Skocz do zawartości

a.. zapytam (flara?)


tboro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanko. Wczoraj okolo godz 20:30 (15.42°E, 51.45°N) dostrzeglem (wlasciwie zwrocil moja uwage) bardzo jasny punkt na niebie (kierunek polnocny zachod ze 30 kilka st. nad horyzontem). Zachodzilo slonce, calkiem jasno, nie bylo jeszcze widac np. vegi. Widzialem wczesniej flary z satelitow ale problem w tym ze sie "to to" nie przemieszczalo swiecilo jakies 10 min i przepadlo. Co to moglo byc? Moze ktos to widzial w innym rejonie o innej porze? Przepatrzylem havens-above i nic nie znalazlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bylo tak: zobaczylem i od razu zaczalem kombinowac co to. pierwsza mysl -za jasno na gwiazdy (patrze vegi, altaira, arktura nie widac), wenus przciez prawie przy sloncu i cosik za daleko na polnoc. Na niebie troche cirrusow wiec znalazlem punkt odniesienia patrze chwile nie rusza sie.

Mowie lece po aparat - a tu wszystkie filmy w lodowce, no to mysle zmontuje moje zerkadelko, no ale zanim wyciagnelem statyw i reszte to przepadlo. Samego znikniecia nie widzialem (oczywiscie zniknelo jak szukalem statywu -pierunstwo swiecilo tak mocno i dosc dlugo ze nie spodziewalem sie ze zniknie tak raptownie -no i przegapilem). :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie ze to chyba jedyne logiczne wytlumaczenie, lecz zareczam widok byl iscie astronomiczny (szkoda ze nie udalo mi sie zrobic fotki). No chyba ze to ktorys z satelitow "meteorologicznych ;)" sprawdzal stan upraw przed wprowadzeniem doplat unijnych ;D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na stowe byl samolot .... sam cos takiego kiedys widzialem

 

Samolot chyba przemieszczałby się na tyle szybko, że po chwili byłoby widać zmianę pozycji. A może to był szybowiec lub balon?

Ile minut ten obiekt pozostawał w miejscu? Tzn. od momentu zauważenia do wybiegnięcia po aparat. Czy właśnie 10 minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie cale zjawisko trwalo ~20:30-20:40 (bo chwilami szukajac sprzetu zerkalem przez okno). Widok raz jeszcze mowie byl niesamowity, ze wzgledu na jasnosci tego punktu i jego nieprzemieszczanie sie.

Mozliwe aby byla to jednak flara z satelity? (geostacjonarne wisza nad rownikiem wiec kierunek sie chyba troche nie zgadza. A moze sa satelity np. o niskich orbitach ktore okresowo przyjmuja stala pozycje albo ew. moze mozliwe jest aby trajektoria ktoregos wrac z ruchem ziemi spowodowala jego conajmniej chwilowy bezruch a pozycja ukladu obiekt-ziemia wzgledem slonca dopelnila reszty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.