Skocz do zawartości

możliwa zorza w pn Polsce


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Oto co dostałem z Astro Alert:

 

(...)MIDDLE LATITUDE AURORAL ACTIVITY WATCH - 28-31 MAY 2003

 

 

VALID BEGINNING AT: EFFECTIVE IMMEDIATELY

VALID UNTIL: 23:00 UTC (7 pm EDT) ON 31 MAY

 

HIGH RISK PERIOD: 30 MAY (UTC DAYS)

MODERATE RISK PERIOD: 28 - 31 MAY

 

PREDICTED ACTIVITY INDICES: 30, 30, 35, 20 (28 MAY - 31 MAY)

 

POTENTIAL MAGNITUDE OF MIDDLE LATITUDE AURORAL ACTIVITY: MODERATE - HIGH

 

POTENTIAL DURATION OF THIS ACTIVITY: MAIN BELT = 12 - 24 HOURS

MINOR BELT = 24 - 48 HOURS

 

ESTIMATED OPTIMUM OBSERVING CONDITIONS: NEAR LOCAL MIDNIGHT

 

EXPECTED LUNAR INTERFERENCE: NONE - LOW

 

OVERALL OPPORTUNITY FOR OBSERVATIONS FROM MIDDLE LATITUDES: FAIR

ACTIVITY *MAY* ALSO BE OBSERVED APPROXIMATELY NORTH OF A LINE FROM...

 

IRELAND TO SOUTHERN UNITED KINGDOM AND POSSIBLY NORTHERN FRANCE TO BELGIUM

TO THE NETHERLANDS TO THE NORTHERN THIRD OF GERMANY TO NORTHERN POLAND TO

NORTHERN BELARUS TO NORTH-CENTRAL RUSSIA.

 

A series of solar coronal mass ejections are expected to impact the Earth over the next 72 hours. The first disturbance may impact on 29 May and produce enhanced levels of activity. The most disturbed interval is expected on 30 May when effects of what may be a more energetic coronal mass ejection are expected to reach the Earth.(...)

 

Może Słonko zrobi wam prezent na Pomorzu? Bądźcie czujni!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie 'nowicjuszki' (chodzi o forum a nie astronomię, z którą od paru lat ;D)- gdzioe można się zapisać na ten w/w ASTRO-ALERT?

zasadniczo strasznie cierpię z powodu że mnie widowisko ominęło (chyba się obrażę na massmedia które pominęły zarówno zorzę jak i zaćmienie- jakby codziennie można było oglądać!), a mieszkam w miejscu bardzo północnym (Gdynia) więc może kiedyś mi się uda? W każdym razie będę dźwięczna za podpowiedzi co trzeba zrobić żeby takie alerty otrzymywać na e-maila na przykład 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mieszkam w gdyni.I nie moge natrafic na zorze :'( A czy oprócz tego linku co podałes Piotrku to są jakies polskie strony gdzie też ostrzegają przed zorzą??? (dziekuję Pani Zaleskiej za zorganizowanie wyjścia na zaćmienie słońca, było świetnie ;D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że z zorzami może być w najbliższym czasie bieda. Zależą one mocno od aktywności naszego Słoneczka, które to swoją aktywność przejawia w cyklu 11 letnim. Zdarzają sie jednak wyjątki jak ostatnio, więc nie zaszkodzi śledzić także aktywność Słońca poza maksimum cyklu - najlepiej za pośrednictwem takich serwisów jak wspomniany Astroalert. Zresztą można się tam zapisać również na wiadomości dot. komet, GRB, supernowych, nowych itp. Tu jest formularz, który trzeba wypełnić by otrzymywać wiadomości: http://skyandtelescope.com/observing/proam...ticle_332_1.asp

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A doczytałeś może drobnym druczkiem że kosztuje to 49,95 dolców miesięcznie ;) ;) ;)

 

Ja to tam z poznańskiego jestem, ale mimo wszystko dałbym te 49,95 za to co widziałem i na fotkach zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto teraz śledzić, zorze są związane z aktywnością Słońca i choć maleje ona już po maksimum cyklu to wystarczy jedna duża grupa plam i duza "flara" skierowana w nasza strone a zorza to pewniak !

 

Co do Alertu to sprawdza sie w 90% przypadkow, wiec naprawde warto sobi zrobic subskrypcje.

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.