Skocz do zawartości

Mgławica Koński Łeb w palecie HSO - Projekt Moana


vroobel

Rekomendowane odpowiedzi

Mgławica Koński Łeb, zwana czasem Łebskim Koniem, to kolejna moja praca przy współudziale danych z Projektu Moana w Teksasie, USA. Mój całkowicie własny projekt został narazie zawieszony z powodu chmur i deszczu. Ze wszystkich sześciu trójkanałowych kombinacji, po zastosowaniu SPCC, jedynie ta paleta ndawała ujęciu dynamiki, a patrząc na płomienne obłoki możnaby rzecz, że nawet dramatyzmu.

 

Mgławica Koński Łeb (Barnard 33) - 2023.12-2024.01 - HOS

 

MOANA 10" f/4.5 Newton, Baader 6.5nm 36mm SHO + RGB, ASI 1600MM @ Astro-Physics 1200 GTO;
17.5h integracji w SHO: 24 x 300s Ha, 93 x 300s OIII, 93 x 300s SII;
ponad 3h RGB na gwiazdy;
akwizycja w NINA, moja obróbka w PixInsight oraz istotne poprawki w Affinity Photo;
near Fort Davis, Texas, USA, Bortle 2.

 

https://www.astrobin.com/woadyz/B/

 

https://erellaz.com/moana/open-datasets/

 

 

Horsehead_HSO_1_Combined.thumb.jpg.8dfb75f7e13e1451a4fb31c569c1a8b1.jpg

 

Horsehead_HSO_1_Starless.thumb.jpg.7aa568b921c3c208a1dc61b3849c0027.jpg

 

 

Muszę trochę się pożalić. Wcale nie jest tak, że dane z Projektu Moana są doskonałe, ale są za darmo. Nie wiem, jak to zinterpretować, spora ilość materiału posiada pionowe pasma widoczne praktycznie dopiero po stakowaniu. Co ciekawe, np. wodór jest czysty, a tlen i siarka mają takie pasma. Niektóre zestawy są człkowicie czyste, innych nie ma sensu nawet ruszać, tyle jest tych pionowych pasm przechodzących przes struktury obiektów. Koński Łeb nadawał się jednak do dalszej obróbki i Affinity Photo doskonale sobie z tym poradził, oto przykład (odpowiednio H, S, O):

 

 

image.png.e6fc15833f49be14dc61c39313d585ae.png image.png.00df93dd2337b3c4d75ae06229742f59.png image.png.3a469c77ca6d63d99dbf5500e420dcbd.png

 

 

Inny problem dotyczył samej natury obiektu. Znajduje się on bardzo blisko dwóch jasnych gwiazd: Alnitak (Zeta Orionis) i Sigma Orionis. ATMowy Newton projektu generuje sześć pięknych spajków, tyle że jeden spajk przez cały kadr bez własnej gwiazdy raczej nie ma prawa pozostać.

 

 

image.png.05c5ca68b08f6702e1c2be57bc4800c7.png

 

 

Miłego odbioru. 😊

 

 

 

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.