Skocz do zawartości

Coś pomiędzy halo a a słońcami pobocznymi


mike_lite

Rekomendowane odpowiedzi

W piątek 8 sierpnia ok godz. 18.00 miało miejsce ciekawe zjawisko wokół słońca.

 

Nie wiem dokładnie co to było ale jak sądzę coś pomiędzy halo a słońcami pobocznymi.

 

Mianowicie po obydwu stronach słońca w równych odległościach pojawiły się jasnoświecące obłoczki, delikatnie rozszczepione ( po wewnętrzej stronie delikatna czerwień)

 

Halo raczej powinno być dookoła słońca, a to coś było tylko w jednej linni po obydwu stronach, Pozatym najczęściej 22 stopniowe halo powinienem objąć w kadrze 38mm ???????? A tego nie mogłem za chiny objąć ( będę musiał komputerowo połączyć dwa zdjecia w jedną panoramiczną całość )

 

Może ktoś to potwierdzić ???????????

Jak wywołam fotki i coś z tego wyjdzie ( zwykły automat 38mm pod słońce ) to pokarze.!!!!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej wiecej o podobnej porze (chyba blizej 19 niz 18) widzialem podobne zjawisko. Bylo spore zachmurzenie wiec widzialem tylko 1 slonce poboczne. Na dodatek w jednej z dziur w chmurach (bardzo blisko s.b., prawie w trym samym miejscu) mozna bylo ogladnac fragment jaskrawej teczy. Widok przedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to było dokładnie to samo co na twoim zajęciu:

http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=111

 

Tylko jakoś nie mogę się dopatrzeć halo na tym zdjęciu????

 

Czyli jednak to słońce poboczne.

I to jest naturalne ,że występuje jednocześnie po obu stronach słońca????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no włąśnie o to chodzi, że powinno być po obu stronach, a halo u mnie akurat nie było, chociaż pionowo nad słońcemi widać taki mały łuczek...

Niekoniecznie po obu stronach, s.b. może być widoczne tylko z jednej strony i nie tylko jako "biała łezka", ale także jako kawałeczek tęczy. Zależy to od kryształków lodu - poczytaj w pięknie ilustrowanej i z wylewnymi opisami książce pt: "Tęcze, glorie, halo".

A ten łuczek nad Słońcem był wygięty w dół (wtedy to jest część halo), czy w górę (wtedy to jest łuk styczny do 22-stopniowego halo)

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.