Skocz do zawartości

Lantan z newtonem


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem lantana do newtona 150\750. Chciałbym go wykorzystywać z barlowem do planet i Księżyca.

 

Moje opcje to:

-Vixen LV 7mm (214x)

-Vixen LV 9mm (166x)

 

Mieszkam w dużym mieście i z seeingiem to bywa raczej kiepsko...

Czytałem, że w takich warunkach dla Jowisza optimum to 160-180x a Saturna 200x

Co byście brali w takim układzie???

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. jakiego masz barlowa? taiego z odkręcaną szoczewką na gwincie filtrowym?

 

Barlow jak na razie też jest w planach, ale miałby to być Celestron Ultima. W teście wypadł całkiem nieźle, więc może nie psułby za bardzo obrazu i z jednego okularu mógłbym mieć dwa użyteczne powiększenia dla tego teleskopu.....

A może jednak brać orto? I trochę tańsze, a okularów nie noszę....

Może zdecydować się na początek na SWANa 9mm??

 

Nie mogę się zdecydować :Boink:

 

PS: Polaris, widziałem że zamierzasz kupić takiego SWANa, jak będziesz wiedział coś więcej to daj proszę znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Polaris, widziałem że zamierzasz kupić takiego SWANa, jak będziesz wiedział coś więcej to daj proszę znać

 

Mam ten sam problem, ale wczoraj udalo mi sie na Forum dorwac ortho Baadera 7mm i to mnie cieszy.

Ale teraz mam dylemat jakie SWANy kupic: 20mm i 15mm czy 20mm i 9mm???

No i sie miotam.

Jak zakupie to oczywiscie napisze jak wrazenia, ale to moze jeszcze troche potrwac.

 

SWANy swietnie lacza jakosc obrazu, pole widzenia i LER i to mi odpowiada. A na krotkie orto zawsze mialem chrapke.

Przy f=1540 orto 7mm zupelnie mi wystarczy, ale przy Twoim f=750 musisz miec krotszy :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz mam dylemat jakie SWANy kupic: 20mm i 15mm czy 20mm i 9mm???

No i sie miotam.

 

Znam ten ból! :huh: Ale tutaj można przynajmniej kogoś zapytać co i jak :notworthy:

Planuję kompleksowe zakupy na wrzesień, tak się zastanawiam... może najpierw poeksperymentuję z plosslami (25mm i 10mm) +ten barlow i dopiero później zdecyduję czy warto wchodzić na power rzędu 220x

Polaris, czytałem cały temat gdy zastanawiałeś się nad zakupem ortoskopa. Napisałeś, że rewelacji seeingowych u Ciebie nie ma. Często korzystasz z powiększeń rzędu 220x, czy może są to jedynie przypadki wyjątkowo spokojnej atmosfery???

 

Dzięki za pomoc :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, czytałem cały temat gdy zastanawiałeś się nad zakupem ortoskopa. Napisałeś, że rewelacji seeingowych u Ciebie nie ma. Często korzystasz z powiększeń rzędu 220x, czy może są to jedynie przypadki wyjątkowo spokojnej atmosfery???

 

Dzięki za pomoc  :Beer:

 

Na balkonie 220x to nieporozumienie.

Ale staram sie jak to tylko mozliwe jezdzic do Jezior z ASTRONOCAMI, a tam to niebo bajka. No i 220x to juz nie szalenstwo tylko przyzwoite obrazy planet i Ksiezyca.

Dlatego, jesli masz w okolicy miejsce gdzie niebo jest ciemne to przy lustrze 150 power 220x jest jak znalazl.

Ale na balkonie nie ide wyzej niz 150-170x a SWANy kupuje przede wszystkim na DSy i chyba kupie 20 i 15mm. Skusilbym sie moze na dluzszy, ale sa tylko 2" i 30% drozsze. A ja mam wyciag 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balkonie 220x to nieporozumienie.

 

 

Witam

Kiedyś już była dyskusja na temat stosowanych powiększeń z balkonu i jak się okazało balkon balkonowi nie równy.

 

 

"Często korzystasz z powiększeń rzędu 220x, czy może są to jedynie przypadki wyjątkowo spokojnej atmosfery???"

 

Najlepiej by było jak byś sprawdził u siebie . Ja np. często z balkonu obserwowałem Saturna przy 240x i nie uważam tego za „ szaleństwo” obraz był bardzo dobry, pomijając pogorszenie się seeingu na parę sekund. Z Jowiszem faktycznie było już trochę gorzej ale był on po prostu niżej.

Jeśli już obserwowałem to z reguły zawsze miałem (choć może na krótko) możliwość popatrzeć przy 240x i to z dobrym rezultatem.

Ale z tą dość krótką ogniskową stawiał bym na tego vixena 4mm da Ci to powiększenie 187x już dość konkretne do planet.

