Jump to content

kiniu-13

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  247
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

232 Good

About kiniu-13

 • Rank
  Skorpion

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Stumilowy Las

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak masz zdolności do majsterkowania, to możesz śmiało zamontować Sky Watcher KIT EQ5, do EXOS 2. Działa wyśmienicie i bez problemów. Trzeba tylko w plastikowej obudowie, wyciąć nieco większe wgłębienie, bo głowica Exos 2 jest większej średnicy niż EQ5. Wystarczy nożyk do tapet. Trzeba jeszcze zmienić śrubę na trochę dłuższą, od mocowania silnika w rektascencji, bo oryginalna jest za krótka. Trzeba ustawić silnik, by się nie przesuwał. Mocowanie jest trochę inne niż w EQ5, można podłożyć pod silnik cienka blaszkę z aluminium. Z wyczuciem dokręcić śrubę mocującą, by nie pękła podstawa silnika.
 2. Oooo... Dobrze wiedzieć. A czy używałeś flatownicy, czy metodą na jasne niebo ? Czy to nie ma znaczenia ?
 3. Takie połączenie jest w Astro Linku 4 Mini, (made in Jolo). Dla pewności i prawidłowego podłączenia, trzeba sprawdzić wejścia dla silnika użytego w module kontrolera.
 4. Wczoraj trochę Słonka przez chmury, ale udało się utrwalić 2 dość duże protuberancje. Seeing był słabiutki, przez przesuwające się warstwy chmur. Ale cóż, lepsze to niż nic. Dziś nawaliło śniegu z pół metra, i nadal sypie.
 5. Dziś trochę czystego nieba, i ładnie widoczne w małym powiększeniu słoneczne protuberancje. Obraz w kamerze już nie był taki spokojny. Falujące powietrze psuło ostrość i widoczność szczegółów. No cóż, jeszcze mój błąd, bo źle zrobiłem flata, i nie usunął plam po zestakowaniu. Eh, znów trzeba będzie czekać by niebo było bezchmurne.
 6. Jaśniejsze niebo, słabszy kontrast. W wizualu może nie zauważy od razu różnicy, ale sprawdź. Policz ile dostrzeżesz gwiazd w Plejadach (M45), pod ciemniejszym niebem, a ile w tym jaśniejszym. Ja fotografując niebo przy 21.19 i przy 20.20 z tymi samymi parametrami, zauważam różnicę w poziomie jasności naświetlenia klatki. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej.
 7. Hm...A co z samochodem zaparkowanym na ulicy ? Też drogi i na zewnątrz. Jak ktoś będzie chciał, to i tak znajdzie sposób by ukraść. Nawet z zamkniętego na "cztery spusty" garażu, czy domu. Chyba że Maciek zamontuje alarm, postawi zasieki, pole minowe i działa laserowe, co będą walić do wszystkiego co się poruszy w chronionej strefie.
 8. Możesz sprawdzić ustawienie kamery za dnia. Skieruj ją na jakiś daleki obiekt za oknem, i ustaw ostrość najlepiej jak się da. Zablokuj jej ustawienia w wyciągu śrubkami. Sprawdź na gwiazdach albo na Księżycu jak pogoda pozwoli.
 9. Używam już kilka lat Digitus, a jak masz kasę, to Lindy. Drogi, ale mucha nie siada.
 10. Teleskop Lunt LS50THa/B600PT, mam od kilku dni. Moje pierwsze próby z opanowaniem nowej akwizycji zdjęć i avikowanania, jest jeszcze w powijakach. Kamerę Altair AR130C, wyjąłem z guidera, na próbę by się obeznać jak to wszystko działa. W drodze jest kamera Basler (mono). Myslę, że jak na pierwszy raz, nie jest aż tak tragicznie. Użyłem barlowa TS 3x, bo sama kamerka nie łapie ostrości, bo tuleja od filtra jest za wysoka. Planowany zakup redukcji T2/CS o długości 4 mm.
 11. Co to za korektor komy ? ( producent, oznaczenie...) A jaką ma zewnętrzną średnice ten korektor ? Jeśli ma 50,8 mm to jest 2". Wewnątrz powinien mieć około 47,4 mm, to będzie rozmiar na dwu calowe filtry.
 12. Wymieniłem wyciąg na baader DST. Kolimacje robiłem na "oko". Widać nie osiowość. Czekam na dobrą pogodę by to poprawić.
 13. Nie jestem takim perfekcjonistą jak Tayson. Dla mnie zdjęcia które robię, są akceptowalne, i widzę na nich o wiele więcej niż bym zobaczył przez duży teleskop. Traktuje to jako hobby na emeryturze. Na forum jest wiele zdjęć zrobionych przez "mistrzów astro-foto", więc mogę sobie pooglądać. Nie mam takiej aspiracji, by im dorównywać.
 14. Nie znam się na tyle, by stwierdzić, czy to błąd, czy przypadek. Zrobiłem zrzut ekranu podczas sesji, bo zaskoczyło mnie, że wykres jest taki ładny. Może to tak jak piszecie hot pixel. Jak pogoda pozwoli, to wrzucę tutaj nowy plik z wykresem prowadzenia.
 15. Hm...Nie wiem czy to był Hot Pixel, ale na klatce 180 sek naświetlania, gwiazdy nie są pojechane. Plik przekonwertowałem z Fits do jpeg.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.