Skocz do zawartości

Okular Omegon Panorama II 21mm/100°


dark1

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegos czasu myślałem o zakupie okularu długoogniskowego z szerokim polem minimum 82° a najlepiej 100°. Przeglądałrm przedewszystkim giełdy nasze rodzime. Ceny takiej dwudziestej oscylują od 900 do 1800zl w przypadku ES. Miałem już kiedyś i SW Myriad i WO jak i ES. Wszystkie dają podobne obrazy z troszkę lepszą lub gorszą korekcją pola i wszystkie o ogniskowej 20mm i odległoscią źrenice około 14-15mm. 

W Astroshopie znalazłem ofertę okularu Omegon 100° 21mm drugiej generacji. Jako, że cena jest kusząca postanowiłem zaryzykować i kupić tym bardziej, że mogę w ciągu 14stu dni odesłać okular. 

Wczoraj okular do mnie dotarł i jak ma ironię niebo z chmurno-szarego wieczorem stało się czarno-gwieździste więc miałem okazję przyrównac go do posiadanego WO SWAN 25mm. 

Ale od po kolei.

Okular przyjechał zapakowany w typowe czarno-białe pudło jak inne wyroby tego typu. 

20201015_134924_copy_1024x1365.jpg.4fa42e3d3525279dc4625207ab840f6e.jpgokular został zaprojektowany bardzo estetycznie A wykonanie jest na wysokim poziomie. Jest mniejszy niż konkurencja i zdecydowanie lżejszy. 

Jest to dwucalowy okular pokryty czarnymi gumkami w miejscu gdzie go chwytamy. Muszla oczna jest odwijana wykonana z miękkiej gumy. 

20201015_135143_copy_1024x768.jpg.deeb7ee0a11e67443611836d40974ce7.jpg20201015_135106_copy_1024x1365.jpg.101498e01cd2499178b05778049c257f.jpgProducent deklaruje odległość źrenicy wyjściowej 20mm. Nie zmierzyła jej jeszcze dokładnie ale z komfortu obserwacji i łatwości dostępu do całego pola można przypuszczać, że tak jest w rzeczywistości. Ponadto wykonałem test widoczności z założonymi okularami korekcyjnymi jakie to posiadam z racji wieku. W okularach uzyskałem dostęp do co najmniej 70% pola okularu a to dużo. 20201015_135213_copy_1024x1365.jpg.abf034ffd41857d3310288847947fafa.jpgMozna śmiało rzec, że producent raczej nas nie okłamał.  

Z opisu na stronie sklepu wynika, że można stosować to w teleskopów F4,5. Można ale jak że wszystkimi okularami o bardzo szerokim polu bywa, obrazy gwiazd od pewnej procentowo określanej części pola będą troszkę rozmazane. Nie przeszkadza to oczywiście doświadczonym obserwatorom jako, że jest to okular do szerokich DS a nie  delektowania sie gwiazdami. 

Tyle na temat budowy o ogólnych wrażeń. 

OBSERWACJE!

Teleskop SW 14"

Omegon PII 21mm 100°

WO SWAN 25mm 70°

Filtr OIII Lumicon

Niebo czyste z małą mgiełka na wschodzie. W zabicie bardzo ładne.

Seeng 7/10

Jak już napisałem okular nieco rozmywa gwiazdy w moim F4.5 . Tak od 60% obraz się pogarsza. Widać to na gwiazdach ale mnie to nie przeszkadza. Pamiętam, że ES też tak miał A i TV Ethos też w takim teleskopów nie grzeszy jakością jak porównywaliśmy kiedyś z kolegą Damianem jego TV do mojego Esa.

Na pierwszy ogi3n M31 poprzez WO.

Obraz ładny wyraźny.

Omegon. Zdecydowana poprawa. Więcej światła i ładniejsze pasy pyłowe. 

 Pętla łabędzia.

WO obraz wyraźny i ładny ale po zmianie na Omegona zdecydowanie jaśniejszy. Tło ciemniejsze ale to chyba trochę zasługa większego powiększenia. Obraz z większym kontrastem. Zarówno w Miotle jak i Cirrusoweh. Ładnie widoczne welony. 

Crescent.

Takiego już dawno nie widziałem. W Swanie był ładny i dobrze widoczny ale z Omegonem obraz przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. 

Mgławice wygląda ja z czarnobialego zdjęcia. Pobiegłem do walizki po inny okular Omegon 19mm 65° aby sprawdzić, czy to tylko wynik większego poweru. 

Ależ nie! To zdecydowanie jakość powłok i chyba mniejsza ilość soczewek wpływa na ilość przechodzącej światła. 

Okular bije na głowę Erfla SWAN. 

Pojawiła się mgiełka i dalsze obserwacje byłyby utrudnione więc schowałem sprzęt.

Podsumowujac:

Wady: 

Zła korekcja od 65-70% pola w F4.5

Ale to typowe dla takich okularów.

Zalety:

Mniejsza waga niż u konkurencji.

Duży odstęp źrenicy wyjściowej A tym samym łatwy dostęp do całego pola.

Dobra transmisja

Brak odblasków.

 

Kiedy pogoda pozwoli to będę jeszcze testował. Może uda mi się porównać z ESem lub innym okularem 100°.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.