Skocz do zawartości

Jakie oprogramowanie, filtry, dodatki do mojej nowej Synty 8''


Gość Atnys

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

jestem początkujący jeśli chodzi o obserwację nieba. W ciągu tygodnia kupuję Synte 8'' - to pewne. To mój pierwszy teleskop. Mieszkam na obrzeżach miasta Łódź.

Mam kilka pytań:

 

1. Znam program Stellarium, korzystam z niego jednak szukam jeszcze innych przydatnych programów działających w trybie offline, które pomogą mi w obserwacji nieba. Chodzi mi np model układu słonecznego jak ten:

http://zmianynaziemi.pl/tresc/model-ukladu-slonecznego

z tym, że może dokładniejszy i taki który działałby w trybie offline.

 

Ewentualnie inne przydatne programy?

 

2. Zamierzam dokupic filtr księżycowy, czy to dobry pomysł? Czy lepiej kupić jakiś inny w tej cenie?

 

3. Jaki okular dokupic do obserwacji mglawic, galaktyk, planet naszego układu (zewnetrznych)

 

4. Co jeszcze radzicie dokupić wartego swojej ceny (max do 300zl)?

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Model układu słonecznego jest ok (za wyjątkiem tego opcjonalnego modelu Tycho Brahego z Twojego linka) ale moim zdanie jego przydatność w samej obserwacji nieba jest ograniczona. Stellarium powinno wystarczyć.

 

2. Filtr księżycowy jest przydatny, oglądanie jasnego księżyca bez filtra dla mnie osobiście było mało komfortowe.

 

3. Nie dokupuj okularów. Te w zestawie są ok (na początek).

 

4. Książka np. taka jest warta swojej ceny.

Edytowane przez tor_nn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

jestem początkujący jeśli chodzi o obserwację nieba. W ciągu tygodnia kupuję Synte 8'' - to pewne. To mój pierwszy teleskop. Mieszkam na obrzeżach miasta Łódź.

Mam kilka pytań:

 

1. Znam program Stellarium, korzystam z niego jednak szukam jeszcze innych przydatnych programów działających w trybie offline, które pomogą mi w obserwacji nieba. Chodzi mi np model układu słonecznego jak ten:

http://zmianynaziemi.pl/tresc/model-ukladu-slonecznego

z tym, że może dokładniejszy i taki który działałby w trybie offline.

 

Ewentualnie inne przydatne programy?

 

2. Zamierzam dokupic filtr księżycowy, czy to dobry pomysł? Czy lepiej kupić jakiś inny w tej cenie?

 

3. Jaki okular dokupic do obserwacji mglawic, galaktyk, planet naszego układu (zewnetrznych)

 

4. Co jeszcze radzicie dokupić wartego swojej ceny (max do 300zl)?

 

:)

 

Nie ma jednego uniwersalnego okularu, chyba, ze kupisz naprawdę porządny okular Zoom ale to nie w cenie 300 zł. Za 350-450 zł można kupić np. Scoposa 30 mm, idealnie nadaje się do poglądowego oglądania obiektów mgławicowych, układów galaktyk, gromad otwartych itp. i przy ciemnym niebie z 8" doskonale się sprawdzi. Można tez nabyć np. 13 mm LVW i ten będzie bardzo pośredni i dobry do gromad kulistych, układów podwójnych, słabych galaktyk itd a nawet ładnie da się w tym obserwować Księżyc i planety układu. No, ale tu cena jest dużo wyższa. Można jako alternatywę kupić tak jak ja Hyperiony i też się nadadzą. Cena będzie w granicach 300-400 zł za używkę.

Edytowane przez MarcinekNu2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.