczą korzystania ze StarNet z poziomu PI. 
    Ja używam StarNetv2 z GUI. Nigdy nie miałem z nim problemu, a teraz taka akcja. 

    Mam do wyczyszczenia 46 zdjęć z kometą, a do tej pory udało mi się to ledwie z dwoma klatkami.

    Dokładny komunikat:

     

    Starting the StarNet run...
    Restoring neural network checkpoint... Checkpoint file not found!
    Input argument error: Checkpoint file not found!
    Exiting...

     

  4. 50 mm yongnuo ma słabą jakość, pamiętam jak szukałem czegoś jasnego dla siebie kilka lat temu, zastanawiałem się nad nim (no chyba, że to jakiś nowszy, lepszy model). Faktycznie canon 50mm będzie lepszy (choć nadal dość słaby jak na astro) - mam go osobiście. Na start jednak lepiej będzie więc w coś szerszego, skoro chcesz fotografować Drogę Mleczną. Szerzej = dłużej. Da się robić fajne foty ze statywu, jednak pamiętaj o ważnej kwestii: Albo wężyk spustowy/pilot, albo wyzwalacz czasowy.

     

    Poczytaj o stackowaniu zdjęć. 

    Wiem, że na początek takie pojęcie może przerażać, ale wbrew pozorom nie taki diabeł straszny jak go malują. A pozwoli Ci to na osiągnięcie dużo lepszych efektów niż z pojedynczej klatki naświetlanej 15 czy 25.

     

    Odezwij się na PW to powiem co wiem 😜

    • Lubię 1
  5. Podrzucam mojego "łyska" z pokładu idy (25.05.2023)...
    NIestety wykadrowany, bo już w domu, po sesji okazało się, że brakuje mi 1 panela :( 
    a byłem przekonany, że zrobiłem wszystkie części.
    1000 mm + ASI 462 + filtr IR, EQ5,  PiPP, Autostakkert, PS.
    5 filmów po 1000 klatek, z czego wykorzystane 60%.

     
    image.thumb.jpeg.35d48e2a18aa74b98b62eb56844982bb.jpeg

    • Lubię 4
  6. 45 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

    Masz fioletowy zafarb na całej fotce, zieleń można usunąć, używając HLVG w Photoshopie.

    Masz też walking noice, więc wygląda na to, że nie robiłeś dithering a przy Canonach to jednak mus.

    Same galaktyki wyszły ci całkiem ładnie, w M81 ładnie zarysowały się ramiona a M82 nie przepaliłeś, co jest na plus.

     

    Jeszcze tylko uwaga, skąd ten dodatkowy spajk? Jeśli sztucznie dodany, to odpuść go sobie ;)

     

    Ehhh... te spajki, wszędzie musze tłumaczyć ;) - poprzedni właściciel tego teleskopu (albo ktoś przed nim - nie znam historii) zmienił oryginalne mocowanie LW z 4-ramiennego na 3 ramienne, stąd 6 spajków. 

    Co do ditheringu, na razie walczę z guidingiem, żeby opanować ustawienia. Z tego co się ostatnio dowiedziałem, wykorzystanie ditheringu w moim przypadku będzie utrudnione, bo sam guiding działa dzięki DIY modyfikacji montażu, dolutowaniu kabelków do pilota. Od autora tej modyfikacji dowiedziałem się, że przez to dithering nie będzie tak sprawny jak na fabrycznie dostosowanym do guidingu montażu, będę potrzebował znacznie więcej czasu na zebranie materiału niż gdyby ditheringu nie było. Czyli coś za coś. 

     

    Spróbuję jeszcze powalczyć z tymi kolorami w PSie - dzięki za wszystkie uwagi! 👍

    • Lubię 1
  7. 6 godzin temu, polaris napisał(a):

    Dwa lata temu kupiłem coś podobnego, jak w linku. Nie do zdarcia sprzęt. Ale to nie ten sprzedawca, więc nie wiem czy to dokładnie to samo.

    https://allegro.pl/oferta/laser-zielony-wskaznik-laserowy-bardzo-mocny-l303-12207850762

    Bardzo dobry laser.
    Miałem wcześniej taki ala długopis i ten to był masakra, na zimnie momentalnie padał. 
    Jednak ten z kluczykiem z linku @polaris jest nie do zajechania. Akumulator 18650 ładuję do niego może raz na rok, może rzadziej... hmmm. w sumie nie pamiętam, kiedy go ostatni raz ładowałem 😕

    Tak czy siak - w mojej ocenie warto.

    • Lubię 2
  8. 8 godzin temu, MarekS99 napisał(a):

    1. Jedna fotka ma prawię o minutę dłuższy czas od pozostałych

    Tak, też ją zauważyłem - już usunięta z zestawu. Nie mam pojęcia w jakich okolicznościach ona powstała.

    8 godzin temu, MarekS99 napisał(a):

    2. Flaty są niejednorodne . Jeden lub dwa nie różnią się od pozostałych

    O których klatkach konkretnie mowa? Które różnią się od pozostałych? Przejrzałem wszystkie, według mnie są identyczne, wszystkie mają dokładnie ten sam czas naświetlania. 

