Skocz do zawartości

Turbulencja czy optyka? (Cyferka)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem nowy wątek z Marsa Janusza, bo dotyczy nie Marsa, ale problemów z rozszczepieniem światła.

 

Te czerwone i niebieskie zafarby to efekt rozszepienia światła niskiego Marsa w naszej turbulującej i miąchającej go atmosferce :o

 

Mars%20z%20Alamaka.jpg

 

 

Nie sądzę Janusz, aby to była wina turbulencji. Moim zdaniem to wina optyki, a dokładniej za dużo optyki.

Popatrz na moje zdjęcie Jowisza. W zależności od tego gdzie w polu widzenia okularu znajdował się Jowisz, przesunięcia RGB (czy jak wolisz zafarby) są różne. I co ciekawe, czerwony zawsze do środka. A środkowy Jowisz nie wykazuje większych przesunięć.

 

jox1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Fotki robiłem z ręki położonym aparatem na okularze teleskopu i mogło to nie być dokładnie w osi optycznej aczkolwiek okular Ortoskopowy którego używam jest praktycznie wolny od aberacji chromatycznej powiększenia w całym swoim niewielkim polu 42 stopni.

Zwróć uwagę Togal że to są największe publikowane foty Marsa na Forum robione z naprawdę dużym powiększeniem 270x z Zoomem na maksa, zajmujące sporą część chipu aparatu i stąd też mocno powiększona aberracja atmosferyczna rozszczepiająca Marsa na małe widmo 8)

Zobacz na godziny fotografii, Mars był jeszcze bardzo nisko nad horyzontem, nie mogę sobie pozwolić w tygodniu pracy na całonocne obserwacje do świtu niestety i też czekam na dogodniejsze godziny obserwacji od opozycji przez następne 3 miesiące zanim Marsidło za nadto nam nie zmaleje :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z fotek z Jowiszem wynika że korekcje aberracji atmosferycznej możesz robić w prosty sposób umieszczając Marsa w odpowiedniej części pola widzenia okularu 8)

Inni muszą stosować kliny kompensacyjne lub perzesuwać kanały barwe o pewną wartość ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, zobacz na godziny kiedy robiłem Jowisza ;D W moim przypadku to raczej nie atmosfera.

A Twój Mars z 21 wygląda identycznie jak ten z 17.07. Identyczne warunki w atmosferze były?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety im większy teleskop i powiększenie tym efekt degradacji obrazu większy na tej samej wysokości nad horyzontem, widać że tu mają przwagę mniejsze ale najwyższej jakości apochromaty jak Waldkowy, Crocodila czy przyszły Przemasowy TEC 140 ;D ;D ;D

No cóż jak zwykle jakość proporcjomnlana do ceny 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grzegorzu, poczytam później. Nie zauważyłem tego linku.

A tak a propos: jakie są sposoby zdobycia S&T w Polsce? Pytałem w poznańskim MPiKu to powiedzieli, że ostatni raz mieli w 2001r. >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zielonogórskim MPiKu jest regularnie. Zaopatrywałem się tam przez jakiś czas i nie straciłem żadnego numeru. Polecam jednak prenumeratę u wydawcy (o połowę taniej), potrzebna tylko karta kredytowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W Krakowie bywa w hipermarketach, kioskach hotelowych i kiku ksiegarniach w centrum miasta ale o wiele taniej wychodzi prenumerata co już od lat stosuję z powodzeniem, chcesz to podeśle Ci blankiet na prenumeratę dołanczany do każdego numeru gratisowo, podajesz numer karty, wysyłasz poleconym i za miesiąc masz już w domu pierwszy numer jak złoto ;D ;D ;D

SKY na europę drukowany jest w U. K. aby uniknąć kosztów transportu przez Atlantyk 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis plastik znalazłem i już dostałem potwierdzenie: ;D

 

 

Quantity Item no. & description Price

---------------------------------------------------------------------------------

1 STIN1 $61.95

Sky & Telescope Subscription - All Other International 1 Year STIN1

 

---------------------------------------------------------------------------------

SubTotal $61.95

Total $61.95

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quantity Item no. & description Price

---------------------------------------------------------------------------------

1 STIN1 $61.95

Sky & Telescope Subscription - All Other International 1 Year STIN1

 

---------------------------------------------------------------------------------

SubTotal $61.95

Total $61.95

 

Ech, recesja. Na moim ostatnim zamówieniu w czerwcu było za 59.95 ;). Ale nie martw się za bardzo w MPiKu za numer wypada 40-50 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba której wysłałeś Marsy też się włączę - moim zdaniem jest to jakaś skaza w optyce - stawiam na Nikona, ale głowy nie dam !

 

Oto dwa swieże Januszowe Marsy:

m1.jpg

m2.jpg

Przepraszam, że w dwie różne strony.... Przesunięcie pomiędzy kanałami duże - pomiędzy R - G około 12 pikseli - R - B około 5 !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czy to feler optyki to łatwo sprawdzę obracając aparat 3 razy co kolejne 90 stopni i zobaczę czy efekt maleje czy rośnie lub jest niezmienny jak jednak sądzę 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Chyba perzesunięcia w kanałach są troche większe bo jeszcze śladowo widać czerwoną i zielonkawą obwódke po obu stronach Mistrzu :-

Czy nakładałeś wszstkie fotki na siebie czy tylko obrabiałeś jedną najlepszą i jakim softem jeśli można wiedzieć ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba perzesunięcia w kanałach są troche większe bo jeszcze śladowo widać czerwoną i zielonkawą obwódke po obu stronach Mistrzu :-

Czy nakładałeś wszstkie fotki na siebie czy tylko obrabiałeś jedną najlepszą i jakim softem jeśli można wiedzieć ???

 

jak już się przesunie kanały tak jak to zrobił Michał to się może okazać, że obrazy w poszczególnych barwach mają inne kształty (np. niebieski może być trochę jajowaty itp.) zapewne pojawia się też problem z ostrością... np. kanał zielony może być ostry, a czerwony i niebieski nie... i stąd te obwódki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jeden kanał będzie ostrzejszy od drugiego to też będą się działy różne rzeczy...

 

pewnie, że jajowatość można poprawić (chociaż, zapewne nie do końca, bo nie musi to być przecież prosty kształt, tylko jakieś dziwaczne rozciągnięcie po jednej tylko stronie planety), ale zdaje się Janusz Ty jesteś antagonistą nawet stackowania, a co tu dopiero mówić o takim przekręcie jak ingerencja w geometrię jednego z kanałów? ;) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.