Skocz do zawartości

Adam_Jesion

Właściciel
 • Zawartość

  21105
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  16

Zawartość dodana przez Adam_Jesion

 1. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 16 NGC 2359: Thor's Helmet Image Credit & Copyright: Ignacio Diaz Bobillo Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 2. Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma.
 3. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 15 Opportunity at Perseverance Valley Image Credit: NASA, JPL-Caltech, Kenneth Kremer, Marco Di Lorenzo Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 4. Adam_Jesion

  Czyżby koniec Astromaniaka ?

  Nie ma co spekulować - dookoła żony Janusza jest kilka osób bardzo sprawnych operacyjnie i nie ma takiej opcji, żeby spuściznę Janusza zaprzepaścili. Spokojnie, dajcie im trochę czasu, żeby wszystko się naturalnie poukładało. Jestem przekonany, że wszystko będzie OK (o ile można tak powiedzieć w tej sytuacji).
 5. Adam_Jesion

  Odszedł Paweł Maksym

  Tak to niestety jest. Wraz z liderami odchodzą całe domeny, a z Pawłem odeszło wiele rzeczy, które robił i które miał robić (obserwatorium, cały ruch popularyzatorów zjawisk zakryciowych, kawał sporej aktywności na Astropolis, a nawet nasz magazyn astronomiczny EXO, którego Paweł był naczelnym). Szkoda, ale nic na to nie poradzimy. Warto pamiętać.
 6. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 13 The Helix Nebula in Hydrogen and Oxygen Image Credit & Copyright: Andrew Campbell Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 7. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 12 Plane Crossing a Crescent Moon Image Credit & Copyright: Olivier Staiger (Binounistan.com) Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 8. Adam_Jesion

  Sh2-171

  Świetne. Ta czerwień jest na tyle intensywna, że podejrzewam, że wiele monitorów może ją niezbyt fajnie pokazywać. Na moim gamucie DCI-P3 wygląda mega.
 9. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 11 New Data: Ultima Thule Surprisingly Flat Illustration Credit: NASA, JHU's APL, SwRI Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 10. Adam_Jesion

  Propozycja nowego działu na forum - "Heaven"

  Bez wątpienia masz rację. Dlatego nie jestem przekonany. Pomysł mi się podoba (od idealistycznej strony), ale pewnie szybko by się zamienił w szambo. Jeżeli kiedykolwiek dołożę się do organizacji takiego "hall of fame", to tylko na zasadzie zbliżonej do Nobel Prize (pewnie nie corocznych, ale np. X-letnich). Ale... powtórzę - czuję potrzebę wyróżniania i wspomagania wartościowych osób (za życia) - także finansowo (Nobel to też kasa). Lajki akurat w tej kwestii to totalne nieporozumienie. Trzeba by całkowicie wyodrębnić z nich plusy za obrazki, czy inne łatwo generowalne je treści. Czuję potrzebę, ale z doświadczenia jestem też świadomy ceny/konsekwencji.
 11. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 10 Venus Unveiled Image Credit: Venus (left): NASA, JPL, Magellan Project; Earth (right): NASA, Apollo 17 Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 12. Adam_Jesion

  Wielka mglawica w Orionie w Ha

  Nie jesteś sam. Ja ostatni raz próbowałem fotografować ten obiekt, jak byłem wyjątkowo cienkim astrofotografem. Jakoś nie po drodze jest mi z M42, bo... albo w zimę szyny zamarznięte, albo drzewo zasłania, albo... zawsze jakiś problem.
 13. Adam_Jesion

  Pytanie o kolimację

  I to mnie martwi. Jeżeli z jakiś powodów niekolimowalne lustro główne się pochyla, to jest problem, bo korektor (płyta) jest zapewne fabrycznie tak ustawiona żeby być osiowo z lustrem głównym. Niestety wszystkie trzy elementy muszą być wyrównane, czyli płyta korektora, korektor soczewkowy oraz lustro główne. Producent zdając sobie sprawę z wyzwania ustawia na stałe 2 z tych trzech elementów optycznych, czyli LG + płyta korekcyjna. Ty zaś możesz majstrować tylko korektorem soczewkowym, nad którym wisi kamera. Proste - nie? Pod warunkiem, że te 2 stałe elementy są w porządku.
 14. Adam_Jesion

  Pytanie o kolimację

  A niby czemu przestawienie lustra miałoby nie zepsuć kolimacji? Ja pisałem o czymś zupełnie innym, że sfera nie ma środka, więc na kolimację (łatwość) nie wpływa przesunięcie poprzeczne lustra. Zawsze da się go skompensować właśnie kątem. Ale to nadal nie zwalnia ciebie z odpowiedniego ustawienia LG względem korektora.
 15. Adam_Jesion

