Jump to content

wampum

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  485
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

156 Good

About wampum

 • Rank
  Altair
 • Birthday 06/13/1977

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Nowe Skalmierzyce
 • Sprzęt astronomiczny
  Skylux Bresser 70/700 EL.

Recent Profile Visitors

2,192 profile views
 1. Zachmurzony Kalisz, coś niesamowitego zobaczyć tak wielkie i wyraźne obłoki.
 2. Ryzyko jest zawsze, to taka astronomiczna giełda, trochę jak OLX. Nie masz gwarancji że po drugiej stronie nie siedzi długowłosy, otyły, pryszczaty Endriu i naciąga Cię na kasę. Bez urazy odnośnie opisu człeka - tak tylko obrazowo chciałem to ująć.
 3. Małe sprostowanie, kamera z USB2 czyli wersja MC. CENA 500 pln.
 4. Nie wiem czy tutaj są "srebrzaki" dlatego wrzucam jako zdjęcie nieba ogólnie. Aparat IOS.
 5. Cześć. Sprzedam kamerę planetarną jak w tytule. W pełni sprawna, komplet sklepowy. Jakieś otarcia na krawedziach adaptera (w miejscach mocowań. Cena 550pln + koszty przesyłki.
 6. Albo balkon jest wysoko ponad wszystkimi światłami, tez daje dużą różnice.
 7. Masakra to ci pokazałeś. Dupa Newtonem wchodzi w otwarte drzwi balkonowe, przerabiałem to. Na balkon to fatalny pomysł i właśnie to pokazałeś, chyba niechcący....
 8. Hmmm.... Biorę to jako Twoje subiektywne odczucia. Powiedzmy że mamy tak samo, miejskie niebo (ja mam bardziej podmiejskie ale nadal dalego do "czarności"). W karierze miałem chyba wszystkie aperturowo achromaty i tak: 1. Na start Skylux 70/700. F=10 2. Celestron Inspire 100/660 F=6,6. 3. Sky Watcher 120/600 F=6. 4. Sky Watcher 150/1200 F=8. Powiem tak, każdy coś wnosił do obserwacji, ale nie zapomnę pierwszego światła 6" achromatu na Hantlach M27 - jakie one były wyraźne i wielkie w stosunku do 120tki. Tak samo "obwarzanek" zatopiony w czerni czyli M57 - W 6-ciu calach jakbym wszystko na nowo odkrywał. Teraz na miejski balkon i jakieś tam zaświeltenie mam lornetę 100mm do DS-ów i jestem nisamowicie zaskoczony zasięgiem jaki mi ta lorneta dała, prawdopodobnie achro 6" spokojnie też by łapał wszystkie ulotne mgiełki ale ze wzgędu na gabaryt było to cieżko ustawne, a tutaj lorneta kątowa omiata widnokrąg z balkonu jak chce. W tym tygodniu patrzę na Ksieżyc i Jowisza z Saturnem i też jest dobrze, w szczególności z barlowem są to całkiem duże tarcze planet - aczkolwiek to nadal dwa achromaty więc dużo z kontrastu ucieka.
 9. O co Ci chodzi? Bierzesz udział w merytrycznej dyskusji czy trollujesz?
 10. Hej. Powoli zbliża się moment pierwszego światła odnawianego SC 5,9". Zastanawiam się nad montażem, który sprawdzi się w nagrywaniu avików Planet ,Księżyca, Słońca. Będzie to raczej praca stacjonarna z balkonu, bardzo rzadko teren. Jestem raczej wygodny ze względu na brak czasu, dlatego mocno obstawiam montaż jednoramienny typu Celestron SE, Nexstar itp. Ostatecznie jeśli ktoś mi udowodni że paralaktyk jest konieczny mogę spróbowac EQ3-2 czy Astro3 - ale to zajmuje sporo czasu i jest upierdliwe. Tutaj nasuwa się kluczowe pytanie o rotację pola - na ile będzie ona przeszkadzać w materiale o długości 1-2 minut na Planetach?, czy to będzie zauważalne?. Chętnie wysłucham doświadczeń kolegów z montażami jednoramiennymi GoTo, którzy mieli taki setup z SCT8/9,25/10/11" itp.
 11. Heh. Chyba jakiś "grubszy cwaniak" się trafił. Człowieku, ewidentnie masz problem z poprawną polszczyzną. A co do spostrzeżeń i uwag na temat sprzętu.....masz pełno informacji na tym forum i innych. Wystarczy poszukać, uzyć "google"....no tak ale jak Ty błędnie wpisujesz szukaną frazę, to masz problem. Najpierw podszkol gramatykę i składnię a póżniej weź się za astronomię.
 12. No i sie zgadza bo nie widać nic......
 13. Ale o co chodzi?. Ja też mam mało ogniskowe, krótkie, długie, grube i chude okulary....no i? Kurdę chyba już stary sie robię, nie nadanrzam.
 14. Aktualne, nowe ceny 1.BST 12mm. - 380pln. 2. APM 18mm. - 780pln.
 15. Kurdę. Siedziałem wczoraj od 0:10 na balkonie i nic nie zauważyłem oprócz ISS (miała przelot chyba około 0:15), ale też dziwnie bo szła z zachodu i chciałem się ustawić na afokalną z telefonu. Rozkładając sprzet i okulary zerkałem co chwwilę jak sunie do zenitu, i będac gdzieś na "czubie" znikła mi....nie było nic - dziwne. Może ktoś łopatologicznie określić dzisiejsze prognozowane przeloty, z którego kierunku - na który kierunek N,S,E,W?. i na jakiej wysokości w stopniach?. Chodzi o to że balkon mi zabiera połowę nieba - nie wiem gdzie sie rozstawiać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.