    8 godzin temu, MarekS99 napisał(a):

    3. Wektory przesunięć na dwóch zdjęciach są za duże w stosunku do pozostałych (742, 840) i flat tego nie zrekompensuje

    O których klatkach mówisz?? Wśród lightów nie ma klatki z końcówką 840, a 742 nie ma przesunięcia drastycznie większego od pozostałych. To już klatki 8735/8740 różnią się między sobą dużo mocniej (padło mi wówczas zasilanie montażu i niebo mi nieco "uciekło"). Jednak z tego co wiem, flaty są stosowane do każdej klatki z osobna, jeszcze przed stackiem. Zatem do procesu stackowania, wszystkie lighty powinny już być pozbawione winiety i przesunięcie (przynajmniej w aspekcie winiety) nie powinno robić żadnej różnicy. Dalej program powinien poradzić sobie z właściwym spasowaniem układu gwiazd i przesunąć skorygowane jasne klatki względem siebie tak, aby wszystko grało jako należy.

    Ogólnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydarzeń było zaświetlenie księżyca (chmury też nie pomagały). Gdy tylko nadarzy się okazja będę próbował na niebie czarnym jak smoła. Tak uzyskane klatki będą dużo bardziej miarodajne. 

  9. Dobra, to lecimy. @Piotr K. - dałeś czadu, 2h?? Szacun!
     

    6 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

    @siutek, jaki masz ten odrośnik?

    Wydruk 3D, składający się z 3 segmentów łączonych taśmą izolacyjną (klejone na zewnątrz). W środku, w miarę możliwości wyczerniony, z wyjątkiem miejsc styku segmentów - tam segmenty są szersze by pewniej się o siebie wzajemnie opierały. 

    Koncepcja z odbiciem księżyca ma sens - myślałem o tym, że to pojaśnienie to może blask księżyca na niebie, ale nie pasowało mi, że jest po przeciwnej stronie klatki względem pozycji księżyca. Ale odbicie od wnętrza odrośnika by to tłumaczyło. ?

     

    7 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

    Nic nie trzeba przeglądać klatka po klatce. Wystarczy sobie ustawić w Eksploratorze Windows widok ikon

    Nigdy nie miałem problemu z pomylonymi klatkami - tak jak mówisz light i flaty robię po sobie "w terenie" i łatwo je posortować po katalogach (z resztą tak jak jest to zrobione w załączonej wyżej paczce), a darki i biasy bez problemu odnajduję po Exif (choć z reguły wiem, ile których klatek zrobiłem i jestem w stanie pogrupować je odpowiednio nawet bez EXIF). Tak czy siak, bałagan w fotach nigdy mi się nie zdarzył. 

     

    7 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

    Część klatek zapisała się jako landscape a część jako portrait

    Nie miałem nigdy kłopotu z orientacją (zdjęć - żeby nie było :P ), nawet jeśli aparat zapisał na części klatek landscape a na części portrait, to i tak APP czy DSS potrafił to prawidłowo złożyć. Chyba, że kiedyś będę się przesiadał na soft, który jednak sobie z tym nie radzi, to wtedy ustawię orientację na stałe. 

     

    7 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

    Tu można sobie sprawdzić, jakie są optymalne wartości ISO dla większości Canonów

    Niestety dla mojego 6D mkII wartości dla Best ISO nie podano :(
     

    8 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

    Ogólnie sugeruję, po pierwsze, poczytać teksty które podlinkowałem. Craig Stark wie co pisze.

    Będzie ciężko, nie czuję się na siłach by czytać artykuły anglojęzyczne, tym bardziej, że pełno w nich specyficznych pojęć, które np translator nie przetłumaczy tak jak powinien, tworząc jakąś dziwną papkę. Nie mniej podejmę rękawicę - może nie będzie tak źle ;)

     

    Podsumowując:
    @Piotr K.rzuciłeś zupełnie inne światło (księżycowe ;) ) na mój problem i wydaje się, że jest to najwłaściwszy kierunek, tym bardziej biorąc pod uwagę Twoją weryfikację wspomnianego tilta. 
    Czytania przede mną sporo, niestety fora, takie jak te, to miejsce starć wielu różnych koncepcji. Co nie ułatwia zadania. 

     

    Będę czekał teraz na pogodną ciemną noc by sprawdzić jakość materiału bez księżyca... za grzałką na LW też się rozejrzę ;) choć odrośnik nie wydaje się być złym pomysłem, muszę tylko uważać gdzie celuję w niebo podczas obecności łysego ;)

     

    Dzięki ogromne za wyjaśnienia i tyle poświęconego czasu. 

    • Lubię 1
  10. 37 minut temu, innerside napisał(a):

    Ten korektor przy tym teleskopie to max apsc (wtedy już jest winieta). A przesunięcie winiety to właśnie zła kolimacja. Prawdopodobnie lustro za głęboko lub za płytko w tubie lub samo ugięcie wyciągu.

    kolimację ustawiałem tuż przed sesją - ale fakt, ostatnio usilnie myślę nad zakupem Canona APSC modowanego.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.