  Polecamy Jednoklatkowce

  Wczoraj pogody miałem na zaledwie 2 klatki. Na początku chciałem zobaczyć, jak zaprezentuje się na mojej matrycy M104. Okazuje się, że jest dosyć duża, ale niestety - w tym roku już za późno. Schodzi poniżej 20 stopni na horyzontem, co powoduje, że FWHM spada mi do 3-4 pikseli (przy max 1,5 w zenicie). Gdyby mieć taki poziom ostrości przy M104 pojawiłby się piękny detal, m.in. pas pyłowy. Teraz jest kisiel... ale... w ramach promocji "wrzucajmy wszystko, co robimy" załączam. Zawsze to jakaś odmiana od pięknych, wychuchanych zdjęć. Poza tym, jednoklatkowce mają coś w sobie Dodatkowo zapuściłem sesję 10 klatek po 600 min z NGC5985 i koleżanek okolicznych. Tu też nie miałem szczęścia, bo tylko jedna klatka wyszła ok - reszta bez kontrastu. Coś nasunęło mi się na niebo. Wrzucam też przykład, jak wygląda bardzo dobre niebo w porównaniu z "gorszym". Leci kontrast mimo, że sama ostrość była bardzo dobra. Zachęcam do wrzucania na forum swoich prób.
 16. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 9 Comet Iwamoto and the Sombrero Galaxy Image Credit & Copyright: Ian Griffin (Otago Museum) Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 17. Adam_Jesion

  Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii

  Ach te opisy w sklepach. To jest lekko zmodyfikowany Petzval (rozmawiałem kilka miesięcy z gościem, który produkuje te teleskopy, dlatego jestem tak nim podjarany). A czemu TS tak napisał? Pewnie dlatego, że ma tak zbudowaną tabelkę, bo faktycznie są tam dwie grupy soczewek, po dwie w parze (jak w np. FSQ Takahashi). Powinno to być w opisie teleskopu na stronie TS'a, a dlaczego nie ma? Nie mam pojęcia. Podsumowując - korekcję koloru ma najlepszą ze wszystkich Q-serii chińskich.
 18. Gdyby ktoś nie wiedział, to informuję, że jest już następca kultowej TSAPO65Q - tym razem parę cm więcej, czyli TS71SDQ. Ktoś chętny na królika doświadczalnego? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4639_TS-Optics-71SDQ---71-mm-f-6-3-Quadruplet-Apo-mit-Feldebnung.html Ja generalnie zakochałem się (na razie na obrazku) w TS-Optics 86SDQ 86mm F5.4 Quadruplet 4-Element Flatfield APO. Ależ on piękny, do tego wygląda na ciekawą ekonomiczną alternatywę dla teleskopu od Takahashi FSQ85 (który nie jest w stanie pokryć nawet APS-c), no i pokrywający 6 cm krążek światła (czyli nawet KAF16803 podejdzie komfortowo przy tym 3" wyciągu). Parametry aż trudne do uwierzenia. Ostatnio sprzedałem taki teleskop jednemu użytkownikowi, ale jakoś nie zrobił jeszcze testu. Kusi mnie strasznie, ale to ciągle sporo kasy "na zabawę". https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10417_TS-Optics-86SDQ-86mm-F5-4-Quadruplet-4-Element-Flatfield-APO.html Widzieliście może jakiś test ze zdjęciami?
 19. Adam_Jesion

  Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii

  To 4 soczewkowy petzval, więc nie bardzo można powiedzieć, że to dublet, bo te 4 soczewki + przysłona działają jako wspólny układ.
 20. Adam_Jesion

  Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii

  Nie dotarła jeszcze. Czeka w TS na inspekcję optyka (takie info dostałem). Astro przyzwyczaiło mnie do czekania - długiego czekania.
 21. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 8 Moon, Four Planets, and Emu Image Credit & Copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN) Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 22. Adam_Jesion

  Propozycja nowego działu na forum - "Heaven"

  Byłbym raczej za jakimś działem w formie "galeria chwały" (zasłużonych) i być może powinna obejmować nie tylko tych, co odeszli, ale też tych, których możemy pochwalić i docenić jeszcze za życia. Trochę mnie martwi, że zaczynamy mówić o zasługach ludzi dopiero jak umrą. Trochę to jest słabe.
 23. Adam_Jesion

  APOD APOD NASA - Astronomiczne Zdjęcie Dnia

  Astronomy Picture of the Day Każdego dnia prezentujemy inny obraz naszego fascynującego wszechświata, wraz z krótkim wyjaśnieniem napisanym przez profesjonalnego astronoma. 2019 February 7 Fox Fur, Unicorn, and Christmas Tree Image Credit & Copyright: Stanislav Volskiy, Chilescope Team Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej
 24. Adam_Jesion

  Czy publikowanie miniaturowych zdjęć ma sens?

  Nawet nie wiesz, jak bardzo mnie cieszy twój komentarz. Wg mnie astrofotografia na monitorze to może 10% jej wartości.
 25. Adam_Jesion

  Odszedł od nas Janusz Płeszka

  Jaka prowizja? Przecież nie ma żadnej obowiązkowej prowizji.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.