Skocz do zawartości

Iro

Społeczność Astropolis
  • Postów

    972
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    26

Odpowiedzi opublikowane przez Iro

  1. Godzinę temu, lukost napisał(a):

    Kurczę, Irek, chyba jednak kapkę za ostro rozprawiłeś się z tym materiałem. ;)

    Pierwsze wrażenie jak zwykle w przypadku Twoich kadrów, czyli wow!, ale już przyjrzenie się co stało się z gęstym od gwiazd obszarem w lewym dolnym rogu zdjęcia - hmm... 

     

    Tak, jest to celna uwaga, ale z mojej perspektywy, w tym przypadku było to brutalna konieczność i świadoma decyzja, dlaczego ?

    * inaczej z Clamshella zostają tylko 2 małe czerwone kropki :) Nigdy nie podchodziłem to tej mgławicy, ale czapki z głów dla tych, którzy to robili... nie dość, że nie jest tak mocna, jak mogłoby się wydawać po zdjęciach, to w dodatku tonie w tych cholernych gwiazdach, a już szczególnie w 135mm.

    * chcąc potraktować gwiazdy jednakowo w całym kadrze, jak zostawisz je mocniejsze, wszystkie te niuanse wodorów przysłanianych pyłem, przestają być zauważalne, a wręcz przestają być w ogóle widoczne... a jak się domyślasz, to jest języczek uwagi tego kadru... 

    Długo się woziłem z tym kadrem... gwiazdy są tutaj trochę na przegranej... bo nie znalazłem lepszego kompromisu ;)

     

    • Lubię 2
  2. W dniu 11.03.2023 o 18:59, lukost napisał(a):

    Finansowej? No tej mi nie brakuje odkąd wsiąkłem w astrofotografię. ;) Nawet ziemię kupowałem pod kątem dostępu do dobrego nieba. No ale chwilowo na Sigmę 105 nie styka. ;)

    w obróbce ;) nie bać się machać suwaczkami ;) najwyżej nie wyjdzie ;)

  3. 2 godziny temu, Piotr K. napisał(a):

    I właśnie dlatego mega mnie dziwi to, że nikt prócz mnie nie zwrócił uwagi na Twoje zielone i różowe gwiazdy. Na forum specjalizującym się w astrofotografii, i w krytycznym podejściu do jakości zdjęć. Albo wobec tych samych kiksów są stosowane podwóje standardy (ktoś z nazwiskiem = genialne zdjęcie, ktoś zielony = do poprawki), albo Twoje powyciągane z tła pyły mają dla użytkowników taki urok, że przymykają oczy na zielono-różowe gwiazdki.

    bo to jest tzw. syndrom ginekologa - szukanie problemów tam, gdzie wszyscy inni szukają przyjemności ;)

     

    celem tego kadru było uchwycenie mgławic wodorowych w Woźnicy, Trifrida Północnego, komety i uzyskanie pyłów w krótszego niż godzinny materiał i w warunkach mocno podmiejskich i ich jak najwyraźniejsze pokazanie na zdjęciu.

    Zdjęcie wymagało perfekcyjnej kalibracji w warunkach dużego zaświetlenia i pewnych kompromisów w obróbce, aby uzyskać całościowy efekt - szczególnie w obszarze Spaghetti i zapylonych obszarów w prawym górnym roku.

    Problem, który zaznaczasz - istnieje i dobrze, że zwróciłeś na to uwagę - jest to czytelna uwaga - ale nie ma wpływu na całość zdjęcia, które komponuje się w miarę przyzwoicie i poprawnie adresuje wejściowe założenia tego zdjęcia.

     

    1 godzinę temu, orlen napisał(a):

    @Iro nie skreślaj społeczności bo znalazł się jeden frustrat, bardzo fajna praca :)

     

    Problem nie należy do tego forum, tylko to jest problem zbyt dużej wagi skupiania się na niuansach, zamiast na całości. Bo jaki jest sens powiększać czyjeś zdjęcie widefield 2x i zoomować 400% ? co to wnosi ?

