Skocz do zawartości

510 Mabella - TYC 0789-01787-1 26 kwietnia


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nową efemerydę do zakrycia 510 Mabella - TYC 0789-01787-1 26 kwietnia znajdziecie w dziale Efemerydy zakryciowe witryny astromax !

Przypominam adres:

 

www.astromax.prv.pl

 

 

 

Bliższe informacje już po świętach!

 

Mokrego DYNGUSA !

 

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Pawle, że napisałeś iż należy czekać. Wyrokowanie o pogodzie na cztery dni przed zakryciem jest bardzo ryzykowne. Pamiętasz chyba jak zmieniały się informacje dotyczące pogody przed ostatnią brzegówką. Miała być pogoda na północnym-zachodzie kraju, potem na południu, a najlepsza była w centrum.

 

Zresztą nawet jak dopisze pogoda, to prawda jest taka, że mało komu będzie się chciało szukać tak słabej gwiazdki. Myślę, że alarm trzeba podnosić przy efektowniejszych zjawiskach i wtedy mobilizować do współpracy większą grupę forumowiczów. Niestety nie wszyscy mają tyle zapału do obserwacji co Ty. Ale Tobie chwała za to.

 

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie to wyglądać tak [?] :

- czas  26 kwiecien, sobota/niedziela, 21:07-08 UT (23:07-08 CWE)

- planetoida (510) Mabella)

- gwiazda 10,8 mag (numer wg katalogu GSC: 789 1787), okolo 3,5 na NE od beta Cnc

- czas zakrycia - max 3,5 sekundy

- spadek jasnosci - max 4,5 mag

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie gwiazda o jasności prawie 11 magnitudo nie jest obiektem jasnym. Należy pamiętać, że trzeba ją obserwować przez około 10 minut i cały czas musi być wyraźnie widoczna.

Nie sprawdzałem dokładnie na jakiej wysokości jest to zjawisko, ale skoro dzieje się to w Raku około 23 cwe to musi to być 30-40 stopni nad horyzontem.

Większość osób obserwuje z miasta, gdzie przeciętnie gołym okiem widać gwiazdy do 4-4,5 mag.

Dla mnie obserwacja tego zjawiska przez MTO jest ryzykowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak z miasta tak ale bede o tym mowil na konferencji sopiz

Jak efektywnie obserwowac jednak jasne gwiazy (jak na asteroidalne) 11 mag!

Da sie to zrobic MTO!

A co do czytania efemerydy to nie wszystko bo dobrze jest ocenic sobie zjawisko od strony innej niz czas itd!

Polecam ponownie lektore linku powyzej!

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.