Skocz do zawartości

Paprochy na darku i biasie? Pomocy, zanim to kupię...


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Prośba o pomoc do Formumowiczów co z niejednej kamery jedli. Zwłaszcza Atikowców, których na Astropolis ostatnio dużo przybyło :)

 

Planuję przesiadkę z qhy8 na atika 383L+. Wpadła mi w oko używana kamera na jednym z europejskich forów. Dogadałem się ze sprzedawcą co do ceny i sprawdziłem że gość jest rzeczywisty i sprzedaje swój własny sprzęt. Poprosiłem o darka i biasa i hm.... nie podoba mi się to co zobaczyłem.

Jakby paprochy o różnych kształtach, w rozmiarach nawet do 50 pixeli (!). Na każdym darku inne kształty (!) czyli jakby zupełnie przypadkowe i mimo różnych czasów o podobnej jasności (czyżby elektronika mogła dawać takie duszki?). UWAGA. Atik 383 ma migawkę mechaniczną więc czy może to być od tego?

Do tej pory miałem do czynienia z canonami, qhy5 i qhy8. Ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem i moim zdaniem tego tam nie powinno być. Zwłaszcza bias powinien być gładki jak "wiadomo co" niemowlaka, bez żadnych takich.

Proszę o pomoc. Czy ja się niepotrzebnie czepiam czy faktycznie coś jest na rzeczy i lepiej się w ten egzemplarz nie pchać?

Kamera ma 6 miesięcy co potwierdza kwit ze sklepu, pierwszy właściciel. Darki i biasy zdjął gość prawdopodobnie wkrótce po zakupie (marzec, maj 2012).

Załączam przykłady najgorszych śmietków, dwd na różnych darkach a jeden na biasie. Reszta do podziwiania pod linkiem: Test Iko Atik 383l+ darks & bias.

Copy of Screen_ 2012-09-21_001.jpg

Copy of Screen_ 2012-09-21_004.jpg

Copy of Screen_ 2012-09-21_005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz się czym przejmować, to tzw. cosmic rays

czyli ślady po wysokoenergetycznych cząstkach elementarnych - po prostu promieniowanie kosmiczne

znak, że kamerka jest czuła, a i Słońce zbliża się do maximum aktywności ;)

 

a żeby się ich pozbyć, spreparujesz tzw. master darka, czyli średnią z wielu darków, wtedy nie będzie po nich śladu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dat wynika że gość robił pliki w dzień. Czyli pewnie w zaciszu domowym bo raczej nie pod pełnym słońcem.

Biasa robił w odstępie 2 miesięcy po darkach. Jak gośc robił tego biasa (1/500s) to jakiś wyjątkowy fart musiał być że mu się akurat taka cząstka trafiła. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten objaw akurat wskazuje, że kamera działa prawidłowo :P Tak, jak pisał Jacek - to wysokoenergetyczne cząstki promieniowania kosmicznego. Nie pochodzą one jednak ze Słońca, ale z przestrzeni kosmicznej (pozostałość np. po wybuchach SN, itp.). Na matrycy rejestruje ich się mało, bo nasz Układ Słoneczny chroniony jest przez heliosferę.

 

Nawet jakbyś zakopał kamerę głęboko pod ziemią to i tak rejestrowałbyś te cząstki. Do tej pory ich nie rejestrowałeś, bo konstrukcje Twoich matryc nie pozwalały na zapisanie tego zjawiska. Kodakowskie KAF'y robią to znakomicie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Czuję się lekko uspokojony. Po prostu nigdy wcześniej takich nie widziałem. Mam też darka z innego egzemplarza 383 i tam takich paprochów nie ma (prod. 2010). Sprzęt nie jest tani więc pytam kto widział i wie :) żeby się nie naciąć.

Zawsze robiłem sobie bibliotekę darków i masterów w różnych temperaturach i czasach. Tak miałem w canonach. Od paru miesięcy mam qhy8 którą nastawiam na -15 i jadę na jednym zestawie.

Nie jestem pewien, ale atik chyba nie jest w stanie zejść poniżej 1/500 (w canonie 1/4000). Jak porównuję darka 1 min i biasa to widać że poziom tła niewiele rośnie, więc czy to będzie 1/500 czy szybciej, to nie powinno dać większej różnicy (chyba?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli materiały przygotowywał Ci w domu, to efekt mogły nasilić inne przedmioty (mikrofalówka?). W każdym razie - to zdecydowanie zjawisko zewnętrzne, a więc nie mające nic wspólnego z kamerą, czy nawet jej elektroniką. To są cząstki spowodowane promieniowaniem (pewnie wtórnym) i jeżeli wpadną na matrycę, to muszą się zarejestrować.

 

Sprawdziłem jeszcze teorię Jacka o promieniowaniu słonecznym i miał rację. Cząstki o mniejszej energii pochodzące ze Słońca mogą także zarejestrować się na matrycy w takim sam sposób, choć jest ich zdecydowanie mniej niż typowych cosmic ray'ów pochodzenia kosmicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.