Skocz do zawartości

PALM w astro hobby


lukkaz

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno nabyłem takie małego czarnego palmtopa PALM IIIxe. Jest to już model wysłużony i dość archaiczny z punktu widzenia dostępnych obecnie na rynku urządzeń tego typu. Jednak do astro nie potrzebny jest 400Mhz palm z kolorowym wyświetlaczem za 2000 zł. Wystarczy 16 MHz PALM z systemem operacyjnym PALM OS 3.5 lub wyższym za 280 zł lub używany jeszcze taniej !!!. Szperając po sieci znalazłem kilka ciekawych programów astronomicznych, które z miłym zdziwieniem sprawdziłem już w terenie. Fajnie jest trzymać małe niebo w jednej ręce, mając duże niebo nad głową. Z programów dostępnych na system operacyjny PALM OS dostępnych jest kilka aplikacji typu planetarium.

 

Np. Planetarium 2.x http://www.aho.ch/pilotplanets/

·All planets, sun and moon

·1600 or 9000 stars (can be determined at installation) To jest do ok 6 mag.

·88 constellations

·Deep sky objects data base expandable. (Data sets available for 110 Messier objects and 110 Caldwell objects, 280 double stars, 400 Herschel objects and over 1000 additional deep sky objects)

·Comets and asteroids (data base expandable)

 

Program ten współpracuje z popularnymi zachodnimi teleskopami (nie wiem w jakim celu, pewnie goto)

 

Jest tez planetarium PLAYADS, którego bazy mają gwiazdy do 9.5 Mag. Z ciekawszych warto polecić jeszcze 2SKY http://in2space.com/ .

 

Jest też dużo programików pokazujących fazy księżyca, ustawienia planet i ich księżyców. Oraz pozwalających na sporządzanie astro notatek. Jednym słowem coś ciekawego i przydatnego. Dla tych co chcą poznać niebo (przypadek autor J), palm mieszczący się w kieszeni jest ciekawym urządzonkiem. Do tego palm może słuzyć jako rozbudowany kalkulator, jako konsola do gier. Są też programy biurowe kompatybilne z MS Office, oraz wiele innych, które można pobrać z sieci. Mój palm IIIxe ma 8mb pamięci, a programiki zajmują od kilku kilobajtów do jednego mega, najczęściej 100, 200 kb, czyli nie dużo. Palm ma podświetlanie, które ciekawie działa w nocy nie powodując oślepienia uzytkownika !!! Mowa tu o moim tanim modelu z dotykowym ekranem o 16-u odcieniach szarości. Modele droższe z kolorowymi wyświetlaczami, działają tak jak kolorowe wyświetlacze telefonu komórkowego, czyli trochę świecą.

 

Oprócz palmtopów opartych na systemie PALM OS, z popularnych są jeszcze POCET PC, ale nie wiem za dużo na ich temat z wyjątkiem tego, że dość drogie, podobnie jak nowe modele palmów z PALM OS.

 

Ja kupując palma kierowałem się przelicznikiem cena a możliwości. Dlatego zdecydowałem się na starszy model Palm IIIxe, który już nie jest produkowany, a stany magazynowe się kurczą. I stwierdzam, że wszystkie programy do astro działają na tym sprzęcie i nie wymagają nowszego systemu PALM OS np.5.0 lub też szybszego procesora (chociaż gdyby zaszła taka potrzeba istnieje overlocking).

 

Ja kupiłem swojego palma wysyłkowo, po dość konkurencyjnej cenie.. Nie wiem, czy podać tu adres tego sklepu wysyłkowego, by nie być posądzonym o rekame, ale podam chociażby w celach poglądowych http://www.store.prv.pl/ i zakładka sklep.

 

To tyle, jak by ktoś chciał wiedzieć coś więcej lub potrzebował jakiegoś softu na palma to proszę pisać !

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od tej stronki zaczynałem moja przygodę z palmem :D i sprawdzałem te programiki na emulatorze palma na PC.

