Skocz do zawartości

GSO RC 8" w astrofotografii planet .


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

72bcd50f5997179agen.jpg

 

Parametry techniczne

• układ optyczny: Ritchey-Chretien

• średnica zwierciadła: 200 mm

• ogniskowa: 1600 mm

• światłosiła: f/8

• waga tubusu: 8405 g

• waga przedłużek (łącznie, 3 sztuki): 535 g

• długość tuby optycznej: 46,5 cm bez wyciągu / 58 cm z wyciągiem

• długość tuby optycznej z przedłużkami: 68 cm / 73,5 cm z wysuniętym max. wyciągiem

• średnica zewnętrzna tubusu od przodu: 23 cm

 

Wyposażenie

 

• 2x dovetail w standardzie Vixen, 39,5 cm

• wyciąg okularowy Crayforda 2" / 1,25" z mikrofocuserem 10:1, o zakresie wysuwu 5 cm, z podziałką

• dekle na przód i tył tuby

• przedłużki do wyciągu (2 x 2,5 cm długości optycznej, 1 x 5 cm długości optycznej, przelot 77,5 mm)

• adapter do szukacza na tubusie: tak, standard SkyWatcher / Vixen

 

Dobry teleskop do DS , ale czy planet ?

Byłem ciekaw czy nadaje się do obserwacji i astrofotografii planet ze względu na dużą obstrukcję LW.

Porównując go z SCT8” o podobnych parametrach jest nieco ciemniejszy .

Kolimacja jest trudniejsza bo wymaga ustawienia dwóch luster.

Najpierw LW , a następnie dokonujemy delikatnych ustawień LG.

Teleskop skolimowaliśmy z Dominikiem jego świetną lunetką Takahashi .

Po powrocie do domu stwierdziłem że teleskop rozkolimował się po drodze i zmuszony byłem ponowić kolimację co zajęło mi 2 dni , kilka godzin w ciągu dnia i nocy .

Nie było to trudne ale wymagało przyłożenia się do kolimacji, szczególnie na gwieździe , śrubki były luzowane a następnie dokręcane dość mocno , po takiej kolimacji teleskop utrzymywał kolimację przez cały czas testów.

 

8fa418827281b546.jpg

 

Obrazy wizualne planet były bardzo dobre więc przystąpiłem do astrofotografii .

Obiekty które udało mi się złapać to Wenus w ciągu dnia , wieczorem oraz w nocy Jowisza , Ksieżyc , Marsa , Saturna , Urana , Neptuna oraz ISS.

Najlepszy seeing trafiłem przy Jowiszu i Uranie , kilka fotek poniżej z seeingu 3-5/10 .

 

6959d70157966016.jpg

 

d28b4973f74c4d16.jpg

 

32bf223fa2c89d0a.jpg

 

aecc7b53a493e92f.jpg

 

Film

 

Teleskop jest dość uniwersalny , nadaje się zarówno do DS. jak i planet , szubko się studzi dzięki otwartej optyce , ale też szybciej się kurzy , należy zamykać go przykrywką , w przeciwnym razie czeka nas mycie luster co kilka miesięcy , jeśli używa się go często , a co za ty idzie nowa kolimacja.

Dużym plusem są bafle wyczerniające tubę , dzięki temu teleskop daje ładne kontrastowe obrazy.

Przy teście używałem:

Barlow TeleVue 2x , 3x , 5x

Lumenera , QHY 5

Filtry Baader Planetarium LRGB , UV

CG-5 GT

Większe apertury tego teleskopu mogą dać świetne obrazy planet , mam nadzieję że uda mi się jeszcze protestować kolejne z nich , ale już na innym montażu , CG5-GT już ledwo wyrabiał przy 8” ze względu na wagę.

Na koniec chciałem podziękować firmie Teleskopy.pl za wypożyczenie sprzętu i możliwość zamieszczenia zdjęć .

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.