Jump to content

wampum

Społeczność Astropolis
 • Posts

  891
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About wampum

 • Birthday 06/13/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Nowe Skalmierzyce
 • Sprzęt astronomiczny
  Bino APM100/90st Semi Apo/ Meade Smidt Newton 10"/ Cassegrain Uniwersal 6".

Recent Profile Visitors

4585 profile views

wampum's Achievements

474

Reputation

1

Community Answers

 1. Dalszy ciąg nierównej walki smartfonowej trwa.... Chyba już jedno z ostantich podejść w tym sezonie Jowiszowym. Gościnnie refraktor Bresser 90/900 (bardzo pozytywnie mnie zaskakuje). Stack 15% z 2700 klatek AVI nagrywanych Realme 8 Pro. Metodologia "tworzenia" zdjęcia: PIPP (MP4/AVI --- AS3/stack ----Registack/detal -----Acer photo director/ dopieszczanie).
 2. Dla SW120/600 Semi Apo jest słaby, nigdy mi nie pasował odbraz z tego filtra. Jak już to zastosować Fringe Killera (albo Long Pass 495). W USEju stosują też kombinację powyższych + Contrast Boostera. Jest też coś takiego jak chromacor, który robi prawie ED z achromatu ale jest trudno dostępne i bardzo drogie. Ja z czasem nauczyłem się pratrzeć przez aberrację, nie przeszkadza mi za bardzo, i widzę fajny detal. Jako miłośnik refraktorów (przerobiłem ich już trochę) mam wyrobione takie zdanie: Achromat nie jest złym instrumentem jako uniwersalna tubka w najbardziej korzystnej cenie (mówię o teleskopach soczewkowych) ale musi spełnić kilka warunków. 1. Jeśli ma być do wszystkiego (Planety, Księżyc i DSy) i dawać radość, to minimalna światłosiła F=8 w bardzo udanych optycznie egzemplarzach, a w tych standardowych min. F=10. 2. Uniwersalna apertura soczewki zaczyna się od 120mm. 3. Jakość kolimacji układu soczewek ma wpływ na wielkość aberracji, im prezycyjniej jest wykonana tym fiolet jest mniejszy i cieńszy. Pewnym półśrodkiem jest zastosowanie filtra polaryzacyjnego/ sciemniajacego - też redukuje aberrację. Wszystko co napisałem odnosi się do wizuala. Na temat astrofotografii nie mam zdania.
 3. Zrobiłem to....po raz pierwszy fociłem DS-a, oczywiście afokalnie za pomocą kamerki smartfona. Gromada M5 - stack 30kl.x21s. ISO1200. Nie ma chyba ostrości, i widać komę na brzegach od krzywizny okularu i soczewki aparatu. Trochę nieudolnej obróbki, poszło w zółć i pomarańcz bo tam wyszło najwięcej z tła (nie wiem czemu). Szału nie ma, ale i tak jaram się że coś "konkretnieszego" wyszło.
 4. Prawdopodobnie żaden z powodów.....podstawowa sprawa- masz ustawioną ostrość na nieskończoność?. To podstawa, telefon nie może sam próbować łapać kadru, wtedy zanim to się stane to dostaniesz "kalafiory" a nie gwiazdki. Zresztą zauważyłem że nawet jak masz na "nieskończoności" to co którąś klatke i tak aparat w telefonie się defocusuje i traci ostrość, wszystko jak za szybą z wodą. To powoduje, że nawet jak masz ultra krótką ogniskową i wszystko ustawione to co kilka klatek aparat gubi ostrość na ułamek sekundy i w zalezności w którym momencie to się stanie to złapie ruch gwiazd lub wyjdzie w ogóle nieostra klatka.
 5. Możesz pokazać ten okular, chyba nie myślimy o tym samym klonie.