 

Emulator palma jest dostępny na stronce http://www.palmos.com/dev/tools/emulator/ jako Emulator Application 3.5 for Windows http://www.palmos.com/dev/tools/emulator/e...mulator-win.zip. Do tego trzeba mieć jeszcze ROMy z systemem operacyjnym palma np. rom od palma Vx http://lisas.de/~david/palmos/download/palmVx.rom (to może być niemieckojezyczny rom), lub tu dostepne wszystkie modele z romami http://www.palm-br.com.br/emulador.asp np. http://www.palm-br.com.br/downkit.asp?arqu...351-en-m100.zip (nie wiem, czy to jest legalne :D)

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ja właśnie szukam palma dla siebie. TUR ostatnio pokazywał mi swój oparty o system WinCE, prezentował się pięknie.Jest to jakaś alternatywa dla laptopa w terenie. Ja jednak obstawałbym przy OS. Przemawia za nim olbrzymaia masa programów shareware. Zaczynam chorować na Tungsten T.

Jeśli ktoś go ma to proszę napisać czy sprawdza się w astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wraz z Pawłem Łańcuckim testowaliśmy w terenie sterowanie teleskopem EQ6 z The Sky w IPAQu. Pocket PC był podłączony w protokole LX200 do systemu Mela Bartelsa w wykonaniu PTL. Całość działa miodzio. Polecam.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Trochę czasu minęło a tu na PalmOS wyrastają nowe wersje softu do astro.

Napaliłem się na planetarium Astromist ver. 1.4 http://www.astromist.com/ który ma 33k gwiazd i 12.4k objektów w bazach. Niestety nie moge go wgrać do palma. Mój PALM IIIxe bez problemu uciągnie ten program(ver. 1.3 bez problemu), tylko mam problem z samym wgrywaniem przez stacje dokującą na RS232, zawiesza mi się przy wgrywaniu bazy z gwiazdami :Cry:

 

I tu moja prośba do posiadaczy palmów z PalmOS, czy możecie to sprawdzić na swoich maszynach i napisać czy też macie problemy!

 

Ostatnio dorwałem najnowszą wersje programu 2Sky ver. 2.7.4 z bazami do 7mag i jest całkiem OK, przydały by się bazy do 8mag i 9.5mag, które 2Sky sprzedaje osobno, a w sieci na żadnym P2P "freeware" nie można ich znaleźć 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowalem sie na Win CE poniewaz programy inne niz TheSky PE nie kontroluja mojecgo nowego montazu EM200.

 

Z TheSky PE rzeczywiscie zabawa jest miodzio - ustawiam synchronizacje na jedna gwiazde a potem praktycznie kazdy obiekt laduje w polu widzenia. Program na iPAQu jest znacznie czytelniejszy i wygodniejszy niz wszystkie kontrolery typu Autostar czy LX200. Jedyny problem na mrozie - przy -15C moj iPAQ odmowil posluszenstwa po okolo 4 godzinach. Wystarczylo go jednak nieco podladowac zeby wrocil do siebie. Docelowo planuje wiec jakas opcje ze stalym zasilaniem.

 

Na ekranie instaluje nakladke z ciemnej czerwonej folii i zmniejszam jasnosc podswietlenia w ustawieniach - calosc swieci lekko na czerwono i nie oslepia w nocy. Poza tym iPAQ sam wygasza odswietlanie wyswietlacza po ustalonym czasie - okolo 60s.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Polecana zawartość

    • Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy
      Jak już niektórzy z was zapewne zauważyli, testuję nową usługę na Astropolis - Market. Jej celem jest próba zorganizowania (zdemokratyzowania) sprzedaży na Astropolis - zarówno tej giełdowej (niekomercyjnej), jak i tej bardziej zorganizowanej - czyli w pełni komercyjnej. Coraz więcej jest na Astropolis osób i podmiotów, które albo już próbują sprzedawać w partyzancki sposób wśród wątków giełdowych, albo pytają administrację o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności.
        • Kocham
        • Lubię
      • 266 odpowiedzi
    • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 60 odpowiedzi
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 53 odpowiedzi
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 73 odpowiedzi
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
       
      W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
       
      Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 21 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.