Jump to content

wampum

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  602
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

204 Good

About wampum

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 06/13/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Nowe Skalmierzyce
 • Sprzęt astronomiczny
  Bino APM100/90st Semi Apo/ Meade Smidt Newton 10"/ Cassegrain Uniwersal 6".

Recent Profile Visitors

2639 profile views
 1. Aktualne. Znalazłem jeszcze półeczkę pod okulary oraz instrukcje obsługi (oryginalna i przetłumaczona na PL).
 2. Jeśli pakuję się, wsiadam w auto i jadę na pole gdzie nikogo nie ma, to jedynym przypadkiem gdzie mogę się od kogoś lub kogoś zarazić jest chyba ten Pan policjant, który potencjalnie może mnie zatrzymać. I tak mu odpowiem jak się tak zdarzy.....
 3. a co.wieszasz.na tym.montazu i jak oceniasz jego sztywność podczas obserwacji?
 4. Hej wszystkim. Sprzedam montaż w systemie AZ/EQ marki Meade model LX80. Montaż kupiłem latem ub.r. od kolegi "Tiger" forum "Astromaniaka" Tak naprawdę nie użyłem ani razu tego montażu, więc moja wiedza na jego temat jest niewielka. Z tego też powodu, wszelkie "trudniejsze" pytania proszę kierować do w.w. kolegi "Tigera" gdyż jako użytkownik ma na jego temat większą wiedzę. To co mogę ja powiedzieć to tyle, że montaż jest sprawny, działa, allignuje na obiekt i prowadzi. Statyw montażu miał awarię, którą naprawiłem. Mianowicie pękł odlew przy mocowaniu nogi, zostało to zespawane oraz wzmocnione bruzdą spawalniczą wewętrzną (widać na jednym ze zdjęć). Trochę danych technicznych. Nośność montażu - 2x 18kg (można też spotkać w sieci 2x20kg). Nogi 2" z systemem indywidualnego poziomowania. Pręt przeciwwagi - 3 sekcyjny skręcany. W zestawie dużo ATM wykonanych przez kolegę "Tigera" min: - zawieszka do pilota. - laser naprowadzający. - drugie ramię (zamiast pręta przeciwwagi), z systemem AZ - można ustawić się na ten sam obiekt co teleskop główny. Cena jaka mnie interseuje to 3500pln + odbiór osobisty. Cena raczej jest sztywna, bo to bardzo dobra oferta jak za taki montaż. Sprzedaję wszystko co na zdjęciach + jedna przeciwwaga.
 5. Pytanie. Czy ta grupa (przynajmniej te 4 wiodące galatkyki) są widoczne w wizualu?.
 6. Przepraszam. Czy Ty jesteś na dachu bloku w mieście?, czy to raczej duży balkon/taras?.
 7. Rezerwacja do jutra wieczór. Kilka pierwszych przykładowych zdjęć z przylożonego telefonu do okularu, przypominam optyka zgrubnie skolimowana.
 8. Oferuję mój nieukończony ATM. Przedmiotem jest teleskop planetarny w systemie Cassegrain marki Uniwersał. Paramterty 150/2800 czyli około F=18. Ciężar około 5,5 kg. Długość tuby około 650mm. W teleskopie odnowiono lustra, napylenie we Wrocławiu - czyli tam gdzie prawdopodobnie powstała optyka. Same lusta jak nowe, bez najmniejszej rysy. Tylny dekiel został przerobiony pod adaptację wyciągu 2"/1,25" w systemie pojedyńczego crayforda ciernego, oraz odchudzony ze wzgledu na bardzo niekorzystny stosunek rozkładu masy. Sam wyciąg został skrócony od stronu tuby, bo rurka była za długa i nie ostrzył. Skutkiem ubocznym jest brak blokany przed wypadnięciem wyciagu - do wymyślenia (jakiś robaczek?). Skrócilem tez rurkę centralną, tak aby nie obcinała stożka światła i przelot łapał pełne światło. Nie udało mi się wymienić pakąka z mocowaniem LW na newtonowskie (dorzucam gratis). Wymieniłem też dovetaila na aktulany standard. Mimo że sprzęt wymaga jeszcze dokończenia i na pewno nie jest idelanie profesjonalnie skolimowany to już teraz daje bardzo poprawne obrazy Księżyca i np. M42 wygląda bardzo ciekawie - taka stonowana bez przepalonego trapezu. Teleskop dla kogoś kto ma więcej czasu i możliwości logistycznych niż ja. Najważniejsze zostało wykonane, można jeszcze rozważyć adaptację tuby z newtona ale to już grubsza rewolucja. Cena jaka mnie interesuje to 500pln. Bez negocjacji, czyli dla zdecydowanego i świadomego kupującego. Parę zdjęć z przeróbek i na gotowo.
