Jump to content

Amper

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  887
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

375 Good

About Amper

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Rzeszów
 • Sprzęt astronomiczny
  Meade LightBridge 12", TMB105, Megrez72, Omegon 16x70, Omegon 22x85,
  NEQ6, Astrotrac, ST2000XM, QHY 5IIL i obserwatorium z nazwy

Recent Profile Visitors

5639 profile views
 1. Kupię kontroler focusera jak w tytule. Może komuś zalega, bo to dość stary model.
 2. Kolega napisał, że jest początkujący, więc moze nie wiedzieć co to guiding. Guider to lunetka, do ktorej montuje sie kamerkę. Guiding jest uzywany w astrofotografii, do korekt w prowadzeniu montażu .
 3. Kupię oryginał lub jakiś zamiennik sensora temperatury do Focusera Starlight Instruments. Niestety bardzo mało jest informacji to tym czujniku, gdzieś w necie znalazłem tylko jego symbol FTP-1. Gniazdo to typowy mini Jack Próbowałem podłączyć czujnik DS18b20 ale nie działał, może ma ktoś jakieś pomysły co można tam podłączyć .
 4. Moje ostatnie dzieło, to galaktyka NGC2403 znajdująca się w gwiazdozbiorze Żyrafy. Sprzęt bez zmian, 34x600s, Wiem, że można wyciągnąć z tego dużo więcej ale, to jeszcze nie ten szczebel wtajemniczenia.
 5. Może ktoś ma , może komuś zostały pokrętełka od Focusera Starlight Instruments po założeniu silniczka. Chodzi mi o czarne i złote pokretełko regulacji. Niestety moje się  gdzieś zgubiły, a teraz są mi potrzebne. 

 6. Fajny przelot starlinków miałem  nad domem, kilka z nich miało dość duży rozbłysk.

   

  1. Show previous comments  3 more
  2. McGoris

   McGoris

   Też widziałem ok. 22:40 przelot starlinków. Sporo tego było :P Współczuję astro-fotografom.

  3. Adm2

   Adm2

   Jeden jakoś powoli leciał, inne go wyprzedzały. 

  4. Amper

   Amper

   Rozumiem, że dla astrofotografii jest to kłopot, ale chodzi o sam przelot tych satelitów. Niby wszyscy to znamy, a jednak, jak leci ich xxx i w dodatku są rozbłyski, to efekt ciekawy.

 7. Na tą chwilę można powiedzieć, że montaż działa. Obawiałem się najgorszego, bo na dwóch komputerach reakcja na połączenie była identyczna, dlatego myślałem, że padła elektronika. Odkręciłem panel z elektroniką, wszystko rozpiąłem przedmuchałem i podłączyłem i o dziwo działa. Myślę jednak, że skoro problem się pojawił raz, to będzie więcej i będzie trzeba przemyśleć co z tym zrobić. A teraz koledzy powiedzcie mi o co chodzi z tym moim guidingiem, bo na szukaczo guiderze i na refraktorku WO Megrez 72 wykres nie wygląda najlepiej, a jeszcze kilka tygodni temu nic nie ruszając i nie zmieniając wykres był całkiem przyzwoity. Poniżej dwa screeny z telefonu, bo sesje wczorajszą podglądałem z telefon, klatki po 600s Ehhhh, to moje hobby. Chyba lepiej pójdę posadzić coś w ogrodzie
 8. Problem w tym, że i EQMOD nie startuje, włącza się i od razu wyłącza. Spróbuję zainstalować jakąś starszą wersję.
 9. Pojawił mi się problem z montażem, nie mogę się z nim połączyć i wywala mi komunikat Zrobiłem już nową instalację ASCOMA, EQmoda i dalej to samo. Macie jakieś pomysły? Kabel, elektronika czy po prostu coś się posypało w kompie? Dodam jeszcze, że przed planowaną sesją wyskoczył ten komunikat, wyłączyłem monta, odpiąłem kabelki, podłączyłem i zadziałało, a rano chcę wyłączyć komputer i zaparkować sprzęt, a tu problem.
 10. Zbieram klatki, poskładać je umiem ale obrobić niestety już nie. Swego czasu było tego dość sporo ale przychodzą gorsze dni i wszystko pakuję do kosza, bo albo flatów nie było, albo od tak po prostu, bo i tak ich nie obrobię . Wszystko zbieram z przydomowego obserwatorium w Rzeszowie. W ostatnim czasie zbierałem np. NGC2023, M66 z towarzyszkami. Setup: TMB105/650 z FF 0.8 posadzone na NEQ6 i stary ST2000XM 19x300Ha, darki, biasy i flaty. I kilka klatek RGB 15x600L, darki, biasy i flaty Wiem, szumi strasznie ale materiał zbierany przy Księżycu, a i konik jest już nisko.
 11. Jak zmierzyć ogniskową szukacza Vixen 7x50. Niestety nigdzie nie ma takiej informacji, a potrzebuję te dane do PHD.

