Skocz do zawartości

Teleskop, 700 - 900 zł


Andrev01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Noszę się z zamiarem zakupu dobrego teleskopu, by oglądać nocne niebo :) Zobaczymy co z tego będzie... Nie znam się kompletnie na określeniach i typach teleskopów, dlatego proszę Was o radę.

 

Szukam teleskopu za podaną wyżej cenę (choć nie jest jeszcze pewne, ile będę mieć pieniędzy), ew. do 1000zł max.

 

Jeśli chodzi o moje warunki do obserwacji, to raczej mam dobre. Mieszkam na obrzeżach miasta, mam dom z piętrem i balkonem (widok na południe, zachód i północ) i mam duży ogród z polem, gdzie też mógłbym postawić teleskop. Oświetlenie dookoła jakieś jest, od ulicy, ale myślę, że na końcu ogrodu będzie lepiej ;)

 

Natomiast jeśli chodzi o to, co chciałbym zobaczyć na niebie to - wszystko ;) Chcę zobaczyć planety, gwiazdy, mgławice, galaktyki i komety. Interesuje mnie teleskop, który pokazałby mi to wszystko dość dobrze.

 

Z tego co zauważyłem, to teleskopy typu reflektor są dość dobre. Rozglądając się po sklepach spostrzegłem takie coś: LINK1 i takie coś: LINK2. Nie wiem, który z nich jest lepszy, dlatego proszę o pomoc. A może macie inne pomysły na najlepszy teleskop dla mnie? Może niekoniecznie reflektor? Powiedzcie co myślicie :) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że jest na tyle dobry, iż dla wielu może zostać teleskopem docelowym. Śledzenie nie jest tak trudne jak się wydaje, myślałem że będzie gorzej. A spróbuj na początek ustawić paralaktyka - okaże się że Dobsona ustawiasz i już, a z paralaktykiem trzeba trochę powalczyć, przynajmniej na początku. Ten teleskop to klasyk - nie kupisz innej lepszej optyki w tej cenie.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli za tą cenę jest to najlepszy teleskop?

 

A jeszcze pytanie - reflektory są lepsze od refraktorow, tak?

 

Uuuu... Temat rzeka. Dla jednych lepsze, dla drugich gorsze.

Dla przyswojenia wiadomości poczytaj celestię www.celestia.pl

 

i tutaj

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=22373&st=0

 

post #19

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyli ta Synta 8" ma dobre światło i nadaje się do oglądania wszystkiego?

Jaka jest w obsłudze, tzn. w tym, o czym wspominałem - Dobson i jego możliwości?

 

Ale Syntą nie można robić zdjęć, prawda?

 

I czym rozni się taka http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/538 od takiej http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/537 ?

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyli ta Synta 8" ma dobre światło i nadaje się do oglądania wszystkiego?

Jaka jest w obsłudze, tzn. w tym, o czym wspominałem - Dobson i jego możliwości?

 

Ale Syntą nie można robić zdjęć, prawda?

 

I czym rozni się taka http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/538 od takiej http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/537 ?

 

1. Dobson - intuicyjny, szybki w przeglądaniu całego nieba, przeskakiwanie z jednego obiektu na drugi nie stanowi żadnej trudności, o ile zna się niebo i wie, gdzie szukać. Wadą jest mała precyzyjność. Każdy, nawet najmniejszy ruch musisz wykonywać sam, poruszając tubą własnoręcznie.

 

2. Owszem można robić zdjęcia, ale na przykład Księżyca, Słońca (z filtrem!!!) i planet. Do zdjęć obiektów głębokiego nieba (DS) się nie nada, bo tu potrzebne jest automatyczne prowadzenie za obiektem w czasie naświetlania klatki.

 

3. Wersja Classic posiada zwierciadło z typowego szkła, wersja Pyrex posiada lustro z Pyrexu, czyli szkła o lepszym współczynniku dostosowywania do temperatury. Pyrex chłodzi sie szybciej, ale przy 8 calach różnica nie jest wielka. Obydwa rodzaje nie różnią się pod względem dawanych obrazów.

 

4. "ma dobre światło". Raczej jego światłosiła pozwala na osiągnięcie dobrej źrenicy wyjściowej zarówno dla planet jak i DSów.

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A jak np. nie znam nieba tak dobrze? Jak mogę coś znaleźć?

 

1b. Czy nie lepszy jest jakiś paralektyk od Dobsona? Trudno jest Dobsonem sterować? Opiszcie to jakoś dokładniej (nie jak się to robi, tylko czy jest to trudne i czy przeszkadza w obserwacjach).

