Skocz do zawartości

Jarek

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  1828
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

240 Good

O Jarek

 • Tytuł
  Kanopus

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Jarek

  Pomocy! Chciałabym kupić lornetkę

  Witaj na forum _vitoriaax! Koledzy dobrze Ci radzą. Zacznij od dobrej lornetki 10x50, 8x56, 11x56 itp. Budżet masz aż nadto wystarczający. 10x50 przyzwoitej klasy kosztuje 600+ PLN. Starczy na jakiś podręczny atlas nieba, latareczkę z czerwonym światłem do czytania po ciemku bez oślepiania oczu i możesz zaczynać. Pamiętaj o kilku rzeczach: -Lornety klasy 15x70, 20x80 to sprzęt typowo statywowy. Niech Ci nawet na myśl nie przyjdzie próbować kupić do użytku z ręki czegoś o powiększeniu ponad 10-11. Nawet lornetka 10x50 waży 800-1000g i utrzymanie jej stabilnie (zwłaszcza przy większych kątach podniesienia, typowych dla astro) przez dłuższy czas to wyzwanie. Docelowe zabieranie statywu i dużej lornety 70-80mm tylko do astro na stacjonarne wakacje nie jest głupim pomysłem. Tylko to raczej kolejny etap rozwoju. Najpierw lorneta 50mm, potem statyw (taki z nadmiarem udźwigu, patrz dalej), a potem do tego lorneta 15-20x średnicy 70-80mm. Taki zestaw to jest duże kilka kg gratów i łącznie więcej, niż Twój budżet. Bo odradzam tani złom optyczny w stylu Bressera. Ja mam np. SkyMaster-a 15x70 i ta lorneta po latach już nie trzyma kolimacji itp., jakość obrazu obecnie uważam za słabą. -10x50 czy 8x56/11x56 to maksimum tego, co można od biedy zabrać na dłuższą wycieczkę pieszą czy ogólnie w jakąś podróż na lekko w stylu trampingowym (przemieszczamy się z plecakiem z miejsca na miejsce, wiem, pewnie to nie Twój przypadek). Temat znam z autopsji, bo ongiś (teraz sporadycznie) taszczyłem taką lornetę w plecaku po górach w kraju i za granicą (i nie mówimy tu o 1-dniowych wycieczkach z kwatery/schroniska, tylko o trekach z namiotem itp. gratami). Zacząłem od 15x60 (Bresser, a jakże ) i to był błąd -za duże powiększenie, ogólnie za duża i ciężka, jakość słaba. Szybko zmieniłem na 10x50 i tego bym się trzymał. Ale te pierwsze widoki lornetkowego nieba z gór Turcji, Rumunii pamiętam do dziś. -10x50 jest na tyle uniwersalna, że oprócz astro na wyjeździe od biedy może pełnić role lornetki turystycznej. Od biedy, bo jest do tego celu nieco za duża i za ciężka. Głównie chodzi o to, że z tego powodu nie da się jej stale nosić na wierzchu. Dlatego zalega w plecaku i używa się jej rzadko w czasie wędrówki/zwiedzania. Tu lepiej się sprawdzą szkła klasy np. 30mm (ale do astro to za mało). Ale znów: przy stacjonarnej turystyce wycieczki w widokowe miejsca to co najwyżej jednodniówki na lekko. Zatem da się nawet 50-tkę nosić wygodnie w futerale z dłuższym paskiem (przedłużyć fabryczny w razie czego?) przez bark, jak torebkę i wtedy jest O.K., wygodnie, a sprzęt pod ręką. Pozdrawiam i trzymam kciuki za realizację wakacyjnej astronomii - warto!!! -J.
 2. Jarek

  Domek letniskowy -zimowy

  Mogę się niemal założyć, że te chatki ze zdjęcia od kol. berkut123 stoją sobie gdzieś w szwedzkiej albo fińskiej Laponii (ew. podobne klimatycznie miejscówki w kilku stosownych krajach od Norwegii po Kanadę i Alaskę). A te szyby służą do podziwiania zorzy polarnej Pozdrawiam -J.
 3. Jarek

  Fotografia z niebem w tle

  Bóg Wojny wschodzi nad Baltoro Kangri, ok. tygodnia przed opozycją. Gdzieś tam, ledwie 8-10km za tą górą, dwie zwaśnione armie trzymają zbrojną straż naprzeciw siebie. Oby pozostawały w pokoju, bezczynne...
 4. Jarek

