Skocz do zawartości

Koński łeb i inne w H-beta


ACUBENES

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Minionej nocy na wspólnym spotkaniu w okolicy północy potraktowaliśmy konika kilkoma sprzętami dodam że powietrze było przejrzyste zero mgieł gwiazdki się wysypały tylko wiatr był złośliwy .

Do szesnastki trfił filtr lumicon H-beta 2'' plus Vixen LVW 22 i wszyscy czterej oglądaliśmy konika , co prawda jeden z nas miał mały kłopot ale po dokładnym wytłumaczeniu czego ma szukać wypatrzył konika po czym przewiany silnym wiatrem pierzchnął do domu.

Jak nasyciliśmy oczy konikiem postanowiłem spróbować powalczyć z dziesiątką o dziwo icek 434 zaskoczył mnie swoją jasnością a na nim bezproblemowo widoczne pociemnienie .B33 nie był widoczny na wprost jak w 16'' i należy pomyszkować wzrokiem w jego okolicy i wyskoczy po chwili , w tym teleskopie jest to obiekt trudny aczkolwiek pod niebem 6mag plus jest spokojnie w zasięgu i nie powinien stanowić karkołomnego wyzwania.

Podczas gdy pozostali dwaj koledzy polowali na konika w dziesiątce ja dziwnym wzrokiem patrzyłem na stojącą obok synte 8'' hmmm decyja była szybka idę za ciosem.

Gdy wszyscy zobaczyli konika w dziesiątce zestaw patrzałkowy trafił do frani 8'' zajołem wygodną pozycję i wio ,po dłuższej chwili icek 434 delikatnie wyskoczył z tła ciągnąc ze sobą konika widocznego momentami tylko i wyłącznie zerkaniem pomyślałem NIE MO ŻLI WE :o jednk b33 w ośmiu calach jest do wyłuskania.

W ośmiu calach konik to obiekt ekstremalnie trudy wymagający wcześniejszego przygotowania na większym teleskopie aby dokładnie wiedzieć gdzie i czego szukać.

Jak cała trójca z bólami wyłuskała majaczącego zerkaniem konika w syncie 8''powróciliśmy do szesnastki i wtedy rozległy się

okrzyki zachwytu , po solidnym treningu oka w mniejszych rurkach zobaczyłem nie tylko ciemną podłużną plamę ale pysk konia :o

Mgławica nabrała wyraźnego kształtu była o niebo lepsza niż za pierwszym razem podczas mglistej pogody ,po prostu rewelacja, ochh, achh, echh! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje 2 grosze bo też widziałem kunia :)

 

 

A na poważnie to byłem sceptycznie nastawiony i zostawiłem sobie B33 na koniec obserwacji kiedy górował i opłaciło się. Przejrzystość 4/5, seeing 3/5, nelm zmierzony 6.2-6.3 mag. Do ujeżdżania konia użyłem 12" + Es 14 mm + filtr Gso nebula. Sama mgławica IC 434 znajdująca się za koniem była wyraźnie widoczna, jej krawędź po stronie NGC 2023 odcinała się wyraźnie od tła i jasność spadała niejednorodnie w kierunku przeciwnym. Pole widzenia okularu ustawiłem tak żeby Alnitak był z zapasem poza nim. Koń w okularze nie wyglądał jak koń, widok przypominał bardziej jakby ktoś przetarł krawędź mgławicy IC 434 i został czarny ślad. Miejsce B 33 jest charakterystyczne bo pociemnienie znajduje się zaraz obok 3ch gwiazdek położonych prawie w jednej linii z jasną krawędzią mgławicy IC. Sam koń widoczny był zerkaniem przez ok 70-80% czasu obserwacji. Jako, że używałem mapki z Pasem Oriona zamieszczonej w Pocket Sky Atlas, dodatkowo wykonałem sobie prosty szkic żeby porównać obserwację ze zdjęciem w domu. Okazało się że wszystko się zgadza także jestem pewien walnięcia konia :P Ten szkic z newtona 10" : http://skytour.homestead.com/files/b33.jpg nieźle oddaje to co widać, jedyne co bym poprawił to większa jasność IC 434 po stronie konia bo tu cała jest jednorodna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.