Skocz do zawartości

Obserwacje,notowanie.


Gość trus992

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,temat jak temat,chciałbym tu nawiązać wątek dotyczący zapisywania obserwacji.Jak wy to robicie>Jakies szkice?

JA będąc jeszcze przed dniem wszystkich świętych wyjechałem do mojej babci,która mieszka na wsi,nie ma nic lepszego niż czyste ciemne wiejskie niebo na polu,troszke to smieszne bo obserwowałem gołym okiem(tymczasowo zbieram na dobry teleskop),tak więc zaczełem notowac w moim zeszycie:

1.Miejsce-Pole,2 latarnie na stronie płd.

2.Data-31.X.2008

3.Godz.rozpoczęcia20:04-21:04zakończenia.

4.Cel:były to głownie gwiazdozbiory jesienne-trójkąt,Ryby,Wodnik,Wieloryb,Byk,herkules(który juz się chował za płn.horyzontem),baran,koziorożec.

5.Stan pogody

 

Miejsce w którym obserwowałem przeszkadzały mi 2 latarnie,ale to nie one mi sprawiały największego problemu:)

Naprawdę niebo bez sprzętu optycznego jest nawet piękniejsze.

Zaobserwowałem plejady i naszkicowałem jes,ale w nie dość profesjonalnym podejściem,coś w kształcie wozu.

Naet okazał się jeden meteor koło Wielkiego Wozu,bardzo blisko północnego horyzontu(nawet niewiem jaki to rój mógłby być) bo dość dziwnym trafem spadł,powinien z gw.byka spaść).Kolor biały,szybki4,skończył swój bieg przypuszczalnie na gw.żyrafie.

Wysokośc meteoru niewiem jak to się jeszcze oblicza,tak samą nie powiem wam na jakiej szerokości geograficznej były przeprowadzane obserwacje no i kątów na niebie.

Bardzo dziękuje osobie,która to przeczytała bo to wyczerpujący temat.:)

Tak więc piszcie na temat swoich spostrzeżen,co wy zapisujecie,co robicie w czasie obserwacji,itp.

Serdecznie pozdrawiam miłośników Astronomii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam kilka rzeczy, na które zwracam uwagę podczas obserwacji.

 

Na początku obserwacji warto zebrać podstawowe dane:

1. Położenie

2. Data

3. Godzina rozpoczęcia i zakończenia

4. Seeing

5. Przejrzystość powietrza. Określana w jakiejś skali. Można też wspomnieć o mgle, wilgoci itp. rzeczach.

6. Sprzęt którym będziemy prowadzić obserwacje. Przede wszystkim liczy się tutaj apertura i konstrukcja teleskopu, ale możemy też wymienić okulary i filtry jakie będziemy stosować.

6. Jakieś charakterystyczne przeszkadzajki, jak np.: łuna od miasta podana w stopniach liczonych od horyzontu, latarnie, droga krajowa 30m od nas itp. rzeczy.

7. Opcjonalnie aby później nie dochodzić prawdy można wspomnieć o Księżycu, o której godzinie wschodzi i zachodzi, przy jakiej fazie.

 

Teraz na co warto zwrócić uwagę podczas obserwacji pewnych obiektów DS. Zaczynając od możliwie małego powiększenia obserwujemy je pod kątem:

 

Gromady otwarte

1. Liczba widocznych gwiazd. Z pozoru prosta sprawa przy jasnych gromadach, jednak podczas obserwacji słabszych warto użyć zerkania, zawsze coś jeszcze wyjdzie.

2. Koncentracja gwiazd w kierunku centrum. Ewentualnie czy gromada ma kilka widocznych zagęszczeń.

3. Różnica w jasności gwiazd.

4. Charakterystyczny kształt, czyli w większości przypadków jakieś "ramiona", lub w przypadku bardziej niezwykłych (jak np. Choinka, ET, Wieszak itp.) można doszukiwać się pewnych analogi do obiektów nam znanych.

5. Czy pewne obszary gromady są jaśniejsze od innych.

6. Czy występują pewne obszary bez gwiazd.

7. Czy udaje się ją oddzielić od tła i jak miesza się z tłem. Ze szczególnym uwzględnieniem gromad które leżą na tle Drogi Mlecznej.

8. W między czasie spoglądamy na gromadę "na wprost" i "zerkając" i niezależnie od tego czy widzieliśmy jakąś różnicę czy nie notujemy wyniki.

9. Teraz zmieniamy powiększenie na większe i sprawdzamy czy wyżej wymienione rzeczy uległy jakiejś zmianie. Tak samo jak przy zerkaniu notujemy wyniki niezależnie od tego czy coś się zmieniło czy nie.

