Jump to content

Arek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,901
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Arek last won the day on October 2 2019

Arek had the most liked content!

Community Reputation

782 Excellent

About Arek

 • Rank
  Kanopus

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Hej! W nocy z 27 na 28 września dotarło do nas sporo naładowanych cząstek ze Słońca, w efekcie Kp doszło do 5. Na Lofotach zawsze oznacza to spektakl, który naprawdę trudno opisać słowami. Niech te zdjęcia spróbują oddać choć po części to co widzieliśmy przez ładnych kilka godzin.
 2. Jeszcze coś z Lofotów, ale nie zorze. Ostatnia noc była pogodna, ale aktywność zorzowa mała więc pobawiłem się w inne astrofoto. Nie miałem jednak żadnego montażu więc zdecydowałem się wykorzystać moce matrycy Fuji X-T2 i jasność obiektywu Samyang 1.2/35. Mamy więc tutaj stack 15 klatek 8 sekundowych wykonanych na ISO 6400 przy f/1.4. Oczywiście jest to obraz trochę przycięty, bo bez prowadzenia niebo się przesuwało i po wyrównaniu zrobiły się brzegi, które były do wyrzucenia. Wynik mile mnie zaskoczył.
 3. I tak jeszcze na dokładkę można pokazać, że w dzień także jest co robić...
 4. Dziękuję za miód lejące na moje serce komentarze. Dorzucam kolejne kilka. Mieliśmy sporo szczęścia, choć tak naprawdę najbardziej pogodna noc była w momencie, gdy zorze były najsłabsze. Za to najlepszy spektakl był przez 1.5 godziny, gdy dokładnie nad nami zasadziła się dziura w chmurach, chwilę przed i chwilę po padał deszcz.
 5. Aparat Fuji X-T2 z obiektywami Samynaga 2.8/8 (fish) i 2/12. ISO najczęściej 3200. Nasycenie z kajaków i tak zdjąłem, podobnie z lampami. Choć w tym drugim przypadku specjalnie je trzymałem w kadrze, bo wyszła fajna mgiełka na wodę i zrobił się klimacik.
 6. Znów mieliśmy szczęście do dziury koronalnej i fajnej aktywności.
 7. Redakcja Optyczne.pl zaprasza na kolejną, wiosenną edycję Festiwalu Optycznego. Impreza odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia br. w Pałacu Łochów i będzie poświęcona sprzętowi obserwacyjnemu, czyli lornetkom, lunetom i teleskopom. Jak na razie wiemy, że na Festiwalu będzie możliwość przetestowania lornetek, lunet i teleskopów firm: Canon, Celestron, Delta Optical, Focus Nordic, Kowa, Nikon, Olympus, Pentax, Sky Watcher, Steiner, Vanguard, oraz Zeiss. Więcej szczegółów tutaj: https://www.optyczne.pl/12086-news-Zapraszamy_na_Festiwal_Optyczny.html
 8. Z drugiej strony w dzień pogoda dopisywała znakomicie. Sorry za OT, ale pochwalę się kilkoma ujęciami nieastronomicznymi.
 9. Loki, wiem, wiem... Ale teraz tam dalej jest pogoda, a Kp dochodzi o 6-7. A w okolicach 10-12 września, kiedy doszła materia z tej potężnej flary X to nawet lokalsi na Lofotach wychodzili popatrzeć na zorze i mówili, że takich dawno nie było.
 10. Tym razem dopisała nam pogoda i to wybitnie, bo było cieplej i słoneczniej niż w Polsce. Nie dopisała aktywność Słońca, bo przez cały czas Kp utrzymywało się głównie w zakresie 0-2. Ale jak się jest w owalu zorzowym, to nawet tak niskie Kp wystarczy, żeby coś tam zobaczyć.
 11. Po polsku byłoby "Zderzenie z planetoidą". Ładnie i klasycznie. Bardzo nie lubię jak używamy obcych słów albo koszmarnych tłumaczeń, skoro mamy swoje własne i na dodatek ładne (jak widzę "mapa drogowa" zamiast słowa harmonogram, to już mi się średnio robi ) A jak już się czepiamy polskiego to "obliczę" a nie "policzę". Policzyć można do pięciu
 12. Ponieważ to już oficjalne: http://monitorpolski.gov.pl/MP/2017/362/M2017000036201.pdf pochwalę kolegów i siebie. Z okazji 30-lecia Pracowni Komet i Meteorów 10 jej członków zostało uhonorowanych Srebrnymi Krzyżami Zasługi.
 13. Głupio odpowiadać po 1.5 roku, ale wcześniej nie zauważyłem... Transformacja do V systemu Johnsona-Morgana jest zawsze konieczna. Przypomnę założenia tego systemu (w nawiasie komentarze do tego czy są spełnione, czy nie): 1. teleskop z powłokami aluminiowymi (nie spełnione, bo nasz ODK nie ma takowych) 2. detektor to fotomnożnik 1P21 (nie spełnione, bo u nas CCD o innej krzywej QE) 3. filtr V zrobiony ze szkła Corning 3384 (nie spełnione, bo jest użyte szkło o bardzo podobnych, ale nie takich samych parametrach) 4. teleskop na wysokości >2000 mnpm (nie spełnione). Czyli tak naprawdę, nie spełniliśmy dokładnie żadnego z podstawowych założeń systemu Johnsona-Morgana. Choćby dlatego nasze instrumentalne v może dość mocno różnić się od rzeczywistego V. Co więcej, w warszawskich warunkach nawet nie będę próbował robienia standardów i próby transformacji do standardowego systemu. Nie ma sensu, ze względu na niestabilność atmosfery i light pollution.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.