Skocz do zawartości

Vixen LV czy Baader Genuine Ortho


JUBY111

Rekomendowane odpowiedzi

Zpozanałem się z testami okularów oraz opiniami umieszczonymi na forum, niestety nadal nie mogę podjąć decyzji. Mam 2 pytania

- czy do synty 200/1200 na dobsonie, jako okular planetarny lepiej wziąść 5 czy 6 mm.

Niektóre recenzje skłaniają się do 6mm ( łatwiej utrzymać w polu widzenia, przyzwoite powiększenie ) inne znowu do 5 mm ( lepsze powiększenie, ciężej utrzymać ale warto )

- z testów wynika że ( królem balu ), pozwolę sobie zacytować , został uznany vixen LV 6 mm. Chciałbym zapytać czy Baader Ortho 5 lub 6 mm bardzo odbiega od vixena 5 lub 6 mm, różnica w cenie jest około 150 zł. Pytanie jest krótkie: vixen czy baader?, 5 czy 6 mm ? Dodaje, iż precyzyjne określenia zawarte w teście za dużo mi nie mówią stąd moje pytania

Proszę o pomoc. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej Synty lepiej wziąć okular o ogniskowej 6mm, który da Ci powiększenie 200x. Dużo jednak zależy od miejsca w jakim obserwujesz i czy masz tam dobre warunki, takie które pozwolą Ci wykorzystać to powiększenie, choć dobry planetarny seeing zdarza się nawet w mieście na balkonie w bloku... :Beer:

Lantan 6mm LV Vixena, to jak napisaliśmy okular, który naszym zdaniem wspaniale pokazuje i Saturna i Jowisza, ma komfortowe odsunięcie oka - nie trzeba przykładać źrenicy do soczewki - jego pole jest dość duże a obraz ładny i ostry w całym jego zakresie.

Ortho natomiast daje obrazy ostre jak żyleta, ale raczej w centrum pola, przy brzegach smuży, a pole to nie jest duże. Pierścienie Saturna są w nim nie do pobicia, ale za to Jowisz ładniej w szczegółach wygląda w LV tak jak zresztą i glob Saturna.

Poza tym w teście opisaliśmy nasze subiektywne wrażenia.

Orho jest tańszy, LV droższy... ale wybór należy do Ciebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.