     

    • Lubię 2
  4. 7 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

     

     

    A na serio, to gwiazdy Ci poleciały w seledyny, fiolety i zielenie - aż się dziwię, że taki fachura puszcza coś takiego, zwłaszcza że poprawa nie jest trudna - nawet mi się udało ;)

     

     

     

     

    Powiem szczerze, nigdy nie miałem zdjęcia w tej kolorystyce i te barwy, bez znaczenia - prawilne czy nie, jakoś do mnie trafiły (a chyba żadne astrofoto nie ma oddanych rzeczywistych kolorów).

    Można rzeczywiście, może odrobinkę zejść z zieleni (bo faktycznie jest), ale niech te gwiazdki zostaną nasycone z niebieską nutą. Białe to w szpitalu ;) 

    Zwróć uwagę, że po ucięciu zieleni - zdechły pyły, a obecność Spaghetti nie jest już taka oczywista - większa ilość fioletu w tle daje ten negatywny efekt... nie można ich było mocniej wyciągnąć, bo było trochę za mało materiału i jednak 35 km od centrum Wrocławia i 2km od kopalni tłucznia - to nie Bieszczady ;).

     

     

    • Lubię 1
  5. 36 minut temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

    Wow... i to nie jest tak, że kometa 46 minut naniesiona sztucznie na wcześniej zrobione 5h zdjęcie? :D Rewelacja! Super, dla mnie przynajmniej, dobrane kolory/saturacja. Domyślam się, że pod bardzo dobrym niebem? 

     

    34 minuty temu, lukost napisał(a):

    No właśnie miałem pytać jak to z tym tłem jest, a jak była rejestrowana kometa. Jak powiesz, że to palone razem, to nie mam pytań. ;)

    Dzięki ;)

     

     

    Oj szybka franca jest - przy 46minutach już była trochę rozjechana (tak z półtorej do dwóch szerokości jądra), więc był to klasyczny stack na gwiazdy i na kometę. ale wyciągane było już po korekcji kształtu komety...

     

     

     

    33 minuty temu, Tayson napisał(a):

    Gratki.

    Na pelnej dziuerze?

    przymykam do 2.8

    • Lubię 1
  6. Godzinę temu, Bentoq napisał:

    Fajne te IFNy i nie mogę się nadziwić jak ostry jest Samyang :) 

    Jest jakaś różnica w obróbce, aby wyciągnąć IFNy?

     

    I tak i nie... najważniejsze jest ciemne niebo i bezwzględnie bezkompromisowe, wręcz obsesyjne podejście do kalibracji zdjęć - szczególnie flatów. Następnie równie obsesyjne podejście do ściągnięcia gradientu (co by "mięska" nie pozbyć się na starcie). "Tylko" i aż tyle.  

    • Lubię 1
  7. 17 godzin temu, lukost napisał:

    Boję się pomyśleć co byś wystrugał pod niebem (naprawdę) dalekiego południa. Nie ciągnie cię tam, hmm?

    oj ciągnie... i to bardzo...

    8 godzin temu, Duser napisał:

    No, ujdzie, ujdzie.

    Chociaż :g:...nie jestem pewien czy kolorystyka zbyt w czerwienie/magenty nie leci . Ja bym chyba ociupinkę oziębił .....:matrix:

    ze 4-5 razy "oziębiałem" i ... po czasie wracałem do ciepłej wersji  - w tej kolorystyce jest "największa odczuwalność zawartości pyłu w pyłach" ;) 

    8 godzin temu, Duser napisał:

    Jeszcze pytanie techniczne:

    jakie suby przy jakim ISO?

    czy kalibrowane darkami?

    iso1600, suby 120s, darki, biasy, flaty - zgodnie z najlepszymi "best practices" ;) a nawet jeszcze bardziej :) 

    generalnie kalibracja to klucz do sukcesu przy pyłach - jak zdjęcie jest dobrze skalibrowane i dobrze odjęty gradient, to DDP, czy STF wykonuje 70% całej roboty...

    6 godzin temu, simarik napisał:

    Mistrzostwo Świata.

    Mistrzu Iro - mam nadzieję, że kiedyś spotkam Cię pod Bieszczadzkim niebem i choć przez chwilę będę mógł usiąść w Twoim cieniu ;).

