Skocz do zawartości

Filtr Baader Solar Continuum


grzel

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym nabyć taki oto filtr do robienia zdjęć słońca i jego korony.

 

Warto na to wyłożyć prawie 200 złotych?

 

Sprzęt: orion 150/750, folia baadera, kamerka philips spc900...

 

Przy okazji co to jest klin bezpieczeństwa Herschela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję na żywo oglądać w Borucinie teraz ów filterek

Filtr daje zielone zabarwienie - co jest logicznym nastęstwem tego że w zielonym paśmie światła

najlepiej uwypukla się struktura granulacji słońca (gdzieś na necie to wyczytałem)

dzięki temu to co widzieliśmy na zlocie było niesamowite

rzeczywiście różnica jest w obserwowanym obrazie i to dość duża - jak na mój gust

granulację słońca było widać rewelacyjnie ...

 

sam kiedyś się zastanawiałem nad tym filterkiem - rozmawiałem z DO na ten temat i pan mi mówił że to co pisze 2" w rzeczywistości to jest 1,25" co jest kolosalną różnicą

proponowałbym dobrze dogadać się z DO

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do klina bezpieczeństwa Herschela, to być może tu znajdziesz odpowiedź: http://www.alpineastro.com/Solar_Observati...Observation.htm

a tak to wygląda:

Herschel1.jpg

to po prostu kątówka, ale tak skonstruowana, że cała energia cieplna jest z niej wypromieniowana

bo standardowe kątówki załóżmy, że odbijają 95% światła, a te 5% jest pochłaniane i jak większość energii, zamienia się w ciepło, tu podobno jest inaczej

tak czy siak się ją stosuje tylko w refraktorach

a i ma wbudowany filtr solar continuum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam kiedyś się zastanawiałem nad tym filterkiem - rozmawiałem z DO na ten temat i pan mi mówił że to co pisze 2" w rzeczywistości to jest 1,25" co jest kolosalną różnicą

proponowałbym dobrze dogadać się z DO

 

pozdrawiam

 

trochę nie za bardzo łapię...

Tzn, że jest zauważalna różnica w wielkości tego filtra?

Lepiej kupić 2" niż 1,25" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

a czemuż to nie warto?? w wersji 2"" ?? czym się różni od wersji 1,25" pod względem funkcjonalności ??

oglądałem słońce i 2" i 1,25" - różnicy między nimi nie ma żadnej

 

 

 

p.s. a do słońca jesli kogoś ten obiekt interesuje polecam bardzo - róznica w wizualu jets kolosalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemuż to nie warto?? w wersji 2"" ?? czym się różni od wersji 1,25" pod względem funkcjonalności ??

oglądałem słońce i 2" i 1,25" - różnicy między nimi nie ma żadnej

p.s. a do słońca jesli kogoś ten obiekt interesuje polecam bardzo - róznica w wizualu jets kolosalna

 

 

Właśnie dlatego nie widzę sensu wyrzucać kasę na 2" :D Może niejasno się wyraziłem poprzednio :Salut:

 

Używałem tego filterka do Wenus - stabilny obraz i ostrzejszy wizual - jestem zadowolony

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do klina bezpieczeństwa Herschela, to być może tu znajdziesz odpowiedź: http://www.alpineastro.com/Solar_Observati...Observation.htm

a tak to wygląda:

Herschel1.jpg

to po prostu kątówka, ale tak skonstruowana, że cała energia cieplna jest z niej wypromieniowana

bo standardowe kątówki załóżmy, że odbijają 95% światła, a te 5% jest pochłaniane i jak większość energii, zamienia się w ciepło, tu podobno jest inaczej

tak czy siak się ją stosuje tylko w refraktorach

a i ma wbudowany filtr solar continuum

 

Nie tak do końca. Nie każdy klin ma wbudowany filtr Solar Continuum (to nowość Baadera) i żaden klin nie może być stosowany bez dodatkowych filtrów. Klin Herschela odbija 95% światła, a pozostałe 5% zostaje skierowane do okularu. To jeszcze za dużo, dlatego dodatkowo z klinem trzeba stosować filtr polaryzacyjny i szary ND 3,0. Kiedyś o tym pisałem w tym wątku - http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...l=astro+zabawki . Dopiero taki zestaw daje piękne rezultaty. Wzbogacony o dodatkowy filtr Solar Continuum jeszcze bardziej uwydatni ciemne plamy i granulację Słońca. W podanym przez sumasa linku jest wzmianka o filtrach, które trzeba stosować z klinem Herschela. Baader to droższa wersja tego rozwiązania - http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...ar.htm#herschel . Ja stosuję tańszą - http://www.apm-telescopes.de/info.php?id=39535 . Jest to kiln Intesa, może nie tak ładnie wykonany ja Baadera ale równie skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary wątek ale powiem szczerze sam nie widzę sensu w stosowaniu tego fitra w wersji 2" -_-

 

To zależy jakich okularów używasz. Jeśli stosujesz 2" okulary trzeba mieć filtr 2" :D To oczywiste. Dodam jeszcze, że klin Herschela nie posiada gwintu przed lusterkiem jak to bywa w złączkach kątowych. Filtry wkręca się w okular, za lusterkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.