Jump to content

Arek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,899
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

751 Excellent

About Arek

 • Rank
  Kanopus

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jeszcze coś z Lofotów, ale nie zorze. Ostatnia noc była pogodna, ale aktywność zorzowa mała więc pobawiłem się w inne astrofoto. Nie miałem jednak żadnego montażu więc zdecydowałem się wykorzystać moce matrycy Fuji X-T2 i jasność obiektywu Samyang 1.2/35. Mamy więc tutaj stack 15 klatek 8 sekundowych wykonanych na ISO 6400 przy f/1.4. Oczywiście jest to obraz trochę przycięty, bo bez prowadzenia niebo się przesuwało i po wyrównaniu zrobiły się brzegi, które były do wyrzucenia. Wynik mile mnie zaskoczył.
 2. I tak jeszcze na dokładkę można pokazać, że w dzień także jest co robić...
 3. Dziękuję za miód lejące na moje serce komentarze. Dorzucam kolejne kilka. Mieliśmy sporo szczęścia, choć tak naprawdę najbardziej pogodna noc była w momencie, gdy zorze były najsłabsze. Za to najlepszy spektakl był przez 1.5 godziny, gdy dokładnie nad nami zasadziła się dziura w chmurach, chwilę przed i chwilę po padał deszcz.
 4. Aparat Fuji X-T2 z obiektywami Samynaga 2.8/8 (fish) i 2/12. ISO najczęściej 3200. Nasycenie z kajaków i tak zdjąłem, podobnie z lampami. Choć w tym drugim przypadku specjalnie je trzymałem w kadrze, bo wyszła fajna mgiełka na wodę i zrobił się klimacik.
 5. Znów mieliśmy szczęście do dziury koronalnej i fajnej aktywności.
 6. Redakcja Optyczne.pl zaprasza na kolejną, wiosenną edycję Festiwalu Optycznego. Impreza odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia br. w Pałacu Łochów i będzie poświęcona sprzętowi obserwacyjnemu, czyli lornetkom, lunetom i teleskopom. Jak na razie wiemy, że na Festiwalu będzie możliwość przetestowania lornetek, lunet i teleskopów firm: Canon, Celestron, Delta Optical, Focus Nordic, Kowa, Nikon, Olympus, Pentax, Sky Watcher, Steiner, Vanguard, oraz Zeiss. Więcej szczegółów tutaj: https://www.optyczne.pl/12086-news-Zapraszamy_na_Festiwal_Optyczny.html
 7. Z drugiej strony w dzień pogoda dopisywała znakomicie. Sorry za OT, ale pochwalę się kilkoma ujęciami nieastronomicznymi.
 8. Loki, wiem, wiem... Ale teraz tam dalej jest pogoda, a Kp dochodzi o 6-7. A w okolicach 10-12 września, kiedy doszła materia z tej potężnej flary X to nawet lokalsi na Lofotach wychodzili popatrzeć na zorze i mówili, że takich dawno nie było.
 9. Tym razem dopisała nam pogoda i to wybitnie, bo było cieplej i słoneczniej niż w Polsce. Nie dopisała aktywność Słońca, bo przez cały czas Kp utrzymywało się głównie w zakresie 0-2. Ale jak się jest w owalu zorzowym, to nawet tak niskie Kp wystarczy, żeby coś tam zobaczyć.
 10. Po polsku byłoby "Zderzenie z planetoidą". Ładnie i klasycznie. Bardzo nie lubię jak używamy obcych słów albo koszmarnych tłumaczeń, skoro mamy swoje własne i na dodatek ładne (jak widzę "mapa drogowa" zamiast słowa harmonogram, to już mi się średnio robi ) A jak już się czepiamy polskiego to "obliczę" a nie "policzę". Policzyć można do pięciu
 11. Ponieważ to już oficjalne: http://monitorpolski.gov.pl/MP/2017/362/M2017000036201.pdf pochwalę kolegów i siebie. Z okazji 30-lecia Pracowni Komet i Meteorów 10 jej członków zostało uhonorowanych Srebrnymi Krzyżami Zasługi.
 12. Głupio odpowiadać po 1.5 roku, ale wcześniej nie zauważyłem... Transformacja do V systemu Johnsona-Morgana jest zawsze konieczna. Przypomnę założenia tego systemu (w nawiasie komentarze do tego czy są spełnione, czy nie): 1. teleskop z powłokami aluminiowymi (nie spełnione, bo nasz ODK nie ma takowych) 2. detektor to fotomnożnik 1P21 (nie spełnione, bo u nas CCD o innej krzywej QE) 3. filtr V zrobiony ze szkła Corning 3384 (nie spełnione, bo jest użyte szkło o bardzo podobnych, ale nie takich samych parametrach) 4. teleskop na wysokości >2000 mnpm (nie spełnione). Czyli tak naprawdę, nie spełniliśmy dokładnie żadnego z podstawowych założeń systemu Johnsona-Morgana. Choćby dlatego nasze instrumentalne v może dość mocno różnić się od rzeczywistego V. Co więcej, w warszawskich warunkach nawet nie będę próbował robienia standardów i próby transformacji do standardowego systemu. Nie ma sensu, ze względu na niestabilność atmosfery i light pollution.
 13. Jak nie widziałeś go jako zjawiska stacjonarnego to raczej nie był blisko Ciebie. Pamiętaj, że nawet spadkowe meteoryty przestają świecić na wysokości 15-30 km.
 14. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412938,meteoryt-poszukiwany-na-warminsko-mazurskich-mokradlach.html Winter - część używa zwykłych wykrywaczy metali, a część droższych i bardziej wyspecjalizowanych wykrywaczy Spectra. Ale szczegółów technicznych nie znam, to domena naszej Sekcji Meterytowej PKiM.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.