Jump to content

Marcin_G

Biznes
 • Content Count

  783
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

411 Good

About Marcin_G

 • Rank
  Firma Nikon
 • Birthday 11/02/1971

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Łódź
 • Zainteresowania
  astronomia, fotografia, góry, motoryzacja
 • Sprzęt astronomiczny
  duży Newton, małe APO, średnie APO, mały Mak, duży Mak i lornetki....

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Odgrzeję ten temat z pytanio-propozycją: czy w najbliższych dniach ktoś z Was będzie może w BIeszczadach? Bo ja jedę ze sprzętem na cały tydzień, więc może ktoś, coś, wspólnie?.....
 2. Taką głowicę oferuje Triopo (DG-3 się chyba nazywa) i mam ją ze sobą co roku na Astrozlocie, Pod Nikona WX i inne. Do kupienia jest choćby w Foto Tip w Krakowie. Szczerze polecam. A co do wielkości lornetek - ja krótkie "czesania" nieba z ręki robię nawet modelem 10x70, ale prawdą jest, że zasięg i ilość szczegółów drastycznie wzrasta po stabilnym zamocowaniu. Rambro, jaki masz model 7x35?
 3. 20x80 z mizernymi powłokami antyodblaskowymi Celestrona niejako z definicji NIE MOŻE być za jasna...... Fajną alternatywą jest też Carl Zeiss Jena 10x50 w wersji z powłokami T3M, czyli oznaczona jako "multi coated". Mam, używam, w tej półce cenowej chwalę.
 4. Niestety nie zgodzę się, że lornetki stabilizowane to DOBRE rozwiązanie do nieba. Są to ciemne, wąskopolowe, szalenie drogie i mechanicznie delikatne przyrządy stworzone raczej do innych celów..... ....choć takiego ZEISSa 20x60s chętnie bym sobie kiedyś sprawił......
 5. Więc zacznę od średnicy. Bierz tanią lornetkę z obiektywami 70mm, np Delta Optical Extreme. Albo z powiększeniem 15x i wówczas - uwierz mi - statyw będzie Twoim najlepszym przyjacielem, a obserwacja jednego obiektu nie będzie trwała 10 sekund, tylko kilka minut Albo z powiększeniem 10x i wówczas - uwierz mi - statyw pozwoli Ci sie delektować jasnymi, szerokimi obrazami Drogi Mlecznej, M31, Plejad czy innych M42. Lornetek 70mm poniżej 1000 nawet nie dotykaj, zniechęcą Cię tylko do prawdziwych instrumentów dających ogromną (!) radość z obserwacji. Podsumowując: statyw i poznanie nieba (gwiazdozbiorów) to podstawa!
 6. Trochę nie rozumiem, piszesz, że mieszkasz w bloku, ale też że teleskop jest na prezent, czyli to nie Ty będziesz go używać z bloku? W teleskopach NIC nie zastąpi średnicy, bo to daje Ci i zasięg (DSy) i rozdzielczosć. Skłaniałbym się do Newtona 130 mm, na montażu paraktycznym, z napędem choć osi godzinowej. I do tego DOBRE okulary / osprzęt, jak np dobry szukacz kątowy.
 7. To trochę tak jakby twoja pierwsza w życiu przejażdżka samochodem odbyła się Tico po dachowaniu. Niby jest OK..... 10x50 to bardzo fajna klasa lornetek a i wybór modeli ogromny. Pomijając atrapy lornetek, zakres cen masz od mniej więcej 400 zł (Nikon Aculon A211) do 30 000 zł (Nikon WX) O ile ta druga nie jest bestsellerem, to Nikony Aculon A211, Action EX są świetnymi i popularnymi lornetkami, także na tym Forum. Świetną opcją jest Delta Optical eXtreme lub "szef wszystkich szefów" - Fujinon FMT-SX.
 8. mój TS APO 80mm (ale już bez szukacza) rzutem na taśmę daje się wyważyć......
 9. Kilka dni temu dołączyłem do Adventurerowców. I takie pytanie mam: na montażu w wersji z przeciwwagą można - jak oznajmia pismo - powiesić do 5 kg. Czy to jest masa łącznie z przeciwwagą, czy sam aparat/luneta?
 10. A może w 3 tygodniu sierpnia będzie ktoś w Bieszczadach? Bo ja będę
 11. A słownik ortograficzny pozwoli zrozumieć różnicę między mało ogniskowo i małą ogniskową. Warto!
 12. Heloł Tak mnie ostatnio naszło: ponieważ na zlocie walczyłem z duuuuuużą lornetką Robiego, a teraz w domu walczę z duuuuuuużą lornetką Mirka, wpadłem na pomysł, by na kolejnym zlocie zrobić jakiś warsztat / workshop z anatomii, budowy lornetek, pogadamy sobie o różnych typach układów pryzmatów, o kolimacji i innych bolączkach lornetkologii patologicznej. Co Wy na to?
 13. No niestety, ale ta Delta to jakościowo sam dół stawki. Górę zamykają Nikony i Fujinony..... Najpierw moze fajnie byłoby przeskoczyć na model eXtreme 16x70 - różnica w jakości obrazu i zasięgu gwiazdowym będzie kolosalna.....
 14. Wszystko przejrzałem. Miło mi było zobaczyć swoje nazwisko wśród obserwatorów grupy łódzkiej. Z twarzy uczestników, rozpoznałem - poza M. Zawilskim - H. Brancewicza, J. Ślusarczyka z Niepołomic (na Esopie w Jenie spaliśmy razem w pokoju, Janusz miał aparat Praktica, co mi bardzo imponowało...), J. Wilanda i to......tyle
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.