  Lornetka Zenith 10x50 + głowica AZ4

  Nie rezygnuj. Spróbuj wykonać własny adapter ze... sklejki lub drewna. W formie półeczki na lornetkę, mocowaną do niej za tubusy np. gumami bagażowymi. lub prostym zaciskiem. Takie rozwiązanie możesz znaleźć w necie. Z boku tej półeczki wykonasz prostopadłe ramie wchodzące w uchwyt głowicy montażu (gniazdo dovetaila). Nie wiem, który typ AZ4 masz, ten od SW, GSO, czy inny, ale każdy się nada pod taki adapter. Aha, zadbaj o to, aby zacisk/mocowanie samej lornetki umożliwiało wstępnie wyregulować rozstaw okularów lornety, przynajmniej przed ostatecznym przytwierdzeniem jej do adaptera. Można ja np. zamocować za jeden tubus. Możliwości jest wiele. Pozdrawiam -J.
 5. Jarek

  pierwszy teleskop do miasta i na balkon

  Gdyby chodziło o DS-y, to zdecydowanie tak. Po prostu większa powierzchnia apertury zbierająca światło, nawet uwzględniając obecność lustra wtórnego w torze optycznym (obstrukcja) i mniejszą sprawność optyczną układu lustrzanego. Natomiast jeśli chodzi o planety -nie wiem. Teoretycznie apertura sporo większa, ale obstrukcja lustra wtórnego w Newtonach ma spory wpływ na kontrast (i w jakimś stopniu praktyczną rozdzielczość), co jest sprawą kluczową. Wręcz panuje obiegowa opinia, że na tym typie obiektów długoogniskowy refraktor potrafi doścignąć Newtona o średnicy nawet 1.5x większej. Czy tak jest rzeczywiście nie umiem powiedzieć, a tu masz tylko 30% różnicy. Mogłyby się więc okazać porównywalne. W przypadku tej pary (N130/900, R90/900) musiałby się wypowiedzieć praktyk z doświadczeniem na obu tych teleskopach. Ja refraktora 90-tki nie miałem, mam nędznej jakości krótką 80-tkę (F/5), patrzyłem okazyjnie przez 100-kę, a i to w dzień Z okolic 130mm miałem Newtona 130/650 i mam Maka 127/1500. To zupełnie inna optyka. Dlatego przy wyborze między tymi 2 konkretnymi teleskopami uwzględnij także stabilność montażu (drgania to zabójca ustawienia ostrości przy dużych powiększeniach) i ogólną wygodę obsługi: -EQ2 jest z pewnością wystarczający pod 90/900, tu nie ma wątpliwości -130/900 generuje znacznie większy moment bezwładności i ta druga tuba jest co najmniej na granicy nośności montażu; jedni twierdzą, że O.K., inni, że nie bardzo -to, że EQ3-2 byłby tutaj sporo lepszy (pod 130/900) to jestem w stanie sam ocenić na podstawie swoich doświadczeń z tym montażem -obie tuby mają prawie tę samą długość, "chudszy" refraktor będzie poręczniejszy w transporcie -refraktor zasadniczo nie wymaga okresowej kolimacji, Newton tak -Newton musi być dość długo chłodzony do temp. otoczenia przed obserwacjami (min. 1h), refraktor jest szybko gotów do pracy Pozdrawiam -J.
 6. Jarek

