Skocz do zawartości

Rura na tubus


krzymar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich. W czsie ostatniego roku powróciłem do mojego starego hobby czyli astronomii amatorskiej. Efektem zajmowania się nim przed ok. 30 laty jest obiektyw achromatyczny zakupiony jeszcze w NRD. Jest to achromat Carl Zeiss Jena o średnicy 80 mm i ogniskowej 1200 mm. Postanowiłem dać mu możliwość popatrzenia w niebo budując odpowiedni refraktor. No i z tego powodu moje pytania do szanownych koleżanek i kolegów. Gdzie można zakupić odpowiednią rurę na tubus do w/w obiektywu? Z czego zrobić tubus? - rura PCV, inne tworzywo czy raczej metal np. aluminium. Czy zastosować wyciąg 1,25 czy 2 calowy? Czy może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie dotyczące tego obiektywu i byłby skłaonny podzielić się ze mną. :D

Pozdrawiam serdecznie Krzymar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że mam, znalazłem jakąś firemkę z necie, która chwaliła się, że: " CARBONU zrobimy Wszystko !!!"

ta zresztą: http://www.carbolak.pl/oferta.php na zapytanie czy podjęli by się wykonania rurki średnicy 100mm i długości ok 50cm, (chciałem taką do 80ED) odpisali że niema problemu, a koszt to ok 300 zł, tylko jak przesłałem im rysunek i wymagania dotyczące dokładności wykonania to jakoś ucichli

ale np. na allegro można kupić gotowe zestawy do wykonania elementów z włókien węglowych, a na YouTube pełno filmów jak takie elementy można wykonać, więc tak sobie myślę, że jak tylko się ociepli, to nic trudnego będzie wykonać ją samemu, stosując za formę jakąs rurkę np. kanalizacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy link z googla: http://avanti-metale.pl/rury_aluminiowe.html

a myślisz, że uda Ci się idealnie dobrać średnicę do rozmiaru celi obiektywu?

w/g mnie i tak nie obejdzie się bez tokarza

 

 

a przy okazji, na tej stronie jest bardzo fajna aplikacja flashowa do obliczania ciężaru m.in rur w zależności od rodzaju materiału i wymiarów: http://avanti-metale.pl/inc/przelicznik-avanti.zip (900kB)

 

heh i taka ciekawostka z tego programiku: metrowa rurka ze złota o średnicy 100mm i grubości ścianki 5mm ważyła by ponad 28 kg :szczerbaty:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.