Skocz do zawartości

Co to za przyrząd ?


Gość Benedykt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Wpadł mi w ręce pewien przyrząd.

 

post-462-1176195101_thumb.jpg

 

Podobno służy on do pomiaru krzywizn soczewek. Niestety nie mam do niego żadnej instrukcji, nie wiem również, w jakich jednostkach jest wyskalowany.

 

Pomiar podobno ma polegać na tym, że przykłada się trzy trzpienie do krzywizny. Dwa skrajne trzpienie są stałe, a trzeci środkowy - ruchomy. Jeżeli przyłożymy przyrząd do powierzchni płaskiej, to wskazuje on zero. Jeśli do wypukłej - wartość po stronie "+", do wklęsłej - wartość po stronie "-".

 

Czy ktoś miał do czynienia z takim cudakiem?

Edytowane przez Benedykt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za wskazaniem Przemasa znalazłem w sieci jeszcze coś takiego.

 

Wygląda na to, że przyrząd jest wyskalowany w dioptriach, co mnie bardzo ucieszyło.

Pytanie mam zatem takie: jeżeli mierzę soczewkę dajmy na to wklęsło-wklęsłą (powiedzmy w okularach - takich na nos :D ) i otrzymuję wyniki pomiaru:

- dla powierzchni zewnętrznej: +4,75 dioptrii

- dla powierzchni wewnętrznej: -5,25 dioptrii,

to mam rozumieć, że soczewka ma zdolność skupiającą równą sumie powyższych, czyli w tym przypadku -0,5 dioptrii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie,lecz nie jestem pewien.

 

Ogniskowa soczewki zależy od promieni krzywizny r1 i r2:

 

1/f=(n-1)(1/r1+1/r2)

 

i nie zależy ona od tego z której strony światło pada.Po prostu z obydwu stron f będą miały równą długość,nawet jak będą różne r1 i r2.

Z tego wynika że Ty nie zmierzyłeś zdolności skupiających - czyli odwrotności ogniskowych bo powinny być taki same.Pomierzyłeś raczej owe r1 i r2.Trzeba by jeszcze znać współczynnik załamania światła n.

 

W przypadku zwierciadeł będzie łatwiej się tym posługiwać .

 

P.S. powtórzę że nie jestem pewien czy tak jest,bo rzeczywiście dla układu cienkich soczewek zdolność skupiająca układu jest sumą poszczególnych zdolności skupiających.

Ale czy jedną soczewkę nazwiemy układem? :rolleyes:

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.