Skocz do zawartości

Strony o meteorytach


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie - pokopałem wgłąb ale nie znalazłem, wrzuciłem w wyszukiwarkę i nic... więc skoro nie ma tematu to może warto taki utworzyć ze stronami o meteorytach. Na pierwszy ogień moja - coraz więcej danych o klasyfikacji meteorytów i... a jakże kilka tych, które mam:

 

Meteoryty - okruchy kosmosu

 

Jak znajdziecie byki, to proszę mi dać znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

poniżej szybka lista tych stron, które według mnie są najciekawsze:

 

Meteoritical Bulletin Database

Pierre-Maire Pele's Encyclopedia of Meteorites

NASA Antarcic Meteors

Meteorite Thin Sections from collection of Jeff Rowell

Lebenne Meteorites

 

no i oczywiście nasze, polskie:

Poland MET

Polski Serwis Meteorytowy

 

to tak ciąg dalszy początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryty - okruchy kosmosu

 

Jak znajdziecie byki, to proszę mi dać znać.

 

Fajna edukacyjna stronka. Czy jest tłumaczeniem jakiejś istniejącej?

Jeżeli tak warto chyba podać źródło... no i zapytać o pozwolenie :-)

 

Może zmień 2 zdania - jedno zalatuje Kongresem Futurologicznym Lema

 

Uważa się, że chondry, składające się głównie z krzemianów stygły w próżni krystalizując do form kulistych w zerowym polu grawitacyjnym. Oprócz krzemianów chondryty zawierają często domieszki budulców materii organicznej w tym aminokwasy oraz ziarna materii istniejące juz przed powstaniem Układu Słonecznego.

 

lub jakos podobnie ale w ten deseń, bo ta materia organiczna to chyba za dużo powiedziane :-)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze:

 

Najrzadsze są meteoryty żelazo-kamienne stanowiące pozostały 1% wszystkich odnajdywanych meteorytów. Składają się z kryształów oliwinu zatopionych w żalazo-niklowej matrycy. Uważa się że pochodzą z granicy między jądrem a skorupą (płaszczem) asteroidy, która uległa rozbiciu podczas zderzenia z drugą asteroidą.

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze:

 

Najrzadsze są meteoryty żelazo-kamienne stanowiące pozostały 1% wszystkich odnajdywanych meteorytów. Składają się z kryształów oliwinu zatopionych w żalazo-niklowej matrycy. Uważa się że pochodzą z granicy między jądrem a skorupą (płaszczem) asteroidy, która uległa rozbiciu podczas zderzenia z drugą asteroidą.

 

:Salut:

 

 

Problem w tym, że tak się uważa - ponieważ mezosyderyty zawierają zarówno matrycę żelazowo niklową - która powstaje w wystarczająco duzych asteroidach w których nastąpiło wydzielenie metalicznego jądra, oraz oliwinu, stanowiącego część skorupy lub płaszcza - to uważa się, że meteoryty te mogą pochodzić jedynie z obszaru granicznego między jądrem a skorupą. A ze względu na to, że trudno sobie wyobrazić inne niż destruktywne zdarzenie które spowodowałoby uwolnienie w takich skał, więc - ....

 

Co do materii organicznej... faktycznie, nie tyle chodzi o materię organiczną, co o złożone substancje organiczne więc to moze faktycznie warto wygładzić. W chondrytach węglsitych odnaleziono ponad 200 rodzajów aminokwasów. A jeżeli do tego pamiętasz że wszystkie znane na ziemi organizmy są zbudowane z białek, które z kolei zbudowane są z zaledwie 20 aminokwasów. To to niesie za sobę pewne "kongresowo futurologiczne" implikacje.

 

Mnie niezwykle fascynuje fakt, że meteoryty węgliste, powiązane "filogenetycznie" z kometami, czyli obłokiem Oorta i pasem Kuipera, i stanowiące próbki materii protoplanetarnej, są wypełnione "po brzegi" cząstkami, będącymi cegiełkami życia... a na dodatek zawierają znaczne ilości wody. Tak jakby materia mgławicy protoplanetarnej - czyli - kto wie - może materia międzygwiezdna jest sama w sobie nośnikiem życia? choćby w postaci niezbędnych elementarnych jego składników. Oznaczałoby to, że życie - i to życie oparte białkowe - może być znacznie łatwiej "zacząć"?

post-2880-1171656200_thumb.jpg

Edytowane przez Tomasz L. Czarnecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że tak się uważa (...)

 

To nie problem, to najlepsza teoria i ja sie z tym zgadzam :) - mi chodziło o styl, bo tam stoi nie po polskiemu oraz jest groch z kapustą, bo mylisz jądro z płaszczem, który dodatkowo jakoś znika:

 

Składają się z kryształów oliwinu zawieszony w żalazowo-niklowej matrycy. Uważa się że pochodzą z granicy między jądrem (płaszczem?) a skorupą asteroidy, która uległa dezitegracji.

 

coś tu chyba nie tak...

 

(...) A jeżeli do tego pamiętasz że wszystkie znane na ziemi organizmy są zbudowane z białek, które z kolei zbudowane są z zaledwie 20 aminokwasów. To to niesie za sobę pewne "kongresowo futurologiczne" implikacje.

 

W "KF" Lema życie na Ziemi powstało, bo obca cywilizacja napluła i nasmarkała nam w glebę materiałem organicznym... chyba nie o te implikacje ci chodziło??? ;-)

 

A poważnie proponuje jeszcze raz przeczytać to co napisałś na stronie, posiedzieć nad nią, poprawić (lub poprosić kogoś o korektę) i będzie bezkonkurencyjna :-)

pozdrawiam i jeszcze raz gratuluje stronki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna edukacyjna stronka. Czy jest tłumaczeniem jakiejś istniejącej?

Jeżeli tak warto chyba podać źródło... no i zapytać o pozwolenie :-)

 

Strona bazuje na informacjach z rozmaitych źródeł - z tym, że nie tłumaczonych, tylko kompilowanych. Wszędzie tam, gdzie jakieś strony stanowiły główne źródła informacji - są one wymienione. Jeżeli chodzi o zdjęcia - te również są podane ze źródłami, a tam gdzie to było możliwe i wymagane - uzyskałem zgodę autorów, i jest to zaznaczone.

 

Nieco podedtytowałem wskazane fragmenty. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.