 

3. Czyli lepiej wziąć tą z Pyrexem w sumie...

 

A jest jakiś inny teleskop, ktory byście mi jeszcze polecili? O podobnych osiągach?

 

Czy zachodzą tym telepie jakieś aberracje lub inne zakłocenia?

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A jak np. nie znam nieba tak dobrze? Jak mogę coś znaleźć?

 

1b. Czy nie lepszy jest jakiś paralektyk od Dobsona? Trudno jest Dobsonem sterować? Opiszcie to jakoś dokładniej (nie jak się to robi, tylko czy jest to trudne i czy przeszkadza w obserwacjach).

 

3. Czyli lepiej wziąć tą z Pyrexem w sumie...

 

A jest jakiś inny teleskop, ktory byście mi jeszcze polecili? O podobnych osiągach?

 

Czy zachodzą tym telepie jakieś aberracje lub inne zakłocenia?

 

1. Niewielu z nas zna niebo tak dokładnie, żeby od razu wycelować w interesujący nas obiekt :) Do tego służą mapy nieba, w których podobnie odnajdujemy drogę do interesującego nas obiektu, jak na mapie terenu :) Czyli według punktów charakterystycznych - gwiazd. Można ściągnąć z internetu za darmo takie programy jak Cartes du Ciel, w którym można do woli drukować mapy nieba interesujących nas obszarów, o interesującej nas porze. Trochę praktyki i wszystko da się znaleźć. Nie jest to wcale trudne - patrzysz na mapę nieba, a następnie w szukacz (lunetkę celowniczą) i w ten sposób odnajdujesz drogę na niebie.

 

1.b. Jedni lubią ogórkową, a inni wolą pomidorową :D Paralaktyk jest trudniejszy w obsłudze. Przestawienie z jednego obiektu na drugi nie jest tak łatwe, jak w dobsonie. Natomiast paralaktyk posiada pokrętła mikroruchów, które służą do precyzyjnego sterowania teleskopem. Dobsonem steruje się łatwo: Góra-dół, prawo-lewo. Ustawiasz tubę na interesujący Cię obiekt przesuwając ją w tych płaszczyznach. W stosunku do DSów nie przysparza to problemów, ale przy obserwacji planet i Księżyca może być kłopotliwe, zwłaszcza przy dużych powiększeniach. Te obiekty przesuwają się po niebie dość szybko i po prostu uciekają z pola widzenia. O ile w paralaktyku możesz to korygować pokrętłem mikroruchów (a jeszcze lepiej jak masz napęd, który sam przesuwa teleskop z określoną prędkością), to w dobsonie musisz nadrabiać to ręcznie, co może skutkować zgubieniem obiektu i początkowo może sprawiać trudności.

 

3. Brać Classic, a różnicę w cenie przeznaczyć np. na jakiś fajny okular do teleskopu.

 

4. O podobnych osiągach w tej cenie Synta 8'' jest faworytem cenowym i nie ma raczej konkurencji :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź :)

 

Ale np. gdybym chciał obserwować jakąś planetę - jest to w ogole możliwe przy Dobsonie, czy będę się męczyć i i tak nic nie zobaczę? Jest możliwe żeby delikatnie jakoś przesuwać tubę i nadążać za obiektem?

 

A jak z wykonaniem tej Synty? Słyszałem, że jest chińska i wyrabia się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w tej cenie jest chińskie.

Planety na Dobsonie - Jowisz z okularem 6mm (power 200x) - spokojnie nadążasz (nawet osoby które pierwszy raz oglądały po paru minutach chwyciły jak prowadzić), a obraz spoko, czerwone pasy, księżyce itd. Sam dopiero zaczynam więc te tematy nie są mi obce, a wybór padł jak widać ... ( w stopce).

A astrofotografia to zupełnie inny temat - każdy na początku by chciał, ale to są już trochę inne pieniązki i bardzo dużo chęci.

Najlepiej jakbyś znalazł kogoś w okolicy z teleskopem i polukał przez niego, żeby potem nie być rozczarowanym tym co widać, najlepiej jakiś zlocik gdzie jest więcej sprzętu.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem - moim zdaniem lepiej kupić 8" a za różnicę dokupić lepsze okularki - i tak zaraz po zakupie stwierdzisz że potrzebujesz lepsze czy inne okulary. Pamiętaj że taki NLV to już koszt ponad 300zł, a nie wiesz jak szybko będziesz chciał go mieć. Różnica w Syncie 10" nie jest moim zdaniem adekwatna do róźnicy w cenie, choć sprzęt jest świetny. Przez 8" też dużo zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest kolimacja (dodatkowa lub fabryczna)? Zauważyłem taką opcję w sklepie... Dodatkowa kosztuje +25zł.

