Skocz do zawartości

M31 z Nikona D80+stary Uniwersał


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Od lat (dokładnie 12 lat) mam tzw. "Szukacza Komet" firmy Uniwersał 150/800mm. Optyka jest w nim po tylu latach okropna, nie był kolimowany od początku użytkowania. Postanowiłem go posadzić na moim montażu i generalnie zwiększyć swój poziom jeśli chodzi o astrofotografię (taki montaż nie może się dłużej marnować. Chciałem sprawdzić czy cokolwiek uda mi się sfotografować przez ten stary telep. Ustawiłem montaż (zgrubnie), w tubusie wywierciłem dziurę i zmieniłem śruby aby przymocować szynę pasującą do HEQ5. Postanowiłem po raz pierwszy robić obserwację sterując montażem z komputera (wreszcie udało mi się podłączyć lapka i skonfigurować montaż w Ciel). Tym razem wyjechałem 15 km od Zielonej Góry. No i zamontowałem. Skierowałem teleskop na M31 i zacząłem focić. Chyba więcej nie da się z tego wyciągnąć (przynajmniej ja na obecnym etapie wiedzy o obróbce tego typu zdjęć).

 

Telep. 12 letni, nie skolimowany "Uniwersał" 150/900mm, Nikon D80, exp. 1h 6mn. 66 klatek, ISO 3200, stackowane w DSS. Miałem kilkanaście darków ale postanowiłem ich nie używać bo było ich za mało i wprowadzały dodatkowy szum. Pobawiłem się ustawieniami w DSS i ładnie się pozbył hot pikseli, obróbka w PS CS5. Zasięg to +15.6 mag.

 

M31_final_1200.jpg

 

Całe zdjęcie pod http://astropokazynieba.pl/M31/M31_final_1200.jpg

 

Po popełnieniu tego zdjęcia wziąłem się ostro za kolimację teleskopu za pomocą metody pojemnika po kliszy z metalową podkładką. Czy wg tego zdjęcia kolimacja jest dobra?

 

kolimacja_gwiazda.jpg

 

Dodatkowo przetestowałem maskę Bahtinov'a i uzyskałem taki obraz, chyba wszystko działa dobrze?

 

maska_spiki.jpg

 

Proszę o ewentualne opinie lub podpowiedzi.

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.