Jump to content

Amper

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  850
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

340 Good

About Amper

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Rzeszów
 • Sprzęt astronomiczny
  Meade LightBridge 12", TMB105, Megrez72, Omegon 16x70, Omegon 22x85,
  NEQ6, Astrotrac, ST2000XM, QHY 5IIL i obserwatorium z nazwy

Recent Profile Visitors

3,836 profile views
 1. Amper

  Sh2-155

  Tomku problem z montazem wystąpił w trakcie nocnej sesji, kiedy ja spałem, a komp w obserwatorium postanowił się wyłączyć, bo robił aktualizację, której nie wyłączyłem. Oczywiście montaż jest dobrze ustawiony na biegun i dobrze wypoziomowany. Jak normalnie parkuje montaż to nie ma problemu. Odpowiadając na pytanie gdzie stoi słup, odpowiem tak, w Rzeszowie, tylko ja jestem daleko
 2. Amper

  Sh2-155

  Dziękuję Panowie za wskazówki, jak rozwiązać mój problem z alignacją na "ślepo". Było tak jak przypuszczałem, teleskop był dalej niż myślał PinPoint. Z pomocą przyszedł Spiryt, który kilkoma kliknięciami ustalił pozycję na niebie przy pomocy stronki: http://nova.astrometry.net podlinkowanej zresztą przez kolegę Selmak. Wracając do pytania Taysona, tak mam zainstalowany katalog GSC 1.1 . Niestety tu wychodzi moja praktyka z montażem, choć mam go bardzo długo, to czas z nim spędzony można by policzyć w tygodniach, a tu trzeba miesięcy. Tak czy inaczej wczoraj się nauczyłem nowej sztuczki za co Wam dziękuję. Amper
 3. Amper

  Sh2-155

  mogę spróbować dłuższych czasów, tylko mam problem z alignacją montażu. Niestety po godzinie 3 dzisiejszej nocy(13.10.19) windows postanowił przeprowadzić aktualizację i rozwalił mi sesję i ustawienia montażu, a teraz siedzę i od dobrej godziny próbuję przeprowadzić proces alignacji i nic, kręci i kręci. ehhhh
 4. Amper

  Sh2-155

  Piotr, ponieważ mam problemy z HDD, mam też bardzo wolny komp i przesyłanie danych trochę idzie, więc na plik trzeba będzie chwilę poczekać już się ładuje Flata teraz nie dam rady zrobić, działam zdalnie. Tomasz dzięki za wyjaśnienie.
 5. Amper

  Sh2-155

  Dzięki za dobre słowo, był mały crop, ponieważ po złożeniu całości z jednej strony był brzydki czarny pas. Więcej nie chciałem ciąć, bo byłem ciekaw co może być powodem tych przeciągniętych gwiazdek, bo chyba o tym mówisz? Domyślam się, że może to być wina prowadzenia lub ciągnących kabelków.
 6. Wczorajsza noc pozwoliła mi dozbierać kilka klatek do materiału, który zbierałem już jakiś czas temu. Niestety 10 klatek Maxim odrzucił w procesie alignacji (astrometry) . Poniżej załączam materiał złożony z 36 klatek po 600s w Ha Niestety moja obróbka ciągle raczkuje. Brak klatek kalibracyjnych FLAT, tylko Darki i Biasy. TMB105, ST2000XM, NEQ6 Rewelacji nie ma. Troszkę odszumione, krzywe i poziomy. edit: wstawiło 2 zdjęcia
 7. moja pierwsza zdalna sesja.

  Co można powiedzieć o tym zdjęciu?

  zdalne.jpg.b0fdd3f1bcd0c84dd446a25450ce00b8.jpg

   

  Powiedzcie co zmienić

  Jak ustawiacie ostrość na H-alpha nie mając filtrów parafokalnych? LRGB mam Baadera, a Ha Lumikona

  1. Show previous comments  12 more
  2. wessel

   wessel

   A nie lepiej zainwestować w dobry fokuser? Tomek, refokus zależy od tuby - Aluminiowe Takahashi F 5 wymaga refokusowania po spadku powyżej 2 stopnie temperatury otoczenia. Aluminiowe Takahashi f8 wymaga przy spadku powyżej 5 stopni. Optymalizowane Veloce f3 nie wymaga w ogóle. A offsety wymyślili dla ludzi, tylko trzeba mieć odpowiednie oprzyrządowanie. Na zwykłym Crayfordzie to  nie zadziała.

  3. Amper

   Amper

   Kurczę zawsze myślałem, że focusery Starlight Instruments są Ok. Wiem, że nie jest to Max Premium ale najtańsze też nie są.  Mój to: http://starlightinstruments.com/store/index.php?route=product/product&path=37_49&product_id=385  do pełni szczęście brakuje mi tylko czujnika temp. niestety nie do znalezienia do starszej wersji huba czy jak to tam zwał.

  4. wessel

   wessel

   No to czemu nie stosujesz offsetów? Jeśli masz w pełni powtarzalny fokuser to ostrzysz na luminancji np. Focusmaxem a Maxim ustawi ci ostrość na innych filtrach. Po co sobie komplikować życie maską, szczególnie zdalnie? Ustawiasz ostrośc raz i masz z głowy. Jak się zmienia temperatura to też tylko raz refokusujesz

 8. A jest szansa, że ta książka zostanie przetłumaczona na język polski? Oczywiście nie liczę tu na wydawnictwo, bo koszt takiej operacji będzie ogromny, a chętnych niewielu. Myślę, że było by kilka chętnych osób na taki materiał i można by zrobić zrzutkę dla tlumaczacego.
 9. Dzięki za podpowiedź, jak będzie dzisiaj okienko pogodowe, to spróbuję.
 10. Sprawdzę to co piszesz. Nigdy nie miałem problemu z PP w Bin1, no ale spróbować można tylko czy będzie dzisiaj okazja do zrobienia klatki w Bin2.
 11. Niestety nie ma żadnych punktów alignacji. Starsza wersja ASCOM i reinstalacja Maxima nie pomogła.
 12. Ok, zaraz pójdę spróbować, mam nadzieję że to problem rozwiąże.
 13. Witajcie, po reinstalacji Win7 64bit pro, mam problem jak w temacie. Po zrobieniu klatki i proces w PinPoint, montaż nie chce się zsynchronizować, wywala mi błąd jak poniżej. Dziwne jest też, to że po kliknięciu zakładki focus zatrzymuje mi też traking montażu. Pierwszy raz mam taki przypadek, zawsze po instalacji windows i programów do astro, instalowałem Maxima, Ascomy i co tam trzeba i praktycznie bez grzebania w ustawieniach to działało, co tym razem poszło nie tak?
 14. Cześć, oczywiście, że możesz się przyłączyć do obserwacji, musisz tylko obserwować temat, kiedy i gdzie będą planowane obserwacje. Ja od dłuższego czasu sprzętu nie wyciągałem i nie patrzyłem w niebo z racji częstych i długich wyjazdów ale jest kilku aktywnych kolegów i pewnie na dniach coś zaplanują. Mam nadzieje, że nadejdą te czasy kiedy moja aktywność była zdecydowanie większa i znowu zacznę obserwować. Pozdrawiam i do zobaczenia, gdzieś kiedyś pod ciemnym niebem.
 15. Początkowo kibicowalem chłopakom w akcji zrzutka, teraz bije się w pierś. Szkoda, że takie rzeczy dzieją się w Naszej astrospołeczności.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.