Skocz do zawartości

Kontroler ogrzewania luster


M_H

Rekomendowane odpowiedzi

Dalej zmotywowany słabą pogodą ostatnimi miesiącami, poza nowym mocowaniem, wziąłem się za ogrzewanie luster w RC. 

Ponieważ po ustawieniu całej sesji zazwyczaj zostawiałem setup do rana, nie dawała mi spokoju myśl: Ile grzać? Jak za mało to z czasem zaparuje, jak za dużo, zdegraduje obraz. Padł więc pomysł żeby sobie to wysterować.

Poszedłem po najmniejszej lini oporu, wyliczenie punktu rosy z czujnika temperatury i wilgotności, oraz mierzenie temperatur luster czujnikami przymocowanymi do ich pleców. Grzałki silikonowe nakleiłem bezpośrednio na lustra by nie tracić ciepła z ich małej mocy. Plan to utrzymać lustra 1°C powyżej wyliczonego punktu rosy.

Lustro wtórne:

WhatsAppImage2023-05-28at13_28_58.jpeg.fe2247d2282560e565afcfea7e0a4e58.jpeg

Na głównym są 2 grzałki 2W (brakuje jeszcze czujnika).

Zaprojektowanie PCB i oprogramowanie wszystkiego zajęło mie ok miesiąca czasu, myślę że spoko, biorąc pod uwagę fakt, że akurat z C++ miałem niewiele do czynienia od czasów studiów. Fanie też było pogrzebać sobie w CAD.

WhatsAppImage2023-05-15at21_34_11.jpeg.89df2d4c2f3ace5039617860b56c8a12.jpeg

Wersja BETA przetestowana po kontem stabilności, uruchomione przez 7 dni chodziło bez zarzutu.
Niestety warunki nie pozwalały zbliżyć się do punktu rosy więc jest problem z określeniem skuteczności. Czas pokaże. Przy testach lepiej się nie spieszyć i niczego nie zakładać. Pozostała walidacja pod kontem przyjętych wartości (temp lustra 1°C powyżej wyliczonego punktu rosy), poprawa kilku bugów (błędne pierwsze odczyty przy starcie systemu), może jakaś obudowa lepsza (CNC?). Na razie prezentuje się mizernie ale nie o to chodzi.

IMG_6057.thumb.jpeg.80f47b184a3fa80631b64611e2bb4390.jpeg

 

Jest jeszcze sporo niewiadomych, jak całość będzie się zachowywać i gdzie wprowadzić poprawki.  Najważniejsze, że jest jakiś hardware na którym Można pracować.


Jeśli któryś z kolegów/koleżanek tworzył/a podobne rozwiązanie i jestem bardzo ciekawy jakie napotkał/a problemy.

 

Edytowane przez M_H
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.