  Fotografia z niebem w tle

  No, bez przesad, to był tylko trekking, a nie wspinaczka Fotki robione z Concordii, to nawet 5k nie ma. Ale miejsce widokowe jak niewiele na świecie. Nocą Księżyc był już w kwadrze, więc z gwiazdami ładnie wyszedł sam krajobraz. Na zdjęciu ze Skorpionem i Mitre Peak był on tuż poza kadrem, stad ta ciemna ściana i świecące chmurki nad szczytem. Ogólnie dotarliśmy na poziom 5-5.1k maksymalnie. Poza jedną podgrupą, która robiła przełęcz 5.6k. Oni mieli widoki, także na gwiezdne niebo i wschód słońca... Skoro się już wydało, skąd fotki, to wrzucę potem jedną z Marsem Pozdrawiam -J.
 7. Poważnie rozważyłbym tego Dobsa 150/750, ze względu na poręczność tuby w transporcie. Mieszkam na 3-cim piętrze bez windy, teleskop na obserwacje woziłem maluchem. Sam zaczynałem od 130/650 na Dobsonie i tej apertury było trochę mało do różnych zadań. Trochę używałem też 200/1000 na montażu Dobsona własnej roboty. Lepszy optycznie od 150/750 (i tańszy ciut) byłby ten 150/1200, ale rozumiem opory przed taszczeniem metrowej rury po schodach. Z drugej strony udawało mi się nosić i wozić 200/1000 (choć Tobie nie polecam). Pomyśl jednak, czy nie warto wykorzystać lepszej optycznie 150/1200. Problem transportu na podstawie swojej praktyki widzę tak: 1) Przenoszenie: Potrzebujesz albo torby transportowej (proponuję jakiegoś gotowca typu pokrowiec na 2 pary krótkich nart, sprawdź obwód przed kupnem), albo oszczednościowo pas nośny przez bark, zamontowany na tubie (nie trzeba go nawet demontować na stanowisku. Druga koncepcja jest najtańsza, kupujesz w pasmanterii kilka m taśmy polestrowej/nylonowej takiej jak na pasy nośne plecaków. Wada to brak osłony przed obijaniem tuby, torba lepsza. 2) Ładowanie do auta: Małe gabaryty pojazdu nie są przeszkodą. Woziłem Dobsa 130/650 jak i 200/1000 w 126P. Ideałem jest hatchback ze składaną i dzieloną tylną kanapą. Pozwala to jeszcze zabrać towarzystwo na obserwacje. Jeśli nie, to masz 2 opcje: -tuba 150/750 wchodzi do tylnego bagażnika każdego, najmniejszego nawet auta osobowego; piszę nie tylko na podstawie doświadczeń z moimi teleskopami, ale uczestniczyłem w wyładunku/załadunku takiej tuby z/do bagażnika w polu za miastem. -tuba 150/1200 nie wchodzi w poprzek w bagażniku, bo nadkola. Być może wejdzie na tylną kanapę, ale to jest problem przy załadunku (użeranie się z drzwiami, nie mówiąc o autach 3-drzwiowych); u mnie sprawdziło się ładowanie tuby na rozłożony przedni fotel; mocowanie gumy bagażowe + pas bezpieczeństwa. Dawałem radę z tubą 200/100, 150/1200 ma podobną długość (100-115cm vs niecałe 100cm u mnie), za to mniejszą średnicę. Pozdrawiam -J.
 8. Jarek