 

A nie lepszy od tej Synty jest taki Celestron: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/590 lub taki Meade http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/730 ?

 

Jakie rozmiary ma ta Synta, bo nigdzie nie mogę znaleźć?

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest kolimacja (dodatkowa lub fabryczna)? Zauważyłem taką opcję w sklepie... Dodatkowa kosztuje +25zł.

 

A nie lepszy od tej Synty jest taki Celestron: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/590 lub taki Meade http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/730 ?

 

Jakie rozmiary ma ta Synta, bo nigdzie nie mogę znaleźć?

 

Kolimacja - ustawienie lustra wtórnego w stosunku do głównego i odwrotnie, tak aby do okularu (i do oka) wpadał idealnie równy stożek światła. Można to robić samodzielnie. Ale takich informacji powinieneś poszukać samodzielnie na celestii, tutaj na forum, oraz w internecie (strona Hamala - na przykład)

 

O oto fotka Synty w porównaniu do dolnej części mojej narzeczonej. Może to pomoże.

syntaiania.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej w sklepie kazać zkolimować lepiej?

 

Możesz podać w cm jaka jest jego wysokość i szerokość? Zdjęcie ok, ale potrzebuje w miarę dokładnych danych :)

 

Coś mowileś chyba o ulepszaniu Synty? Jest taka możliwość? Gdzie o tym poczytać? :)

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej w sklepie kazać zkolimować lepiej?

 

Możesz podać w cm jaka jest jego wysokość i szerokość? Zdjęcie ok, ale potrzebuje w miarę dokładnych danych :)

 

Coś mowileś chyba o ulepszaniu Synty? Jest taka możliwość? Gdzie o tym poczytać? :)

 

1. Newton tych rozmiarów nie musi być skolimowany co do mikrona :) , więc ja bym nie płacił w sklepie za coś, co można zrobić samemu.

 

2. Niestety nie podam wymiarów, bo swoją Syntę już sprzedałem jakiś czas temu. Może ktoś inny Ci pomoże.

 

3. Poczytać można na tym forum. Kliknij przycisk "Szukaj" w górnym menu forum i wpisz odpowiednie hasło. Np: Łożyskowanie Synty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Interesują mnie - wysokość tubusa i podstawy, szerokość podstawy, waga podstawy... Wydaje się dziwne po co mi to, ale to ktoś się mnie tak wypytuje...

 

3. Wpisałem to hasło i nic nie znalazłem...

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odpowiedź na moje poprzednie pytanie :)

 

Zastanawiam się, czy nie kupić czegoś, co pozwoli mi na robienie zdjęć planet i nie tylko... Co proponujecie? Cena może tak do 1400zł...

 

Czy nauka obsługi paralektyku jest ciężka?

 

EDIT: I jeszcze prosiłbym o podanie wymiarow dla Synty 10" ;)

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam. Kupiłem dziś teleskop Synta 10" na Dobsonie :) Bardzo ładny, ale tak się teraz zastanawiam... Czy procz jasnych kropek da się coś innego zobaczyć? :P Bo poki co widzę tylko białe kropki. Ale księżyc super! :)

 

Wszystkie gwiazdy są i będą jasnymi kropkami. Chyba nie spodziewałeś się że zobaczysz plujące ogniem tarcze? :szczerbaty: Albo że wymierzysz w niebo, a tu same kolorowe mgławice :szczerbaty:

 

Możesz oprócz tych kropek zobaczyć skupiska kropek - gromady otwarte,

kuliste, jasne i gęste skupiska wielu, wielu kropek - gromady kuliste

szare eliptyczne, rozciągnięte plamy, z wyraźnym pojaśnieniem w środku, w niektórych przypadkach z lekko widocznymi ramionami - galaktyki

skupiska małych, szarych i eliptycznych plamek - gromady galaktyk

Czasem małe, czasem duże (w większości szare) chmury o różnych kształtach - mgławice

 

Jedź pod ciemne niebo - wyceluj Syntę 10'' w Łabędzia (załóż KITowy okular 25mm, chyba że masz lepszy długoogniskowy). Przeczesz całego Łabędzia, to zobaczysz, co zobaczysz B)

 

A tymczasem proszę:

http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8

 

pooglądaj szkice, one są najbliższe temu, co można zobaczyć przez teleskop. Nie zapomnij klikać na "INVERSE"

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.