Jump to content

polaris

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  89
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

58 Neutral

About polaris

 • Rank
  Alnitak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  PO/PZ

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nie słyszałem o zbyt długich tulejach. Sprawdź czy nie zamontowałeś odwrotnie dolnych płyt Dobsona. Do którejś tuleja powinna pasować idealnie.
 2. Masz GSO na łożysku? Poprawnie zmontowałeś płyty dolne? Tam przecież jest regulacja siły tarcia.
 3. Porównanie wybranych atlasów nieba
 4. Te glowice PZO to solidna robota, miałem dwie. Ale one nie mają płynnej regulacji oporu pracy.
 5. Wg specyfikacji: Przechył przód-tył -90°/+65° Biorąc pod uwagę, że podczas obserwacji głowicę używamy odwrotnie, czyli rączką od siebie, powinno być OK.
 6. Mam Manfrotto 701hdv i jest świetna. Ale już jej nie produkują.
 7. Niestety, założono szlaban i miejsce przestało być "otwarte". Do tego rozbudowa i modernizacja (agrowrak.pl). To już tylko astrowspomnienia.
 8. Dzięki. Przy okazji widzę, że miejscówka Wypalanki jest źle zaznaczona. Prawidłowa to Puszcza Notecka na północ od Kiszewa. Dokładnego położenia nie pamiętam, ale zgrubnie to tu: https://www.google.pl/maps/place/Wypalanki/@52.7166992,16.6579452,15z/data=!4m5!3m4!1s0x470411c4069b6a0b:0x4bc4d636b47427c1!8m2!3d52.7166949!4d16.6666889 Przy okazji, przy Jeziorach Wielkich można dodać, że to miejscówka archiwalna.
 9. 1. Zwola. Miejscówka grupy poznańskiej skupionej przy Astronoce.pl wybrana po zamknięciu stałej miejscówki w Jeziorach Wielkich. Dojazd drogami asfaltowymi, ostatnie 500-600 metrów drogą leśną i polną, okresowo dość wymagającą dla samochodów. Otwarty horyzont południowy (dostępne deklinacje do ok. -34°) i zachodni, wschodni i północny zasłonięty ścianą lasku. Lasek skutecznie osłania przed zaświetleniem Zwoli i Zaniemyśla i zasłania łunę od Poznania i Środy Wlkp. Niska podatność na kumulację wilgoci. Na zachodzie-południowym zachodzie niska łuna od Śremu. https://www.google.pl/maps
 10. Tu trochę więcej do poczytania: www.astronoce.pl/artykuly.php?id=215
 11. GSO ma prawdziwe łożyskowanie w obu osiach, a SW (Flex też) ma cierne na teflonie. I to jest ogromna różnica w komforcie obserwacji, więc każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie: komfort w transporcie czy komfort podczas obserwacji?
 12. Wszyscy chętni dostali PW, najpóźniej jutro ogarnę temat sprzedaży.
 13. Sprzedaję atlas Star-Guide. Pozycja rzadko pojawiająca się na giełdach. Bardzo fajny atlas nieba, porównywalny z atlasem Taki 8,5mag. W mojej biblioteczce jest w sekcji klasyków, ale po kupnie Interstellarum rzadko po niego sięgam. Stan niemal idealny, bez uszkodzeń. Cena 80 zł. Atlas opisany jest w porównaniu: www.astronoce.pl/artykuly.php?id=88
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.