Skocz do zawartości
  • 0

Tuning Newtona 130/900 - czy warto się napinać?


Miesilmannimea

Pytanie

Hejka

 

Bawię się w tej chwili Niutkiem 130/900 Sinor Optics. Zostanie chyba u mnie dłuższy czas - ogniskowa mi odpowiada, światło też.

Mam nadzieję, że umiarkowana jasność pozwoli mi robić sensowne fotki bez korektora komy. Lekko pociągnięte gwiazdki mi nie przeszkadzają, ale już mocno rozmazane kleksy raczej tak ;)

 

Analizuję budowę tego teleskopu - lustro jak wiadomo ma 130mm, wtórne na szerokość 34.50mm ale już zamocowane jest tak, że mocowanie ma 47mm średnicy i rzuca cień...

 

Zastanawiam się jaką szerokość powinno mieć LW jeśli chcę używać kamery z przetwornikiem max u4/3 czyli 22mm średnicy.

Spróbowałem odtworzyć konstrukcję teleskopu na stronie: https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Gdyby komuś chciało się przeanalizować to załączam plik...

 

Konstrukcja mocowania widoczna jest na zdjęciu.

 

Nie rozumiem chyba kwestii szerokości LW - przy 34.5mm oświetlona plamka ma 8.9mm średnicy.

Jaką więc szerokość powinno mieć LW, żeby pokryć całkowicie matrycę u4/3??? Wydaje mi się, że teraz pokrywa - jak to więc jest?

 

Jeśli to ma sens to może zmodyfikuję mocowanie LW żeby konstrukcja nie rzucała cienia, a lusterko miało optymalną (minimalną) szerokość...

 

Z góry dzięki za refleksje ;)

 

 

IMG_20230608_084238872_HDR.jpg

130-900-org.newt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dzień wolny, to będę kontynuował rozmyślanie :) Możecie się przyłączyć ;)

 

Czy dobrze rozumiem, że przy obecnym LW i matrycy u4/3 otrzymam równo oświetloną plamkę o średnicy <> 9mm, a potem im dalej od  osi optycznej to obraz będzie ciemniejszy czyli będzie po prostu winieta?

 

Idąc tym tropem, żeby mieć równo oświetlone pole dla u4/3 powinienem mieć LW około 45mm??? Dobrze kombinuje?

 

Gdybym teleskop chciał zoptymalizować do kamerki 1/2.8" czyli o średnicy przetwornika około 4mm to LW wystarczy około 31mm?

Zgadza się?

 

Obecne lusterko ma 34.5mm czyli jest trochę większe dla SV305. Mam inne lusterko o szer 30mm - pole obrazu wychodzi <> 3.2mm czyli znowu za mało...

 

O ile te obliczenia mają sens to dla przetwornika u4/3 należałoby zmienić lusterko na większe, co mnie o tyle cieszy że nie musiałbym nowego pająka robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.