Jump to content

Marcin_G

Biznes
 • Content Count

  1002
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

653 Excellent

About Marcin_G

 • Rank
  Lornetkowiec / Nikoniarz
 • Birthday 11/02/1971

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Łódź
 • Zainteresowania
  astronomia, fotografia, góry, motoryzacja
 • Sprzęt astronomiczny
  APO 80mm, Mak 180mm Mak 100 mm. Lornetki w dużej dawce :)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wszystko poszło dobrze, pogoda dopisała, nocna wycieczka zaliczona... .....i missing Wojtek, dzieki za pomoc! Pierwsze zdjęcie (około godziny przed zjawiskiem) zapowiadało piękny spektakl, drugie (na kilka minut przez momentem zjawiska) budziło już mój niepokój....
 2. Sprzedaję dwa okulary Plossl Delta Optical GSO 32mm, 1,25". Okulary fabrycznie nowe, nie montowane nawet w diagonalu! Okulary + pokrywki przód i tył + pudełka. cena: 220 zł za parkę
 3. Miałem okazję obserwować moim UO 40mm z newtonie f/6 i mleka nie pamiętam. Zaś Drogę Mleczną - wspominam jako bardzo pyszną :)
 4. Dobry Chemikku, Mogę Ci to zrobić.....
 5. No niestety, takie marki jak Kandar, Nikula, Breakker, Bresser to wynalazki, które trzeba omijać szerokim łukiem. Skąd jesteś?
 6. Żaden wielosoczewkowy okular z wbudowanym barlowem nie jest Klasyka mówi, by do planet używać ortoskopów, ale tu nie schodziłbym poniżej 9mm W Maku 180/2700 działa to świetnie, dając ultra-kontrastowe obrazy przy 300x (mam University Optic, 9 i 12,5) Natomiast w APO o ogniskowej 480mm używam albo samego Vixena LV 7 mm (68,5x) albo - jeśli atmosfera pozwala - UO 9 mm + barlow Vixen "De Luxe 2x", co daje 107x Ja bym sobie optykę zestawił następująco - 40mm / około 70* (WO SWAN lub UO Koenig MK-70 - miałem go na Astrozlocie, były "achy" i "ochy", baaaardzo trudny do dostania....) - 31mm / koło 70* Baader Hyperion - 20 mm / 68* ES lub Vixel LVW 22 mm /65* - 14 (masz) - 6,7 (masz) ORAZ coś klasycznego do planet: orto 9mm lub coś z ofery Pentaxa XW.
 7. To niestety śmieć. DOBRA lornetka 8x40 pokaże bez porównania więcej! DOBRA 10x50 - zupełnie inny świat....
 8. Za 700 zł nie kupisz nic, co będzie automatycznie kierować teleskop na obiekt. Za 7000 zł juz tak Mając ograniczony budżet, płać przede wszystkim za optykę Lepiej zainwerstuj w Stellarium na kompie (www.stellarium.org) oraz dobry szukacz 8x50 do teleskopu - dużo więcej frajdy daje samodzielne odszukiwanie obiektów. Watro też pomyśleć o napędzie jednej osi, gdy kupisz tego Newtona. Właśnie MAŁE powiększenia sa fajne w lornetkach - to one decydują o dużym polu widzenia i dużej źrenicy wyjściowej. Jaką dokładnie masz lornetekę?
 9. Nie przepraszaj, że jesteś nowa/świeża - każdy kiedyś był. Najprościej bym napisał: potrzebujesz lornetkę ORAZ teleskop, i wchodzimy w temat-rzekę. Pamiętaj, że atutem lornetki są mobilność, obserwacja obuoczna i duże (powyżej około 5 stopni) pole widzenia. Atutem teleskopu jest większa średnica (czyli lepszy zasięg i rozdzielczość) oraz możliwość wymiany okularów (a więc masz dostęp do różnych powiększeń) Za 700 zł możesz kupić bardzo przeciętną lornetkę lub zupełnie słaby teleskop, jeśli chcesz to kupić nowe. W sprzęcie używanym jest już jakaś nadzieja - Newton około 130mm średnicy zapewne byłby w zasięgu cenowym, np to poniżej. https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-130-900-9539958931 małym druczkiem: - tarczę Jowisza i księżyce z łatwością widać w dobrej lornetce 8x, ale przy 80x jest fajne a przy 180x szczęka opada.... - Mgławicę Andromedy widać gołym okiem, ale rzeczywiście - prawdziwa jazda zaczyna sie w dobrej optyce - Ostatnia kometa Neowise pięknie pokazała, że od czasu do czasu daje się komety obserwować gołym okiem, ale z lornetką masz do dyspozycji czasami kilka komet rocznie (w tym roku odhaczyłem 5) - jeśli możesz, ZAWSZE staraj się obserwować spod ciemnego nieba (obiety głębokiego nieba) oraz po dokładnym wystudzeniu teleskopu
 10. Nieco odejście od tematu opozycji: Zobacznie co Mars i Księżyc wyprawiają 6 września o 8 rano (podczas dnia)......
 11. Ja na to patrzę inaczej. Załóżmy, że na "jazdę próbną" w jakimś hobby ktoś jest skłonny wydać mało, powiedzmy 1/10 miesięcznych dochodów. Jeden zarabia 1800 zł Inny 30 000 zł Obaj inwestując "na spróbowanie" w lornetkę na początek kończą ze skrajnie różnymi lornetkami w ręku, czy zegarkiem na ręku, czy wędką, czy rowerem, czy czymkolwiek....
 12. Ja nie widzę związku między stopniem zaawansowania w astro a stanem konta. Jak ktoś bardzo zamożny będzie chciał kupić coś "na początek" to może kupić APO 180mm za 30 000€ i kto mu zabroni?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.