Jump to content

wampum

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  592
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

201 Good

About wampum

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Nowe Skalmierzyce
 • Sprzęt astronomiczny
  Bino APM100/90st Semi Apo/ Meade Smidt Newton 10"/ Cassegrain Uniwersal 6".

Recent Profile Visitors

2,565 profile views
 1. Przedstawiam zdjęcie z mojego ATM Cassegraina 145/2800 (odnowiony Uniwersał). Właściwie to pierwsze światło z tego jeszcze niedokończonego teleskopu. Parę informacji o tym teleskopie. - Cholernie ciężko się go kolimuje. Nigdy nie udało mi się poprawnie skolimować Newtona (unikam ich jak ognia), więc stwierdziłem, że jak mi się uda takiego Cassegraina to późnije Niutka jedną ręką zrobię. Tubus karotnowo/papierowy ma bardzo dużą bezwładność termiczną, i szybko się rozkolimowuje, ale dobrze chroni lustra (zdarzył mi się upadek teleskopu, w tubie aluminiowej wszystko by się już potłukło). Oczywiście wąskie pole i bardzo duża ważliwość na drgania. Co ciekawe jest aberacja przy krawędziach pola przy obserwacji Księżyca, ale nie wiem sąd ona się bierze. Co do obrazów, mimo że nie jest to sprzęt profesjonalnie skolimowany, a właściwie jeszcze troche brakuje do pełnej kolimacji to już wiać potencjał. Księzyc jest bardzo kontrastowy i wyraźny , gdy oraz przstaje drgać udało mi się zauważyć takie detale boków krateru, jakich nigdy wcześniej nie widziałem. Bardzo ładnie wygląda też M42., jest taka "spokojna", stonowana nie razi jasnoscią w centrum dzięki czemu 4 gwiazdy trapezu wyskakują od razu z tła. Oglądałem jeszcze Wenus - wiac wyraźnie fazę bez jakichkolwiek szczegółów, co ciekawe, czasami widzę jakby pixelozę ukladającą tarczę Planety w całość, ale to może być już odicie mojego oka. Ot tyle. Zdjęcie trochę przyciemnione bez żadnej obróbki - stack 20% z 95 klatek. Projekcja afokalna - smartfon IOS.
 2. Ale tutaj jest detal. Bardzo dobrze się odbiera to zdjęcie, gratulacje.
 3. wampum

  SN 10"

  Aktualne 2350pln. Nie bać się! To normalny Newton10" z dodaną płytą korekcyjną z przodu bez ramion od LW, lepszy kontrast od Newton
 4. wampum

  SN 10"

  Obnizka weekendowa - 2350pln
 5. Pstryczkiem sie nie martw. Wystarcxy gdy ustawisz opoznienie migawki 3/5/10 sekind (przewaznie).Kazdy smarfon ma taka funkcje. Sa odpowiednie programy do robienia DSów telefonem, tam masz menu ktorym wlasciwie mozesz prawie wszystko.
 6. wampum

  SN 10"

  Teleskop nadal szuka nowego właściciela. - 2600pln.
 7. wampum

  SN 10"

  Promocja weekendowa - 2550pln.
 8. wampum

  SN 10"

  Aktualne - Cena 2700pln.
 9. Lepiej lup sobie SKYTEE2, ma mikroruchy i spokojnie sobie poradzi. AZ6 Dual pewnie tez sobnie poradzi ale bez mikroruchów będzie trochę więcej zabawy....
 10. Dwie sprawy. Czemu masz tak bardzo pouszone gwiazdki? przy 8 sekundach naświetlania chyba nie powinno się aż tak poruszyć?. Czy składasz? (w telfonie jakiś program czy przerzucasz na komputer?.
 11. wampum

  SN 10"

  Pamiętajcie, że to F=4, jest jasno i miło .... Nie mam zbyt dużej wiedzy w astrofotgrafii ale oprócz niezaprzeczalnych walorów w obserwacjach wizualnych (łapacz mgiełek pod ciemnym niebem), przy takiej światłosile i zastosowaniu korektora komy to chyba jest bardzo dobry sprzet do zdjeć DS-ów. Miałem zresztą plany aby go uzyć, ale problemy z montażem GOTO i nawet brak czasu na porządne podejście do fotografii planetarnej uświadomiły mi, że nie wykorzystam potencjału tego telekopu. Zresztą przekonałem się na własnej skórze że taki Newton na statywie + nieduży balkon to nie jest udane rozwiązanie i to głowny powód sprzedaży....jak ma stać przez rok uzyty kilka razy to niech ktoś o większych możliwościach logistycznych cieszy się z tego teleskopu. Nowa cena - 2800pln. Aha. W zależności co kupię w zastępstwie, bedzie możliwość otrzymania odrośnika marki Kendric (co prawda łapie rzepami na styk ale jak się człowiek przyłoży do zamocowania to trzyma) - no chyba, że kupię SCT 10" to sobie zostawię.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.