  Fotografia z niebem w tle

  No to jeszcze: Strzelec, Skorpion i Czapa Biskupa -J.
 9. Jarek

  Fotografia z niebem w tle

  A, wrzucę i ja coś swojego, z wakacji: Gwiazdy nad Pagórkiem -J.
 10. Jarek

  pierwszy teleskop do miasta i na balkon

  Skoro już mowa o 90/900: ja bym chyba (z naciskiem na chyba) jednak polecał do niego montaż AZ, choć AZ3 dawany w komplecie jest trochę za słaby pod tę rurkę (sugestie, co z tym zrobić, niżej). Paralaktyk zawsze będzie utrudniał przenoszenie i rozstawianie teleskopu w obserwacjach innych niż balkonowe. Taka mała rurka jak 90/900 aż prosi się o mobilność, szeroko rozumianą. Od wynoszenia po schodach z domu i taszczenia piechotą na odległe stanowisko, po zabieranie teleskopu na wakacyjny wyjazd razem z całą górą rodzinnych bagaży. Z drugiej strony (to dla Mike2) montaż EQ do obserwacji wizualnej nie potrzebuje dokładnego ustawiania osi na biegun, jest dokładnie jak to opisuje JSC wyżej, a nawet prościej. Wystarczy zaklinować oś REC mniej więcej pod kątem wg. szerokości geograficznej i całość na oko ustawić na linii północ-południe. EQ-2 pod tę tubę prawdopodobnie jest wystarczający. Za to z kolei zupełnie nierozwojowy -przesiadając się na większy sprzęt konieczny będzie nowy montaż. Ale to już drugorzędny problem. Jako argument "za" mogę podać też, że ja daję radę nosić po miejskim osiedlu EQ3-2 z Makiem 127. Ale nie nazwałbym tej procedury wygodną... Z dobrym montażem AZ jest po prostu mniej roboty na stanowisku. Wracając natomiast do AZ3: jest on raczej taki sobie pod teleskop wielkości 90/900 dlatego, że jest to konstrukcja pozbawiona wyważenia tuby w osi podniesienia (Alt). Gdyby nie to, że ma mikroruchy, nie nadawałby się w ogóle jako montaż astro (casus Astromastera AZ od Celestrona - omijać szeroko). Z nimi jest już O.K., pod warunkiem, że wisi na montażu bardzo lekka i mała tuba. 90/900 jest już chyba na pograniczu. Widziałem ten konkretny zestaw z bliska, ale nie pracowałem z nim. W niektórych położeniach mikroruchy montażu mogą chodzić ciężko i nierówno. Jest na to prosta recepta: przy pomocy materiałów ze sklepu budowlanego i hurtowni metali nieżelaznych możemy powiesić tubę nie na głowicy, ale niżej obok niej (poprawa wyważenia). Wystarczy parę kawałków solidnego (tj. gruby przekrój, inaczej drgania murowane) płaskownika/kątownika i kilka śrub. Co wybrałby autor wątku? To już jego decyzja, jeśli się zdecyduje na tę tubę. Tak czy owak, wcześniej omawiany 6" Newton na Dobsonie pokaże znacznie więcej za prawie te same pieniądze. Kwestia tego, czy na tym etapie rozwoju jego gabaryty będą akceptowalne dla użytkownika Pozdrawiam -J. P.S. Nie jest tak z tymi powiększeniami, jak pisze JSC, że jakieś mity upowszechniam. Owszem, z długoogniskowymi refraktorami (F/10+) można wyciągać więcej niż z Newtonami o tych samych średnicach itd. itp. Optyka ma tu znaczenie. Dlatego R90/900 tak, ale już N114 niekoniecznie. Ale w małych teleskopach (<100mm) ograniczenia wynikające z rozdzielczości samego teleskopu są istotne. Forsując wysokie powiększenia przy małych aperturach nie zobaczymy więcej szczegółów. Bez względu na to, że obraz wciąż będzie się wydawał ładny i przyzwoitej jakości. Przypominam, że ktoś inny proponował autorowi wątku teleskop 80mm F/5 jako podstawowy, całkowite nieporozumienie... Zatem w większości przypadków w małych teleskopach stosowane powiększenia nie muszą przekraczać 120-140x, a to się da prowadzić całkiem nieźle na montażu azymutalnym dobrej jakości (tzn. dobrze wyważony i łożyskowany lub mikroruchy).
 11. Jarek

  pierwszy teleskop do miasta i na balkon

  Przy teleskopach o średnicy do 100mm montaż EQ do obserwacji jest wg. mnie zupełnie zbędny, o ile mamy przyzwoity montaż AZ. Ze względu na ograniczony budżet autora wątku, moim zdaniem w grę wchodzi albo refraktor 80-90mm z długą ogniskową na AZ (byle nie Astromaster AZ - to zło), albo ten Dobson 6". Ten ostatni to już normalny duży teleskop i pobije na głowę wszystkie inne opcje w miarę dostępne cenowo. Optyka F/8 w Newtonie akurat jest całkiem dobra do planet/Księżyca... Oczywiście problemem jest wykorzystanie takiej konstrukcji "o niskim zawieszeniu" na małym balkonie. Potrzebny będzie mały prosty podest z desek (ktoś w innym wątku podał gotowca -małe palety drewniane). Wynoszenie z domu i przenoszenie na odległe o kilkaset m stanowisko obserwacyjne też jest realne. Po prostu na tubę trzeba zorganizować torbę transportową (wersja optymalna, może niektóre pokrowce na 2 pary krótkich nart będą O.K) albo jako absolutne minimum prosty pas nośny (kilka m mocnej taśmy nylon/poliester z pasmanterii, taka jak na paski do plecaków). Montaż niesie się w miarę wygodnie w ręku Pozdrawiam -J. P.S. Co komu po montażu EQ, skoro tuba którą na nim powiesi (jakieś wynalazki do 80mm, jeszcze z krótką ogniskową) ma tak niska rozdzielczość, że nie ma nawet co stosować "planetarnych" powiększeń >100x. Z kolei z teleskopami przyzwoitych gabarytów nic mniejszego niż EQ3-2, EQ5 nie będzie dobrze pracować. Tylko autor będzie musiał powiększyć budżet, tak ze 2x co najmniej. A i tak nie zobaczy więcej. Bez sensu!
 12. Jarek

  Pierwszy dobry teleskop 130?

