Skocz do zawartości

Upgrade 6" refraktora


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Od niedawna jestem szcżeśliwym posiadaczem balkonowego "maleństwa" czyli tytułowego refraktora achromatycznego Sky Watcher 150/1200 na EQ5.

Wiem już po kilku obserwacjach (Xrazy balkon i 1xciemna miejsćówka w terenie), że ten sprzęt zostanie ze mną na dłuższy czas.

Chciałbym wyciągnąć z niego jak najwięcej dlatego też pytanie o upgade do dużo bardziej doświadczonych kolegów z tego forum.

1. Jakie okulary  byście mi doradzili do tego sprzętu?.

2. Kątówka, aktulanie SW zestawowa, mam swiadomość że tutaj trzeba jakiegoś dieelektryka (a może pryzmat?), i od razu nasuwa się pytanie - okulary 2" czy mieszane 2+1,25"?.

3. Filtry do obserwacji wizualnej DS-ów?.

4. Czy warto kupować napęd do osi RA?, w dalszych planach mam zakup kamerki planetarnej..

5. Inne coś, co wato mieć?

 

Oczywiście mam jakieś okulary i filtry, aczkolwiek nie chcąc nic sugerować najpierw chętnie przyjme garść dobrych podad i skofrontuję je.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, dziekuję za zainteresowanie i 74 wyświetlenia.

 Może więc inaczej:

1. Okular do DS-ów.

Posiadam zestawowy LET28mm. Powiększenie x43, źrenica 3,48mm. Czy warto iść wyżej?. Uciekać do źrenicy 5-6mm. Musiałby to być okular o ogniskowej 40+.

2. Powiększenie rozdzielcze.

Tutaj wychodzi mi 62,5mm co da okular (zaokroąglając) 19mm. i źrenica 2,4mm.

Posiadam Antaresa serii Speers Waler 17mm, powiem szczerze że najlepiej mi się ogląda tym właśnie okularem z małym ale - to 1,25". Ten okular daje powiększenie 70,5 i źrenicę 2,12mm. Tutaj bardzo mocno się zastanawiam czy go zmieniać na tą 19-tkę dającą powiększenie rozdzielcze, czy może iść niżej do żrenicy rzedu 1,5-1,6mm.

Właśnie powie mi ktoś jaka jest właściwa źrenica do gromad ( w szczególności kulistych?).

3. Powiększenie planetarne.

Tutaj mam największą zagwozdkę.

Niby nie powinno się przekraczać źrenicy 0,7mm.

Stało się tak, że posiadam TS HR 4mm. Daje to power x300 i źrenicę rzędu 0,5mm. Co ciekawe raz (dobry seeing po opadach) udało mi się uzyskać bardzo dobry obraz Saturna. Pozostałe próby nie były już tak wyraziste, aczkolwiek nadal obraz był całkiem dobry (taki newtonowy). Jednak chyba zamienię albo dokupię okular o większej ogniskowej. No właśnie, jaki?. Biorąc pod uwagę dość dobry obraz z 4mm, myślę o 5-5,5 mm. Da mi to źrenicę na poziomie 6,2mm lub wyżej i powera na poziome x240. (opcjonalnie 5,5mm i źrenica 0,69). 

Co o tym myślicie i jakie okulary polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Eq 5 pod ten teleskop to patologia, posiadałem taki zestaw i wspominam go bardzo niemiło. Napęd zostanie zajechany tak szybko jak będzie założony. A fotografowanie planet gdzie zdolność rozdzielcza jest najważniejsza prócz seeingu refraktorem achromatycznym to głupota ;)

Edytowane przez .michaś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Witam

Najlepsza jakość obrazu jest dla źrenic od 2mm do 5mm. 2 mm uznawana jest za najwyższą rozdzielczość oka. Będzie dobra do planet , Księżyca, gromad kulistych, także małych galaktyk. Taka źrenica daje ciemne tło na którym łatwiej dostrzec słabe obiekty.

Źrenice 3,4mm do rozleglejszych obiektów np. jaśniejsze galaktyki, gromady kuliste. Źrenice większe to raczej do rozległych obiektów mgławicowych. Duże źrenice na granicy fizjologicznej oka czyli 6, 7mm typowo do dużych pół. Jakieś gromady galaktyk, czy do zwykłego podziwiania układów gwiazd bądź Drogi Mlecznej (lornetki).

Do planet dobrze mieć rezerwę na źrenicę 1 do 1,5mm, dobre warunki i można ją też wykorzystać. Sam zobaczyłeś że nawet źrenica 0,5mm jest do wykorzystania  w dobrych warunkach, ale penie będzie to rzadko.

Do planet wszelkie okulary orto, seria TS HR Planetary, Vixena SLV. To te tańsze. Do DS też mam LET 28 ze źrenicą 5,7 i jak dla mnie wyżej nie ma co wchodzić, ale ja mam 52 lata. Do Księżyca fajny jest zoom Vixena lub Badera. Super sprawa szybkie dostosowanie powiększenia do aktualnych warunków. To oczywiście moje zdanie wynikające z moich doświadczeń i z fizjologii mojego oka.:D

Może moja odpowiedź pobudzi do szerszej dyskusji.

 

Edytowane przez zbyszekzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ZbyszkuZ za konkretną odpowiedź.

Utwierdziłeś mnie że moja 17tka jest jak najbardziej Ok i dlatego najlepiej mi się nią patrzy (źrenica 2,1mm).

Co do planet to jeszcze zobaczę , chyba muszę od kogoś pożyczyć parę szkiełek lub spotkać się z kimś aby przetestować co najbardziej mi odpowiada.

Co do okularów szerokokątnych do DS-ów chciałem kupić GSO SV 30mm, ale po przetestowaniu ten okular wyraźnie przegrał jakością obrazu z zestawowym LET28mm.

Poza tym pole widzenia (dlatego chciałem go kupić) - ten GSO na pewno nie ma 70 stopni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, .michaś napisał:

 

Eq 5 pod ten teleskop to patologia, posiadałem taki zestaw i wspominam go bardzo niemiło. Napęd zostanie zajechany tak szybko jak będzie założony. A fotografowanie planet gdzie zdolność rozdzielcza jest najważniejsza prócz seeingu refraktorem achromatycznym to głupota ;)

Ja mam inne odczucia, jak na razie uważam go za dość stabilny zestaw - na balkonie dolne nogi wysywam tylko na jakieś 15cm (więcej nie mogę, bo się nie zmieszczę) i dopiero przy powiększeniu x300 pojawiają się drgania które w ciągu 1-2 sekundy ustają. Możesz rozwinąć to stwierdzenie "patologia", trochę razi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest osobiste sprawdzenie okularu, często istotnym czynnikiem jest ER okularu, czasami przeszkadzają za twarde gumy. Twój sprzęt  to potęga do obserwowania zjawisk światłocienia na Księżycu. Zachęcam do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wampum napisał:

Ja mam inne odczucia, jak na razie uważam go za dość stabilny zestaw - na balkonie dolne nogi wysywam tylko na jakieś 15cm (więcej nie mogę, bo się nie zmieszczę) i dopiero przy powiększeniu x300 pojawiają się drgania które w ciągu 1-2 sekundy ustają. Możesz rozwinąć to stwierdzenie "patologia", trochę razi....

Dla mnie wszystko inne niż "rock solid" jest irytujące i patologiczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.