Skocz do zawartości

Water Cooling CCD


Gość JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

No ale Jacek w tej kamerce (o ile dobrze pamiętam) chłodzi CCD peltierem a Blok wodny odprowadza ciepło z peltiera więc raczej nie powinien zamarzać bo temperatura -30st. na CCD to bedzie około zera na bloku (wszystko zależy od konstrukcji celi z CCD i peltierem).

 

 

ryzyko zawsze jest, bo poniżej zera można stosować tylko płyny w stylu spirytus, borygo itp, których zdolność transportowania ciepła jest znacznie niższa od destylowanej wody (najlepsza do water coolingu). A podczas tęgiego mrozu, wraz z peltierem, nawet borygo może zamarznąć i rozsadzić blok. Generalnie zagadnienie jest mocno skomplikowane i w grę może wchodzi dużo różnych czynników.

 

W takiej konfiguracji jaką ma w tej chwili Jacek, ja zastosowałbym: nagrzewnicę typu Opel Kadet lub stara Łada + shroud i komputerowy wiatrak 12cm dla maksymalnej wydajności; oraz porządną pompkę akwariową (np Eheim - bo bez problemu sobie poradzi z gęstą zimną cieczą) - jeżeli blok wodny w kamerze jest miedziany. Jeżeli jest Alu to oczywiście trzeba coś aluminiowego ze względu na korozję elektrolityczną (nie wierzcie w skuteczność inhibitorów korozji ;) do systemów CO ani płynów antyglonowych typu Algol ).

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym jeszcze zasugerować stosowanie szczelnego zbiornika wyrównawczego - najlepiej z pompą w nim zatopioną. w takim układzie nie ma problemu z napełnianiem/odpowietrzaniem, a można się nawet pokusić o opróżnianie układu w czasie dłuższego nieużywania. Natomiast napełnianie "układu zamkniętego" bez zbiornika to jest 'szpagat z gwiazdą' - mam i nie polecam

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość JacekPala

Dzieki za namiar na Piotres'a - chiller jest już u mnie działa i przy ok. 15 stopniach temperatury powietrza udaje się uzyskać -30 stopni na przetworniku. Minus 20 stopni mam właściwie bez względu na temp. otoczenia. Niestety okazało się, że tak schłodzona kamera strasznie rosi i trzeba ja było całą zaizolować. No i zbiornik wyrównawczy z zestawu do chłodzenia komputera nie wytrzymał tak niskich temperatur.

Wygląda to teraz tak:

 

 

 

W sumie tak, w takim razie zobacz tu: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=230867

piotres robi takie wynalazki na zamówienie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.