Skocz do zawartości

synta w terenie


frost

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu
Ja sobie również dobrze sobie radzę i współczuje Saywiehowi gapienia się w coś co daje tak mizerne pole jak ortoskop. Składam szczere wyrazy współczucia. ;)

 

Pozdrawiam

Hehe- to ja w końcu przytoczę to, co sprawiło, że całkiem niedawno skręciło mnie ze śmiechu. Na czeskim Astro-Forum pojawiło się pytanie o okular planetarny do telepa o ogniskowej 1200. Dialog wygladał mniej więcej następujaco.

Natychmiast pojawiły się odpowiedzi, że to jest przecież oczywiste- ortho 5-7 mm. Na to- pytanko, że przecież do Newtona na Dobsonie to nie, bo pole, obiekty uciekają itd. I przecudnej urody riposta: do planet są ortho, a zamiast pola ma się ... platformę, jak obserwacje sprawiają trudność. I konkluzja: w teleskopach do f/6 nie zaleca się (nooo-tam) krótkoogniskowych okularów z szerokim polem, bo powodują one powstawanie wad optycznych i/lub gorszą transmisję. Oczywiście było wymienione, które okulary tych wad nie uwidocznią, no ale sami wiecie o KTÓRYCH była mowa.

 

Cóż- jak dla mnie naszą cechą narodową jest pouczanie, a ich - uczenie się. Wolę to drugie :)

 

P.S. Czemu qrde wolicie biadolić, zamiast zrobić tak prościuchną rzecz, jak uchwyt przy wylocie tuby? Odwagi nie starcza- czy kieruje wiara we wszechmoc lantanów? A o poziomie obrazu nie decyduje pole- tylko nieco inne cechy okularka...

 

P.S.2 Z ortho to jak z tymi Plosslami- dlatego nie zamierzam więcej o tym dyskutować. Cichutko dodam, że do sprzętu dołączam nie tylko ortho 4 mm, ale i 25, do tego- Plossla TV 40 mm. Nie współczujcie- to ja współczuję :szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"P.S. Czemu qrde wolicie biadolić, zamiast zrobić tak prościuchną rzecz, jak uchwyt przy wylocie tuby? Odwagi nie starcza- czy kieruje wiara we wszechmoc lantanów? A o poziomie obrazu nie decyduje pole- tylko nieco inne cechy okularka..."

 

 

Witam

 

taki uchwyt jest naprawde niezbedny do prowadzenia w miarę dobrych i nienerwowych obserwacji, sam taki sobie skombinowałem i jest teraz super B)synt.jpg

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I konkluzja: w teleskopach do f/6 nie zaleca się (nooo-tam) krótkoogniskowych okularów z szerokim polem, bo powodują one powstawanie wad optycznych i/lub gorszą transmisję. Oczywiście było wymienione, które okulary tych wad nie uwidocznią, no ale sami wiecie o KTÓRYCH była mowa.

 

To znaczy jakich krótkoogniskowych z szerokim polem się nie zaleca? Proszę o sprecyzowanie.

 

Ja nikogo nie śmiem pouczać, broń Boże. Są ludzie na tym forum co mają teleskopy 10 razy dłużej niż ja. Mi się po prostu zajebiście ( przepraszam za kolokwializm) obserwuje przez LVW, no ale może się mylę i może mi się tylko tak wydaje że zajebiście się obserwuje przez LVW ( znów przepraszam za kolokwializm).

 

Aberacji w LVW jak na razie nie zauważyłem ( no może na samej krawędzi pola mała strata punktowości w LVW 17mm, ale niewielka), być może z powodu zbyt małych ilości obserwacji, ale to nie moja wina tylko pogody.

Truj tak dalej Saywiehu o tych ortoskopach, a w końcu zafunduje sobie jeden :D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie również dobrze sobie radzę i współczuje Saywiehowi gapienia się w coś co daje tak mizerne pole jak ortoskop. Składam szczere wyrazy współczucia. ;)

 

Doktorze, czy mi się wydaje, że przez długi, czas korzystałeś z okularów LV?, i jakoś małe pole w ich

przypadku Tobie nie przeszkadzało :rolleyes:

 

Pewien, user piszący na tym forum, którego wiedzę astronomiczna bardzo sobie cenię, napisał kiedyś, że woli mniejsze pole w okularze ale za to z lepsza jakoscią obrazu i korekcją wad optycznych - całkowiecie się z tym zgadzam, zwłaszcza w przypadku obserwacji planetarnych