    Mistrzu to focusuje i wyzwala migawkę siłą woli... oraz potrafi przegonić chmury paletką do tenisa stołowego.. niegodnym ;)   Jedyne co, to przytyłem ostatnio, więc w temacie cienia, mogę się dzielić, ale zaręczam, że są dużo przyjemniejsze jego źródła w Bieszczadach ;) A usiąść i pogadać, zawsze chętnie :)

     

     

    Dzięki :)

    • Lubię 5
  8. 4 godziny temu, simarik napisał:

    @Iro czy to co piszesz oznacza, że zbierasz flaty "na żywo" pomiędzy lightami?

     

    z tymi flatami, to zaczyna powoli przybierać postać obsesji, generalnie jak już ustawię docelowy kadr, nakładam flatownicę (która jest bardzo lekka oraz wchodzi na tulipan niemal bez oporu),robię sesję flatów... następnie lecą klatki "właściwe", a po nich robię podobną sesję flatów, dbając aby jak najmniej się zmieniło w całym układzie. ISO flatów takie samo jak Lightów.

    Powiedzmy, że dla ISO1600 działa to w 80% przypadków. czasami dobrze skalibruje się z flatami z końca sesji, czasami z początku sesji, a czasami trzeba zrobić pół klatek z tymi a pół z drugimi - różnie bywa. Im ciemniejsze niebo - tym łatwiej skalibrować. Dlaczego? mam dziesiątki hipotez, ale która prawdziwa ?? nie mam pojęcia... ten rytuał jakoś się na razie sprawdza, ale pewności nie daje... Faktem jest, że jeszcze nigdy nie udało mi się odratować matriału, do którego brakowało odpowiednich klatek kalibracyjnych, a im ciemniejsze tło, tym trudniej.

     

    4 godziny temu, .zombi. napisał:

    jakiego filtra używasz ze Samyang135 ?

     

    W Bieszczadach nie używam żadnego filtra... szkoda tracić światła... w jaśniejszych lokalizacjach próbuję z Marumi Redhancerem.

     

    2 godziny temu, JustinSullivan napisał:

    Czyli nie trzeba jednak palić jednego obiektu po 3 tygodnie a wystarczy przed meczem Igi Świątek rozłożyć graty i po 2 setach składamy i do spania :)

     

    Duże uproszczenie... masz tutaj 28 klatek w miarę równych warunkach zrobionych bardzo jasną optyką. Gdybym miał do tego dostrzelone jeszcze ze 2h matriału, ale w innych warunkach i przy innej zmienności tła - mogłoby się okazać, że sumarycznie mógłbym uzyskać gorszy efekt - z roku na rok ludzie pracują nad coraz doskonalszymi algorytmami do normalizacji klatek, ale im szersze pole kadru, tym trudniej to sensownie zrobić - matematyka i statystyka jest tu okrutna. 

    • Dziękuję 1
  9. Dzięki :)

     

    Trzeba uczciwie przyznać, że te matryce z  D600/D610 + Samyang 135 dają obrazy, które można naprawdę dobrze wyciągnąć. Ale kalibracja tego materiału, konieczność bezkompromisowego podejście do zbierania flatów, to trochę przypomina reakcję "estryfikacji gliceryny mieszaniną nitrującą" ... mały błąd i cały materiał w p..du.

    Trzymanie się sztywno wszystkich reguł daje efekty, ale czasami mam wrażenie, że brakuje tylko jeszcze szamana biegającego koło zestawu z bębenkiem ;)

    • Lubię 1
    • Haha 5
  10. ano, na jasne niebo nie ma recepty...

     

    ewentualnie treningowo:

    a teraz jak wygląda ten gradient, kiedy stf jest zneutralizowany (łańcuszek off)

    teraz model odejmowania tła nałóż na obraz wynikowy i poprzesuwaj/pododawaj/poodejmuj punkty tak, jak uważasz, że powinny być ustalane próbki do wyrównania, aby uniknąć pewnych niechcianych efektów - po ustaleniu nowych punktów - zaaplikować ponownie na obrazie początkowym (i tak z 20 iteracji do perfekcji ;)

    btw - do uwzględnienie obecność IFN w tym obszarze ;) (nie wspomnę, że konsekwentnie usuwanego przez niemal wszystkich ;)https://www.astrobin.com/244478/?nc=all

     

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.