Skocz do zawartości

Optisan Star 750/150 III


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

zdjecie_003_male.jpg

 

Pośredni pod względem wielkości teleskop, jaki chcielibyśmy Państwu zaproponować to model 750150 III. Ze względu na bardzo duże możliwości oraz bardzo niską cenę, model ma najlepszy współczynnik możliwości do ceny. Dzięki właśnie temu otrzymujemy bardzo dobrej klasy teleskop, który umożliwi obserwacje wielu więcej obiektów niż poprzedni model (114/900). Lustro o średnicy dokładnie 150 mm umożliwi nam obserwacje wszystkich za wyjątkiem Plutona planet Układu Słonecznego, księżyców Jowisza i Saturna. Księżyce Urana i Neptuna zostaną niestety poza naszym zasięgiem. Teleskop jest typowym "szukaczem komet". Posiada większą światłosiłe niż model 114/900 i dzięki temu obrazy obiektów mgławicowych (galaktyki, mgławice, komety) będą zdecydowanie lepsze w porównaniu do teleskopów długoogniskowych. Oczywiście teleskop to nie tylko obserwacje astronomiczne. Dzięki zastosowaniu układu odwracającego uzyskujemy obraz „ziemski” umożliwiający obserwacje obiektów w naturalny sposób jak w lornetce. Dodatkowo układ zwiękasz powiększenie o 1.5 raza.

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe ustawienie teleskopu i zorientowanie z biegunem północnym. Przy dokładnym wypoziomowaniu teleskopu, za pomocą przekładni ślimakowych możemy dowolnie i bez większego wysiłku przesuwać teleskop w dowolną stronę. Teleskop wyposażony jest również w mikroruchy umożliwiając proste drobne korekty ustawienia teleskopu przy obserwacjach.

Teleskop umożliwia nam obserwacje wielu obiektów astronomicznych przy użyciu wielu powiększeń. Standardowo do teleskopu otrzymujemy 2 okulary Plössl o ogniskowych 4 i 20 mm., dające powiększenia odpowiednio 187 i 37 razy. Maksymalne powiększenie tego modelu wynosi 375 razy. Do teleskopu można zamówić dodatkowe okulary, które zapewnią większy komfort obserwacji. Polecamy głównie okulary typu Plössl o ogniskowych (10 i 25 mm), które dadzą nam powiększenia odpowiednio: 75 i 30 razy. W skład teleskopu wchodzi soczewka Barolowa, która umożliwi nam zwiększenie powiększenia o 2 razy. Teleskop seryjnie przystosowany jest do zamontowania w nim prowadzenia elektronicznego zasilanego z sieci lub akumulatora.

 

http://optisan.astronomia.pl/750150.htm

Cena: 1.399,00 zł (komplet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam !

 

Wg mojej opinii OPTISAN 750/1500 III jest przyzwoitym teleskopem dla osób takich jak ja, to znaczy będących na początku astrohobby.

 

Chciałbym zaznaczyć, że moje wyrażone poniżej opinie odnoszą się - nazwijmy to - do mojego zadowolenia z tego, co przez Optisana zobaczyłem - nie jest to w żadnym wypadku porównanie do jakiegokolwiek innego sprzętu. Nie czuję sie również być fachowcem w dziedzinie sprzętu astro, dlatego moja opinia może być bardzo subiektywna.

 

Moje dotyczczasowe obserwacje z różnych względów nie są częste : 2 - 3 razy w miesiącu. Ostatnio negatywny wpływ na częstość obserwacji ma nieciekawa pogoda.

 

Wrażenie na mnie zrobił m. in. Mars, kiedy zobaczyłem czapy polarne i Saturn z pierścieniami. Nie wspominając już o powierzchni Księżyca. Dla mnie to była niezła frajda.

 

Szczerze powiedziawszy, to nie miałem jeszcze okazji bliżej przyjrzeć się gromadom czy galaktykom, natomiast bardzo luźne obserwacje gwiazd wydają się być zachęcające, aby przy najbliżeszej poprawie pogody się tym zająć.

 

Statyw aluminiowy - za radą Marka dokładnie go przed zamontowaniem teleskopu poskręcałem. Uważam jego sztywnośc za wystarczającą dla moich potrzeb.

 

Śruby regulacyjne obracały się z oporem, po potraktowaniu ich WD-4 uzyskały całkiem inną jakość.

 

Okularom też nie mogę nic zarzucić. Do standardowych PL20 i PL4 dokupiłem PL10 (Optisan) oraz PL6 (Soligor). Wydaje mi się, że są takiej samej jakości.

 

Do mankamentów zaliczyłbym zbyt krótkie ramię przeciwwagi (tubus przeważa) oraz taki sobie szukacz (roziskrzone gwiazdy). O ile zastanawiam się nad dorobieniem lub dokupieniem dłuższego ramienia przeciwwagi, to do szukacza się przyzwyczaiłem - w końcu to nie przez niego dokonuje się właściwych obserwacji.

 

Dodam jeszcze jedną rzecz : Marek zawsze chętnie udziela informacji i wyjaśnia moje wątpliwości, jeśli czegoś nie wiem. Dla mnie jest to bardzo ważne, że zawsze mogę liczyć na jego wsparcie.

 

Reasumując : uważam, że Optisan 750/150 III całkowicie zaspokoił moje oczekiwania co parametrów - jest ciut lepszy, niż to, co sobie wyobrażałem przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie rozpoczyna się kolejna promocja tego modelu. Obniżamy cenę do granic minimalnych, tak aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej oferty.

 

Aktualna cena promocyjna tego 15 cm teleskopu (750/150) to 1.299 zł.

 

dodatkowo każdy klient otrzymuje teraz zestaw oprogramowania astronomicznego AstroCD 2003 Edition wraz z kilkoma płytami ze zdjęciami. Oczywiście jak zawsze teleskop jest kolimowany, za pomocą kolimatora (by LeszekJed).

 

Liczba sztuyk jest ograniczona. Myśle, że co świąt powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
a czy jest obecnie planowana jakaś promocja na ten model przy zakupie z okularem 10mm i filtrem księżycowym?  :roll:  coraz bardziej ten model chodzi mi po głowie, opcjonalnie zastanawiam się nad astroview 6 ale ten jest 400 zł droższy  :Cry:  a parametry b. podobne

 

Hej !

 

Z okularami Optisanów jest mały problem ... Otóż mają one inny gwint pod filtry, niż np. antares, soligor itp.

Druga część problemu to fakt, że o ile jakość okularów Optisana uważam za bardzo przyzwoitą (oprócz okularów Optisana mam jednego soligora i jednego antaresa), to firmowy filtr księżycowy Optisana jest beznadziejny : mała średnica filtra + nierówna powierzchnia powodująca zniekształcenia (!!!) dyskwalifikuje go moim zdaniem do astro. Obecnie do moich okularów Optisana dorabiane są tulejki, które zastąpią stare z niestandardowym gwintem i pozwolą na używanie filtrów z gwintem standardowym.

 

Swój filtr księżycowy Optisana trzymam jako pewnego rodzaju osobliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularami Optisanów jest mały problem ... Otóż mają one inny gwint pod filtry, niż np. antares, soligor itp.
- niestety i tu jest ich największy problem bo jakościową są naprawdę dobre. Z filtrem księżycowym nie miałem do czynienia natomiast z Optisanowym Barlowem niestety tak - jak najdalej od tego wynalazku :!: :salu:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.