 

PS. Jedni wolą malutkie planetki przy powiększeniu 100x inni zachwycają się planetami z lornetek :szczerbaty: , ja jednak przez teleskop wole obserwować „ na maxa”. :D Jednak co Ty wybierzesz zależy od Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o SWANy to ja bym wzial 9mm. Ostatnio go kupilem i uzywam z C8-N (200/1000) co daje powiekszenie 110x i przy wielu DSach czasami chcialoby sie wiecej - np. przy gromadach otwartych i jasnych kulistych. Mam tez SWANa 33mm i jest on dobry do przegladania nieba i wyszukiwania obiektow, ale wiele DSow lepiej sie prezentuje od powiekszen 50x w gore (np. Omega, Hantle, M13). To tyle wnioskow po jak narazie niewielu obserwacjach zestawem C8-N i SWANy.

 

Pozdrawiam, Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o SWANy to ja bym wzial 9mm. Ostatnio go kupilem i uzywam z C8-N (200/1000) co daje powiekszenie 110x i przy wielu DSach czasami chcialoby sie wiecej - np. przy gromadach otwartych i jasnych kulistych. Mam tez SWANa 33mm i jest on dobry do przegladania nieba i wyszukiwania obiektow, ale wiele DSow lepiej sie prezentuje od powiekszen 50x w gore (np. Omega, Hantle, M13). To tyle wnioskow po jak narazie niewielu obserwacjach zestawem C8-N i SWANy.

 

  Pozdrawiam, Tomek

 

A jak z LERem? Komfortowy?

Ja mam F=1540 i zastanawiam sie pomiedzy SWANami 20, 15 i 9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z LERem? Komfortowy?

Ja mam F=1540 i zastanawiam sie pomiedzy SWANami 20, 15 i 9mm.

 

Moze rewelacyjnie nie jest przy obserwacjach bo przeszkadza troche guma oczna, ale ja ja wywijam w druga strone tak ze latwiej jest zblizyc oko do soczewki i jest juz jak dla mnie w porzadku. Co prawda jakosc obrazu przy brzegach pola widzenia nie jest najlepsza ale te 70 stopni i tak daje ciekawe wrazenia. Moze jak masz te 1540 to lepiej kup 15 mm - wtedy masz powiekszenie 100x a LER 14mm zamiast 12, wiec komfort napewno wiekszy. Chociaz z tym SWANem 9mm mmialbys 171x wiec calkiem niezle, ale wybor zalezy juz od Ciebie.

Edytowane przez tserafin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze rewelacyjnie nie jest przy obserwacjach bo przeszkadza troche guma oczna, ale ja ja wywijam w druga strone tak ze latwiej jest zblizyc oko do soczewki i jest juz jak dla mnie w porzadku. Co prawda jakosc obrazu przy brzegach pola widzenia nie jest najlepsza ale te 70 stopni i tak daje ciekawe wrazenia. Moze jak masz te 1540 to lepiej kup 15 mm - wtedy masz powiekszenie 100x a LER 14mm zamiast 12, wiec komfort napewno wiekszy. Chociaz z tym SWANem 9mm mmialbys 171x wiec calkiem niezle, ale wybor zalezy juz od Ciebie.

 

Dzieki za opis.

Wybralem SWANy bo w MAKu mam deficyt pola ;-)

Ale chyba kupie wszystkie 3 co mocno uszczupli budzet domowy :Boink:

ALE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między Vixen LV a LVW?

Czy tak wyraźna jak cena?

 

Bylem tydzien temu w DO i przy zakupie SWANa 9mm mialem okazje popatrzec przez rozne okularki z nowym Talem 125. Niestety obserwowalem tylko obiekty naziemne w ciagu dnia i przy sporej turbulancji powietrza wiec moge tylko napisac odnosnie komfortu obserwacji a nie jakosci dawanych obrazow. No i wlasnie interesowaly mnie glownie Vixeny LV i LVW. Przez te pierwsze, o polu widzenia rzedu 45-50 stopni, obserwuje sie bardzo komfortowo. Przysuwa sie oko do gumy ocznej i wszystko widac tak jak trzeba. Ale jednak pole widzenia nie jest w nich najwieksze, a w LVW producent deklaruje 65 stopni i przy obserwacjach widac ZNACZNA roznice. Komfort prowadzenia obserwacji moze troche mniejszy ale jednak widac znacznie wiecej. Planuje zakup krotkoogniskowego okularu dobrej jakosci z szerokim polem i chyba bede wlasnie kierowal sie w kierunku LVW (mysle o 5mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już była dyskusja na temat stosowanych powiększeń z balkonu i jak się okazało balkon balkonowi nie równy.

 

Co prawda nie muszę prowadzić obserwacji z balkonu, mam mały ogródek, ale jednak nadal jest to centrum miasta... z wszystkich stron dachy innych domów lub garaży <_<

Chyba zanim zdecyduję się na coś konkretnego, poeksperymentuję trochę i dopiero wtedy postaram się ocenić jakie powiększenie będzie opytmalne... szkoda by było wydać ponad 400 pln na coś co nie do końca spełnia oczekiwania.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.