  1. Show previous comments  1 more
  2. ANowak

   ANowak

   Jak nie znasz ogniskowej to zawsze możesz zrobić zdjęcie dowolnej części nieba, sprawdzić jaką ma skalę na piksel i policzyć ogniskową ze wzoru  (Pixel Size/Telescope Focal Length)*206.265=scale

  3. Amper

   Amper

   Ok, dzięki  panowie. PinPoint wylicza mi 159,5 ale jakoś mało mi się to wydawało. 

  4. rambro

   rambro

   Zrób zdjęcie z guidera i wrzuć tu: http://nova.astrometry.net/

   Typowe szukacze 50mm mają 180mm.

 12. Coś tam  się foci, tylko kto to obrobi :( . Szkoda też , że cały łańcuszek sie nie zmieścił.  A co mówi wykres mojego guidingu? Co z osią x.

  Screenshot_20200402-215353_AnyDesk.thumb.jpg.21a0e7011f4d3dd1eb7ded5ecb5a2908.jpg

  1. Show previous comments  4 more
  2. Tayson

   Tayson

   A gdyby tak kamere obrobic o 90st????

  3. Amper

   Amper

   No, te pasy sa na każdej  klatce. Niejstej jeszcze faktów nie mam, flatownica nie może się doczekać ukończenia.  

   Kamerke mozna obrócić, a raczej teleskop z kamerką, bo biblioteka darków i biasów jest zrobiona.

   Nie zawsze też sesję prowadzę z domu, a akurat była prowadzona na odległość. 

    

  4. Selmak

   Selmak

   Darki i biasy nie mają nic wspólnego do obrotu kamery, tylko na flaty ma to wpływ...

   szkoda że robisz bez flatów....ja robię flaty popularną metodą przez biały t-shirt (mimo że nie mam jeszcze flatownicy) bo na prawdę bez flatów z tą kamerą to nawet nie opłaca się czegokolwiek zbierać jak masz potem nie kalibrować tych klatek. Nie poradzisz sobie z obróbką bez flatów.

 13. Miałeś rację. Nigdy bym nie przypuszczał, że to kamery. Pisałem Ci o kilku diodach, a o kamerach zapomniałem, dopiero siedząc przy biurku załapałem, że może to właśnie to, bo kamera monitoringu w nocy widzi bdb, dzięki wbudowanym diodom. Zmyliło mnie też to, że teleskop patrzy w górę i te kamery nie powinny mieć tu wpływu, na obraz z kamer do AF. Myliłem się, człowiek uczy się całe życie ..
 14. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to chyba znalazłem winnych, a raczej winne czyli kamery monitoringu wewnątrz obserwatorium. Jak tylko odłączyłem kamery, to wszystko pracuje pięknie, aż niemożliwie pięknie. Póki co problem uważam za rozwiązany, teraz tylko muszę pomyśleć co zrobić z kamerami
 15. Witajcie, coś dziwnego jest z tą kamerką i zaczynam obstawiać port USB, kamera skierowana na wschód działa bezbłędnie, na zachodzie klatki są czarne, w zenicie też jest dobrze.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.