Skocz do zawartości
  • 0

Dylematy rozmyślenia i pomysły przy wyborze sprzętu


Marcin Gunns Łyszczyński

Pytanie

Cześć nazywam się Marcin i na forum jestem już od jakiegoś czasu. Udzielam się niewiele lecz często wertuje stare i nowe wątki bez pozostawienia po sobie śladu w formie pisemnej.
Jestem na pierwszym etapie kompletowania sprzętu do astrofotografii częściej balkonowej (miasto bortle 5/6 balkon 3 piętro widok na północ i dostępny widok na gwiazdę polarną) oraz fotografii sporadycznie wyjazdowej.
Posiadam montaż astrowalker na montażu az3 ale niestety mam niedosyt i poczucie frustracji gdy pragnę osiągnąć czasy które dla danego sprzętu są marginalne i koszmarnie ciężkie do osiągnięcia bo do szerokiego pola ten sprzęt sprawuje się dobrze ale na ogniskowej 135mm+ i czasach 40/50s gwiazdy są pojechane albo czasem uda mi się zrobić  kilka klatek po 60/90s ale potem wszystko się rozjedzie i 80% materiału idzie w kosz ale i tak go używam do szufladowego składania zdjęć i nauki obróbki materiału.
W planie mam zakup montażu paralaktycznego nowego lub używanego budżet jaki chciałbym przeznaczyć to +- 4000zł 

 

Rozmyślałem o nowym eq5 Pro na allegro dostępnym za niecałe 4k i tu zamknąłbym się mój budżet a jednak przydałaby się kamerka i guide scope (posiadam aparat canon 60D mod, filtr CLS i obiektyw tamron 70-300 vc którego chciałbym początkowo używać do fotografowania) 

 

Kolejny pomysł to Montaż Bresser EXOS-2 (EQ-5) bez goto do tego napęd Asterion EQ5 DriveKit Light, kamera ZWO ASI 120MINI mono oraz ZWO guide scope mini 30F4
+ adapter L  oraz siodełko dovetail do aparatu by zamocować guider i jeszcze o ile się nie mylę będzie potrzebna szyna montażowa dovetail do zamocowania aparatu na montażu. Całość cenowo wyszłaby mnie +- 4500zł chyba że coś ważnego pominąłem to prosiłbym o podpowiedź.

 

Tak samo czy Goto to jest mega wygodna sprawa niezbędna do dobrej zabawy, komfortu i czerpania przyjemności z pasji czy wystarczy sam montaż z silniczkami, guiderem i chwila więcej czasu spędzonego przy ustawieniu kadru (tak wiem jest to bardzo osobiste ale chciałbym poznać waszą opinie)
 

Nasuwa mi się kolejna myśl by poczekać gdy pojawi się na giełdzie montaż w dobrej cenie czy to eq5 pro/ eqm35 pro /heq5 itp 

Mam tymi myślami zaprzątniętą głowę od dłuższego czasu... 

 

Dzięki że przeczytałeś do końca to co napisałem. Domyślam się że jasnej odpowiedzi niestety nie dostanę i wszystkie myśli umilkną dopiero gdy pierwszy raz rozłożę nowy sprzęt do testów ale liczę na jakieś naprowadzenie i ewentualne doradzenie nad czym mógłbym jeszcze pomyśleć i co wziąć pod uwagę.

Edytowane przez Marcin Gunns Łyszczyński
Zmiana skali nieba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.