Skocz do zawartości

Walim 19-20 wrzesnia


Rekomendowane odpowiedzi

Na przełęczy byliśmy od ok. 19.00 do 2.30, z czego obserwacje trwały od 20.30 do prawie 2.00.Reszta czasu to gadanie pakowanie, grilowanie... . Patryk i Darek może dopiszą coś od siebie.

 

Pomimo (chyba jednak) lekkiego zachmurzenia cirrusami (tyle wypatrzyłem ze zdjęć satelitarnych z zeszłej nocy)było całkiem nieźle. By zniwelować przykry efekt jasnego nieba prowadziłem obserwacje blisko zenitu, w Cygnusie. Padały planetarki rzędu 12-14 mag, m.in. ngc 6884, ngc 6833, ngc 7026 (Doppel PN), ngc 6881 i ic 5117.

Oczywiście najlepsze widoki dawały te mniej ekstremalne obiekty: ngc 7027 (niebieskawa, gęsta i puchata, ale tylko 9 mag) oraz ngc 7048 (wyraźna mała mgiełka - 11,5 mag).

Pomocne były filtry UHC i OIII - bez nich większość obiektów byłaby niewidoczna. Warto mieć pod ręką oba, bo trudno zawyrokować z góry, jaki się sprawdzi na konkretnej PN (podziękowania dla Patryka za udostępnienie OIII).

 

A może tak powtórka w poniedziałek lub wtorek? (oby tylko nie dzisiaj - jeszcze nie odespałem).

Dzięki za towarzystwo i pozdro.

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypad był udany, mimo ze zapowiadał się ryzykownie.

Mięsko było pyszne, a pogoda dziwna. Mimo nowiu było bardzo jasno, czasami śladowe mgły - na szczęście byliśmy na samym szczycie wzniesienia, więc całe mleko zostało niżej.

Około 1.30 wiatr zmienił kierunek na południowy i dość mocny, co skłoniło nas do zakończenia obserwacji.

 

Będąc mniej doświadczonym obserwatorem niż Frebert zadowoliłem sie złapaniem większości widocznych Messierków, a także sporo pobuszowałem w okolicach strzelca - Walim jest super miejscem, jesli chodzi o południowe niebo. Praktycznie nad samą linią gór widać było od razu gwiazdy i DSy!. Przyjemności dopełniły widoki szerszych kątów z lornety Dariego i podziwianie nieuzbrojonym okiem panoramy Drogi Mlecznej. Jeśli chodzi o ambitniejsze obiekty - ustrzliłem z Darkiem w wizualu NGC7331 i Kwintet Stefana.

 

Dzięki za towarzystwo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż mam napisać - koledzy w zasadzie już wszystko opisali.

Było super !

Na początku pogoda nas nie rozpieszczała, juz padały pytania o sens rozkładania sprzętu :) więc rozłożylismy - grila ! I sprzęt oczywiście także.

Następnie w oczekiwaniu na noc zgrilowliśmy mięso :)

Od dziś griluję tylko nocą i tylko przy świetle czerwonej latarki :)

 

Podtem była już tyko jazzzda.

Z uwagi na obecność początkującej w astronomii Kasi - moje zadanie polegało na pokazaniu jak największej ilości ememk i ciekawszych ngc.

Zadania zostało wypełnione.

I przy okazji padł Kwintet Stefana !!! Szok.

resztę macie na zdjęciach :)

 

pamiętajcie Walim nigdy nie zawodzi!

pozdrawiam wszystkich.

IMG_4083.JPG

IMG_4091.JPG

IMG_4093.JPG

IMG_4092.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.