10. Na koniec, kiedy stwierdzimy, że doszliśmy już do sensownie dużego powiększenia, warto napisać kilka zdań subiektywnego podsumowania. Czyli w jakim powiększeniu naszym zdaniem prezentowała się najlepiej i dlaczego itp.

 

Nie bez pozoru napisałem pierwsze trzy punkty razem, stanowią one elementy wykorzystywane w systemie klasyfikacji gromad otwartych Trumplera, link do Wiki KLIK

 

Gromady kuliste

1. Koncentracja gwiazd w kierunku centrum.

2. Stopień rozdzielenia gwiazd od brzegu w kierunku centrum. Można podać przybliżoną wartość procentową.

3. Różnica w jasności powierzchni gromady.

4. Regularność kształtu, czy jest okrągła, a może jest delikatnie wyciągnięta w pewną stronę (może się tak zdarzyć w przypadku gromad o małej koncentracji w kierunku centrum).

5. Jak miesza się z tłem, czyli czy jej brzegi mocno się wyróżniają od tła, czy raczej z powodu dużej ilości słabych gwiazd miesza się z nim.

6. W między czasie spoglądamy na gromadę "na wprost" i "zerkając" i niezależnie od tego czy widzieliśmy jakąś różnicę czy nie notujemy wyniki.

7. Stopniowo zwiększamy powiększenie i obserwujemy przede wszystkim stopień rozbicia gromady na brzegu. Tak samo jak wcześniej bez względu na to czy coś się zmieniło czy nie notujemy co widzimy.

8. Przy gromadach kulistych można szaleć z powiększeniami i jedyna rzecz jaka nas może powstrzymać to seeing i apertura. Więc kiedy powiemy sobie dosyć warto napisać jakieś podsumowanie.

 

Tutaj też koncentracja gwiazd w kierunku centrum nie bez pozoru jest wymieniana jako pierwsza, stanowi ona element wykorzystywany w systemie klasyfikacji gromad kulistych Shapley-Sawyer, link do Wiki KLIK

 

Mgławice planetarne

1. Kształt mgławicy, czy jest regularny, okrągły, a może przypomina nam coś.

2. Detale widoczne na powierzchni, a dokładniej widoczne różnice w jasności

3. W jaki sposób miesza się z tłem. Czy z którejś strony wydaje się wycięta z tła, lub miesza się z nim łagodnie.

4. W między czasie zerkamy i sprawdzamy czy uda się dostrzec może jeszcze jakiś detal.

5. Jeżeli dysponujemy naprawdę dużą aperturą i jesteśmy pod ciemnym niebem możemy być w stanie dostrzec delikatnie kolor, oczywiście warto o tym też wspomnieć w swoich notatkach.

6. Stopniowo zwiększamy powiększenie i obserwujemy czy widoczne są jakieś dodatkowe detale. Tak samo jak wcześniej bez względu na to czy coś się zmieniło czy nie notujemy co widzimy.

7. Z maksymalnym, sensownym powiększeniem jest podobnie jak w przypadku gromad kulistych. Więc kiedy stwierdzimy, że starczy, zaczynamy od początku od najmniejszego sensownego powiększenia ale już z filtrem mgławicowym i notujemy wszystko bez względu na to czy coś się zmieniło czy nie.

8. Na koniec kilka zdań subiektywnego podsumowania.

EDIT: 9. Jeżeli szukamy bardzo małych mgławic planetarnych to można wspomnieć czy podczas jej szukania warto zastosować technikę zwaną "mruganiem".

 

Mgławice refleksyjne

Generalnie bardzo podobnie jak w przypadku mgławic planetarnych poza powiększeniem. Tutaj stosujemy możliwie małe.

 

Galaktyki

Mocno zależy od jej typu, ale ogólnie to:

1. Centrum galaktyki, czy jest raczej "gwiazdo podobne", czy zajmuje jakiś większy obszar.

2. Określamy mniej więcej rozmiar galaktyki wokół centrum.

3. Kształt galaktyki, np. spłaszczona, elipsowata, okrągła, wrzeciono (kiedy jest skierowana kantem w stosunku do obserwatora).

3. Czy widzimy jakieś różnice w jasności. Jeżeli jest ona typu S, SB to może to być zarys ramion/poprzeczki.

4. Stopniowo zwiększamy powiększenie i obserwujemy zmiany. Tak samo jak wcześniej bez względu na to czy coś się zmieniło czy nie notujemy co widzimy.

5. Na koniec krótkie subiektywne podsumowanie.

 

Na teraz tylko tyle mi przychodzi do głowy, jak coś sobie przypomnę to dopisze.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.