  Darek, a ja zaproponuję wersję kompromisową: 6" (150mm) Newton, ale na Dobsonie. Taki 150/1200. Mniejszy brat 8". Jeśli chodzi o wymiary, jest tylko minimalnie od niej mniejszy, ale za to kilka kg lżejszy. To będzie miało realne znaczenie przy ciągłych manewrach typu znoszenie po schodach do auta czy wystawianiu na balkon. Możliwości nieco mniejsze od 8", ale różnica wyjdzie tylko na obserwacjach DS (głębokiego nieba) przy wypadach za miasto. Minie kilka lat co najmniej, nim zatęsknisz mocno za większym. Z balkonu na obiektach typu planety/Księżyc nie będzie różnicy, za to wygoda w posługiwaniu się bardziej mobilnym sprzętem - kolosalna. To znacząco zwiększa motywację, gdy pasja astro konkuruje z chęcią pójścia do łóżka. 3 uwagi praktyczne: -Dobson na balkon tylko jeśli skombinujesz sobie pod niego podstawkę (niskie "zawieszenie" vs. balustrada balkonu). Albo własna konstrukcja z desek, albo 1,2,3 małe palety w stos (ktoś tu lub w sąsiednim wątku zastosował -wielkie brawa za superpraktyczny pomysł na gotowca!). Taki podest może leżakować sobie na balkonie (można pociągnąć jakimś impregnatem, dorobić jakieś krótkie nóżki ze sklepu budowlanego, by nie gnił od wilgoci) i nie trzeba go targać, co jest b. ważne. Wiem, bo kiedyś ramę od fotela za każdym razem wnosiłem na balkon (masakra). -Nawet spora tuba od Dobsona (choćby i 8") da się sensownie przenosić na trasie mieszkanie - klatka schodowa - parking, jeśli wyposażysz ją w torbę do przenoszenia (lepiej) lub pas nośny (gorzej, ale wystarczy kilka m taśmy nylonowej/poliestrowej z pasmanterii). Dla 6" może się da znaleźć gotowca typu pokrowiec na 2 pary nart itp. Bądź twórczy. -Czy Twoje auto ma składaną, najlepiej dzieloną tylna kanapę i nadwozie typu hatchback? To najlepsze nadwozie w małej osobówce do wożenia Dobsona o długiej tubie. W poprzek może nie wejść w małych autach, w ostateczności zostaje rozłożony przedni fotel i tuba mocowana pasami, ale trudno to nazwać wygodnym rozwiązaniem. No i traci się miejsce dla 1 pasażera/towarzysza nocnych obserwacji. Z drugiej strony kolega radził sobie w dużym sedanie z 12" Syntą, choć w końcu przerobił skrzynkę montażu na składaną, bo załadunek tego molocha doprowadzał go do szału. Pozdrawiam -J.
 13. Jarek

  Najlepszy teleskop do obserwacji US < 800 zł

  Witt, ogarniesz Syntę 6" na balkonie, pod pewnymi warunkami (patrz niżej). Oczywiście będzie musiała wracać do pokoju po obserwacjach, ale wcale nie zabierze więcej miejsca niż jakiś sprzęt na trójnogu typu AZ4. A jego tez nie zostawisz na pastwę warunków atmosferycznych. Osobnym problemem jest jakaś podstawka (h = 30-40cm) na balkon, bo bez niej z Dobsonem będzie dramat (niskie zawieszenie tuby +balustrada balkonu). Ale to jest gadżet, który tanio we własnym zakresie zmontujesz z materiałów ze sklepu budowlanego, za grosze. Taki podest dobrze zaimpregnowany może urzędować na balkonie (zwłaszcza zadaszonym) non-stop, nie zagracając mieszkania i nie wymagając noszenia razem z teleskopem. Sam teleskop będzie dawać znacznie lepsze obrazy planet niż cokolwiek z pary, którą rozważałeś wcześniej:130/650 albo 130/900. Każdy z nich będzie do obserwacji US dużo słabszy od tej Synty. Pozdrawiam -J.
 14. Jarek

  Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07.2018r

  No ba! A to z września 2015? Warunki były wtedy perfekcyjne w Lublinie. Ale trzymam kciuki także tym razem, za Lublin i nie tylko. Jak nic (tfu!) nie nawali, będę daleko od kraju (Azja) i jeśli tam pogoda dopisze, obejrzę zaćmienie z całkiem odmiennej perspektywy, może nawet w dość ciekawej scenerii. Trzymajcie kciuki za mnie też. Pozdrawiam -J.
 15. Jarek

  [S] Akcesoria Statyw stalowy z redukcją EQ3-2/EQ5

  Ile waży ten statyw? To jest ten z nogami 1.5", tak? Rozumiem,ze modyfikacja tym adapterem jest odwracalna i głowicęEQ3-2 można zamontować bez przeszkód? Pozdrawiam -J.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.