 9. No dobra, zdjecie genialne ale cos mi tu nie gra z kolejnością obróbki. Robiłeś serię zdjęć telefonem - złożyłeś wszystko w DSS na komputerze i przerzuciłeś stacka spowrotem na komórkę aby wyciągnąć w Lightroomie?.
 10. Ja taką Mam, zresztą Eternal o niej chyba wspomniał, bo latem patrzał przez nią. APM Semi Apo - jak ktoś mieszka w mieście lub okolicach i musi pojechać te 20-50km gdzieś w "ciemnicę" to polecam. Lorneta do plecaka i na plecy, w rękę statyw fotograficzny do ciezkich kamer, 2x okular Zoom + opcjonalnie 2X okular 20-25mm do szerokich pół (ja nie mam) + 2x filtr UHC, UB lub podobny i masz najbardziej mobilny zestaw do obserwacji. Co do samej optyki - tak to dwa achromaty ale bardzo dobrze skolimowane i wykonane optycznie. Miałem Achromat SW150/1200 patrzałem przez SW 150/750 no i nie ma co porównywać Patrząc osiowo na Księżyc w fazie +50% mamy na tarczy taka zółtą obwódkę dopiero schodząc z osi pojawia się fiolet aczkolwiek nie tak "rozlany" jak w w.w. achromatach. Zresztą ostatnio stwierdziłem, że aberracji dodają Zoomy Badera które posiadam. Ja jestem zadowolony i uważam że różnica w cenie Smi Apo a wersj ED nie jest tego warta. Aha - da się tą lornetą powerować planety do x156 aczkolwiek to już graniczny obraz jeśli chodzi o jakość.
 11. Przedstawiam zdjęcie z mojego ATM Cassegraina 145/2800 (odnowiony Uniwersał). Właściwie to pierwsze światło z tego jeszcze niedokończonego teleskopu. Parę informacji o tym teleskopie. - Cholernie ciężko się go kolimuje. Nigdy nie udało mi się poprawnie skolimować Newtona (unikam ich jak ognia), więc stwierdziłem, że jak mi się uda takiego Cassegraina to późnije Niutka jedną ręką zrobię. Tubus karotnowo/papierowy ma bardzo dużą bezwładność termiczną, i szybko się rozkolimowuje, ale dobrze chroni lustra (zdarzył mi się upadek teleskopu, w tubie aluminiowej wszystko by się już potłukło). Oczywiście wąskie pole i bardzo duża ważliwość na drgania. Co ciekawe jest aberacja przy krawędziach pola przy obserwacji Księżyca, ale nie wiem sąd ona się bierze. Co do obrazów, mimo że nie jest to sprzęt profesjonalnie skolimowany, a właściwie jeszcze troche brakuje do pełnej kolimacji to już wiać potencjał. Księzyc jest bardzo kontrastowy i wyraźny , gdy oraz przstaje drgać udało mi się zauważyć takie detale boków krateru, jakich nigdy wcześniej nie widziałem. Bardzo ładnie wygląda też M42., jest taka "spokojna", stonowana nie razi jasnoscią w centrum dzięki czemu 4 gwiazdy trapezu wyskakują od razu z tła. Oglądałem jeszcze Wenus - wiac wyraźnie fazę bez jakichkolwiek szczegółów, co ciekawe, czasami widzę jakby pixelozę ukladającą tarczę Planety w całość, ale to może być już odicie mojego oka. Ot tyle. Zdjęcie trochę przyciemnione bez żadnej obróbki - stack 20% z 95 klatek. Projekcja afokalna - smartfon IOS.
 12. Ale tutaj jest detal. Bardzo dobrze się odbiera to zdjęcie, gratulacje.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.