Skocz do zawartości

Programy astronomiczne a dokładność


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem ostatnio wątek o Starry Night i postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dokładności działania oprogramowania SkyMap (SkMa) oraz Starry Night (StNi). Ze względu na prace związane z oprogramowaniem goto używałem jako referencji wyników jakie oferuje SkMa a dokładniej sprawdzałem jakie współrzędne Alt/Az powinien mieć obiekt  w moim programie. Zakladając, że SkMa działa dokładnie, tak korygowałem swój program aby jego wskazania były możliwie mocno zbliżone do wzorca (SkMa).  Uzyskałem różnice rzędu kilku do kilkudziesięciu minut w azymucie i wysokości co uznałem na wstępie za wynik zadawalający. Ze względu na środowisko programowania robiłem to wszystko pod kontrolą W98. Jakie było moje zdumienie, kiedy mój program, który pod W98 wskazywał prawie tak samo co SkMa, po uruchomieniu pod NT nagle okazał się  rozbieżny od SkMa i to o kilka stopni zarówno w azymucie jak i w wysokości. Dokładniejsza analiza wykazała, że SkMa podaje różne wyniki w zależności od systemu operacyjnego pod którym działa !. Sprawdziłem wszystkie ustawienia, położenie geograficzne, czas i  stwierdziłem na pewno, że winny jest tu fakt innego systemu operacyjnego !. Dodatkowo użyłem do sprawdzenia StNi i okazało się, że wskazuje on też inne dane ale jakby bliższe temu co wylicza mój program. Zaraz z tego powodu polubiłem StNi.

Może macie jakieś własne doświadczenia związane z dokładnością działania tych programów i to pod kontrolą różnych systemów operacyjnych ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że to nie możliwe, aby rożne systemy operacyjne dawały rózne wyniki. Ale kto ich tam wie. Ciekawe - trzeba sprawdzic.

 

Dodam tylko, że u mnie w pracy zmieniliśmy 98 na 2000, a księgowość liczy moją wypłatę wciąż bez zmian. ;) > :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, Leszku, w taką zależność jeśli idzie o błąd aż rzędu stopni. Na zasadzie "co ma piernik do wiatraka". To, że NT jest porąbane, wie niemal każdy. Ale żeby aż tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pod czym pisałeś swój program? Bo jeżeli wykorzystałeś np. kontrolkę Timer pod VB, to można sobie ustawiać interwał na np. 10 ms, a procedura i tak odpali się "jak Bóg da"   ;) . Remedium na to jest zastosowanie funkcji API zamiast kontrolki.  A jeżeli błąd pokazuje się na dzień dobry, przy pierwszym obliczeniu to faktycznie, strange...   ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piotrko:

Nie ma tu znaczenia pod czym pisałem swoje oprogramowanie bo sprawa dotyczy pracy tego samego programu SkMa raz pod kontrolą W98 a raz pod kontrolą NT. Wyniki są różne pomimo tego, że starałem sie znaleźć przyczynę w otoczeniu programów czyli w ustawieniach.  Jest to ten sam komputer więc odpada jakiś wpływ sprzętu. Błąd jest zbyt duży aby mógł wynikać z 'odświeżania' wyników, zresztą każdorazowo przed odczytaniem danych odświeżam je. Dla obserwacji wizualnych błędy kilkustopniowe (w systemie Alt/Az) są bez znaczenia ale przy sterowaniu zaczynają boleć. Sprawa jest tym bardziej poważna, że działające równolegle programy SkMa i StNi dają inne wyniki Alt/Az dla tego samego obiektu an tyle różniace się, że nie można różnicy zwalić np. na niejednoczesność odczytu.

Do El Capitano: Ja też z trudem wierzę w to co widzę, ale fakty są nieubłagane. A tak na marginesie to szykowałem się  wcześniej do poruszenia tego tematu bo jak wiesz walczę z oprogramowaniem goto już od roku. Stąd słynna poprawka dotycząca ruchu Ziemi i inne tam takie szczegóły, które mają wpływ na prawidłowość i dokładność obliczeń. Ciągle mam pewien kłopot  właśnie z poprawką dotyczącą ruchu dobowego. Jak już niejednokrotnie już tu było wałkowane  poprawka wynosi 3' 55,90946" (różnica doby gwiazdowej i słonecznej) a ja muszę ja mnożyć przez współczynnik korekcyjny 1.006 aby wyniki  zgadzały się w porównaniu ze wskazaniami SkMa pod kontrolą W98 oraz przez 1.01 aby były zgodne z StNi pod kontrolą NT. Do tej pory mi to nie przeszkadzało, bo miałem inne poważniejsze trudności ale powoli dochodzę własnie do takich szczegółów. Nie wykluczam tu jakiegoś swojego błędu - przejrzę jeszcze własny algorytm ale fakt, że dwa uznane programy uruchomione na tym samym systemie operacyjnym z identycznymi nastawami dają wyniki różniace się o kilka stopni może być chyba deprymujący dla początkującego astronoma programisty i stanowi dla mnie istotne źródło frustracji. Nie zgadzam się z Tobą w sprawie opinii na temat NT. Jest to chyba najbardziej udany i stabilny produkt Microsft-u ale ma oczywiście wady w postaci słabego współdziałania z grami i multimediami ale nie taka jest przecież jego podstawowa rola.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek, obawiam się, że niestety zastosowany system operacyjny ma znaczenie jeżeli próbujesz zbudować tzw. system czasu rzeczywistego (a do tej kategorii jak myślę można zaliczyć system śledzenia). Ten sam program MOŻE dawać różne wyniki pod różnymi systemami. Więcej szczegółów znajdziesz na archiwum grupy automation@mail.control.com.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.