Skocz do zawartości

31.05.03 - jakie czasy?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sie zapytać, jakie powinny być czasy naświetlania Słońca przy jego wschodzie (31.05.03) w sytuacji, gdy będę używał filtru 10x10cm Baader Planetarium. Mój magiczny sprzęt, to "Szukacz Uniwersałów - nr 8. Średnica teleskopu ograniczona jest teraz do obszaru około 10x10. W 99 roku fotografowałem zaćmienie za pomocą filtru dyskietkowego o średnicy 14cm i zdjęcia wyszły całkiem przyzwoicie - ale bez widocznych plam. Stąd też chciałem się zapytać, jak dobrać czasy, aby widac było również plamy, zdjęcia nie były prześwietlone? Będę fotografował w ognisku głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Najlepiej użyj światłomierza aparatu i 2x konwertera aby ten światłomierz z integralnym pomiarem za bardzo Ci nie przekłamał ekspozycji, z Baaderem wyjdą za długie czasy przy wschodzie Słońca ale potem będzie jak znalazł pod koniec zjawiska, wszystko zależy od mgły, zapylenia i chmur czyli jest zupełnie nieprzewidywalne i trzeba to po prostu zmierzyć :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej użyj światłomierza aparatu i 2x konwertera aby ten światłomierz z integralnym pomiarem za bardzo Ci nie przekłamał ekspozycji

 

Janusz, nie rozumiem. Możesz zrobic korekcję ekspozycji ;) i trochę rozjasnić swoją wypowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Chodzi mi o to żeby obraz Słońca był duży i wypełnił prawie całe pole pomiarowe światłomierza z integralnym pomiarem aby uniknąć przekłamań pomiaru ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy ekspozycji na pewno trzeba będzie bardzo zróżnicować. Słońce będzie wschodzić i mimo zaćmienia zwiększać blask wznosząc się coraz wyżej nad horyzontem.

 

Ja zacznę robić zdjęcia bez użycia filtrów, gdyż przy wschodzie Słońce ma bardzo osłabiony blask.

Przykład: http://gallery.astronet.pl/images/01931.jpg

To stare zdjęcie robiłem przez MTO i podobnie będzie teraz. Potem planuję założenie filtra.

 

Czas ekspozycji będzie zatem uzależniony od wielu czynników:

- jasność Słońca,

- czułość filmu,

- stosowane obiektywy,

- stosowane filtry.

 

Biorąc pod uwagę, że zamierzasz od razu fotografować przez filtr musisz zastosować długie ekspozycje (jak długie to zależy od pozostałych czynników). Może lepiej sprawdź wcześniej, np. jutro rano (w piątek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowałem (robiłem zdjęcia), ale aparacik poszedł w siną dal... o czym napisalem w innym poście :((( A z negatywu nic nie wynika.. niestety. Będę zatem pstrykał ile wlezie i na róznych czasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mierząc wewnętrznym swiatlomierzem nie trafi go... nie zespuje się? Gdzieś wyczytałem, ze światłomierz nalezy w takich wypadkach odłączać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno sie nic stac :)

 

Co do pomiaru to ja robie od zawsze tak - pomiar punktowy na Sloneczko i ekspozycja +1 EV

 

Slajdy z mojego Nikona wychodza dobrze naświetlone !

 

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.