 6. No wiesz.....jakby rzeczywście miałby być dzisiejszy Ksieżyc to ten post miłałby może ze 10 stron. Jak już jesteś Anatolu tak skrupulatny, to pomyś jakby to wyglądało. Wystawiam się o 22:00, zaczynam próby o 22:30, zeszło na całość z 40 minut (no bo jak Księżyc to przy okazji może i Jowisz, Saturn, parę DS-ów wizualnie)....wiesz jak jest. Składasz się do domu, robi się 23:30, no i....masz do wyborru kąpiesz się i idziesz spać bo rano do roboty albo wlaczysz z czasem bo zostało Ci pół godziny aby przedstawić "dzisiejszy Księżyc" bo za chwilę będzie jutro!. Tak odem mnie - czasami takimateriał leży i czeka tydzien do dwóch zanim go przeprocesuję i jest gotowy do wrzucenia na forum. To co?te wszystkie przeterminowane "Księżyce" miałyby być nie publikowane i do kosza?. Jak uważasz?.
 7. Jowisz z Bressera 90mm F10, testowo.
 8. Saturn Afokalnie - stack i obróbka standardowo AS3 + Registax
 9. Projekcja afokalna telefonem. TS125 ED.
 10. Pewnie nie, ale np. moje ostatnie zdjęcia zrobiłem z wkręconym filtrem Fringe Killer przez barlowem (zapomniałem że tam jest), więc trochę trudniej ale filtry da się użyć.
 11. Co do zdjęcia kolegi Maks_Anonim, zdjęcie totalnie skopane, próbowałem coś z tego wyciągnąć....lepiej zostawić tak jak jest. Autor musi jeszcze sporo poćwiczyć aby złapać jakiekolwiek sensowne zdjęcie ze szczegółami. Co do telefonu tutaj się nie zgodzę...są już możliwości i to duże. Moje ostatnie zdjęcie Jowisza i Saturna ma już potencjał. https://astropolis.pl/topic/64084-astrofoto-przez-smartfona/page/7/ Serce mi krwawi, bo detal jest naprawdę super jak na robione aparatem z telefonu, ale skupiłem się właśnie na bardzo precyzyjnym złapaniu ostrości i ustawieniach ISO,EXP etc oraz prowadzeniu ręcznym (nie chciało mi się ustawiać montażu GOTO). A totalnie nie zauważyłem że mam ustawione AVI na parametrach 720P i max. klatek 12/s. Aż jestem zły na siebie, Aparat telefonu może nagrywać nawet w 4K i klatkować do 100kl/s. (nie wiem jeszcze tylko przy jakich ustawieniach) Jest też opcja zdjęć seryjnych 104Mpx, i tej wersji chyba też spróbuję. To co łatwiejsze w stosunku do kamerki - złapanie samego obiektu (jak nie ma prowadzenia), telefonem robi się to dużo łatwiej i nawet jak ucieknie z kadru to łatwiej go odnaleźć, oraz Zoomowanie aby zobaczyć jak masz ustawioną ostrość - fajna sprawa.
 12. Kolejne próby. TS125ED. Skopałem rozdzielczość i kl/s - nie zauważyłem dziwnych ustawień a materiał już nagrany. Wyciągnięte tyle ile się dało.
 13. Aktualne. Barlow x2,25 Baader 1,25" - 280 PLN. Filtr Baader Fringe Killer 1,25" - 230 PLN.
 14. Jeśli ten Vortex Viper jest następcą Kaibaba to będzie bardzo dobry wybór, ja mam Kaibaba 18x56, dla niektórych to może być za dużo, wtedy warto 15x56, dorównuje zaięgowi każdej 15x70 ale obraz skorygowany w całym polu i bez najmniejszej aberracji....miód na oczy każdego, dot ego cholernie lekka i komapktowa, idelana jako przeglądówka.
 15. Jowisz z IO i Saturn. Projekcja afokalna, zestackowane avi z komóry Realme, po obróbce.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.