Skocz do zawartości

Aplikacja Sunrise


tserafin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zapraszam na stronę http://tssoft.pl/download.html, gdzie można pobrać lub bezpośrednio uruchomić aplikację 'Sunrise'. Jest to prosta aplikacja pozwalająca na wyznaczanie czasu wschodów i zachodów Słońca oraz czasu zmierzchów - cywilnego, żeglarskiego i astronomicznego.

 

Czasy wyznaczane są na podstawie wprowadzonych współrzędnych (bezpośrednio lub na podstawie wyboru miasta - z nieco ograniczonej na razie listy...) oraz określenia strefy czasowej i opcji czasu letniego dla określonego zakresu dat. Wykorzystany w aplikacji model danych pozwala na wyznaczanie czasów dla Polski z błędem rzędu 1-2 minut (weryfikowałem ze SkyMap). Trochę większe błędy występują dla szerokości absolutnej powyżej 60 stopni.

 

Być może aplikacja okaże się przydatna - być może są podobne lub lepsze narzędzia pozwalające na tego typu zestawienie, nie wiem... Mi osobiście brakowało np. w SkyMap tego typu funkcji stąd również motywacja do opracowania aplikacji.

 

Jeśli uznacie, że 'Sunrise' jest ciekawym i przydatnym rozwiązaniem, chętnie podejmę się dalszego rozwijania aplikacji. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie. Wstępnie w kolejnej wersji widziałbym w szczególności:

 

- poprawienie modelu danych w celu zmniejszenia błędu obliczeń,

- rozszerzenie listy miast i możliwość edycji tej listy,

- być może wyznaczanie czasu wschodów i zachodów i ewentualnie faz Księżyca - byłoby to przydatne np. przy planowaniu obserwacji.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprost przeciwnie. Pobrałem i uważam, że to bardzo przydatna aplikacja i sam z niej korzystam. Mniej doświadczony może zrozumieć na przykład, dlaczego obserwując w czerwcową noc doznaje pewnego rozczarowania. Jakieś to niebo takie blade, a "mgiełki" niewyraźne. Przecież nie świeci księżyc.

Bardziej zaawansowany obserwator również może skorzystać. Wiadomo dokładnie kiedy rozłożyć się ze sprzętem, aby wykorzystać jak najlepsze warunki (pełnej nocy).

Oczywiście to, co wyżej napisałem odnosi się bardziej do ciemnego, wiejskiego nieba. Niebo miejskie z reguły jest dosyć blade i nie widać większej różnicy między pełną nocą a zmierzchem. W pełni popieram rozwój tego programiku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie chociaż jedna przychylna wiadomość :) Jeśli podejmę się prac nad kolejną wersją to w szczególności będę chciał dodać funkcje wyznaczania czasu wschodów i zachodów Księżyca (o czym już pisałem) oraz może jakąś wizualizację "zaświetlenia nieba przez Księżyc" na tym samym wykresie co obecnie - myślę, że wtedy szczególnie byłoby to przydatne narzędzie przy planowaniu obserwacji. Poza tym myślę o takich funkcjach jak czas widoczności Słońca, Księżyca, czasy górowania, może wysokość w momencie górowania, itp. itd. Czekam również na Wasze uwagi i sugestie.

 

Tomek

Edytowane przez tserafin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.