 

temat tego wątku - Synta w terenie - frost - sorry, obiecuję, że nastepnym razem bede pisał już tylko na temat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktorze, czy mi się wydaje, że przez długi, czas korzystałeś z okularów LV?, i jakoś małe pole w ich

przypadku Tobie nie przeszkadzało :rolleyes:

 

Pewien, user piszący na tym forum, którego wiedzę astronomiczna bardzo sobie cenię, napisał kiedyś, że woli mniejsze pole w okularze ale za to z lepsza jakoscią obrazu i korekcją wad optycznych - całkowiecie się z tym zgadzam, zwłaszcza w przypadku obserwacji planetarnych

 

temat tego wątku - Synta w terenie - frost - sorry, obiecuję, że nastepnym razem bede pisał już tylko na temat

 

pozdrawiam

 

Fajnie, ale niech w końcu ktoś coś powie co ma do zarzucenia serii LVW, tylko merytorycznie proszę, a nie na zasadzie że jakiś francuz albo anglik coś tam kiedyś na jakimś obcojęzycznym forum pisał.

A nawet czy jeśli obraz jest trochę lepszy, to czy warto poświęcać za to szerokie pole. Bo jeśli tak, to nie ma sprawy, za parę miesięcy będę miał ortoskopa ( oczywiście tylko do planet i niczego więcej), bo przy takiej małej źrenicy wyjściowej (200X) mój astygmatyzm nie ma wielkiego znaczenia i mogę przylepiać oko do okularu.

Jestem otwarty na dyskusje i niczego nie neguje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ja też muszę Frosta przeprosić za off-topy. Zainteresowanym ortho obiecuję, że napiszę jakąś recenzyjkę tych okularów ortho 4 i 25 mm, jak będę już je miał. Dodam moje uwagi co do "piątki" i "osiemnastki", wzbogacone jakąś tam dawką opinii z zagramanicy. Będziecie mogli się do woli poużerać ze mną o to, czy te ortho w ogóle, a krótkie w szczególności, produkuje się wyłącznie po to, żeby zalegały na półkach magazynów, czy też jednak do użytku w amatorskich telepach. To chyba powinno być motto takiego tematu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też muszę Frosta przeprosić za off-topy. Zainteresowanym ortho obiecuję, że napiszę jakąś recenzyjkę tych okularów ortho 4 i 25 mm, jak będę już je miał. Dodam moje uwagi co do "piątki" i "osiemnastki", wzbogacone jakąś tam dawką opinii z zagramanicy. Będziecie mogli się do woli poużerać ze mną o to, czy te ortho w ogóle, a krótkie w szczególności, produkuje się wyłącznie po to, żeby zalegały na półkach magazynów, czy też jednak do użytku w amatorskich telepach. To chyba powinno być motto takiego tematu :D

 

 

Czwórka w syncie 200/1200 :o , co za szatańskie powiększenie. Saywiehu opisz piątkę proszę jeśli można.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Bywały noce, kiedy piątka nie starczała i "włączałem" Plossla 8 mm z Barlowem 2x (kiepściuchnym ;)). To tylko na takie okazje. Innym jednak wolę doradzać 5-6 mm, ze wskazaniem na 6. Takie 4 mm to jest już rzeczywiście masakra :) Ale spoko, mam też inne telepy, z krótszymi ogniskowymi- tam będzie można częściej wykorzystać. Lada chwila powinien być Mak-Newton 5" f/5.5 - to jest ideał pod tą maszynkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma za co przepraszac, wiem co chcialem wiedziec chyba ze

ktos jeszcze ma cos do dorzucenia odnosnie mojej sytuacji

Saywiehu chyba mozesz mnie dopisac do fan clubu B) i jak najbardziej

licze na recenzje ortho, tymczasem w delcie maja "niedobor" synt wiec mam

jeszcze troche czasu nad przemysleniem co jak za ile kupic...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ja także cenie sobie ostry obraz nie posiadający wad optycznych kosztem pola. Niby po co do Planet potrzebne mi jest duże pole widzenia ? :|.

 

Ja za kilka dni kupuje Ortho 5mm :D. Rączkę dorobię i czekam na pogodę :).

 

A te spory i komentowanie jaki to Dobson jest zły już mnie nudzi. No ale, ale każdy ma prawo się wypowiedzieć ;p.

 

Pozdrawiam, Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.