Skocz do zawartości

Monitory do obróbki zdjęć


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Na naszym forum mamy już sporo bardzo ciekawych zestawień, ale nie znalazłem nic na temat monitorów. Każdy Kto próbował zajmować się obróbką zdjęć, wie jak bardzo ważny jest monitor. Sam mam raczej średnie doświadczenie co do ilości testowanych paneli, ale wiem, że podczas wspólnej dyskusji znajdziemy panel dla każdego.

Póki co jakość paneli typu TN eliminuje je z grona potencjalnych stosowanych przy obróbce.

Bardzo chciałbym, żeby oprócz naszych własnych doświadczeń pojawiły się też linki do znalezionych w sieci testów, ale tych wykonanych przez nasze specyficzne grono ;) Bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Nie ukrywam, że sam szukam tańszej alternatywy dla monitorów EIZO z przedziału powyżej 21" - czy taka w ogóle istnieje ? Sprawdźmy.

 

 

Na początek zacznę od panelu który sam używam.

 

Gateway 2185 W

Przekątna ekranu : 21 cali

Rodzaj matrycy: S-PVA

Format ekranu 16:10

Rozdzielczość 1680x1050

Czas reakcji 8 ms

Kontrast 1000:1

Jasność 300 cd/m²

Kąt widzenia poziom 178 °

Kąt widzenia pion 178 °

Synchronizacja pozioma 81 KHz

Synchronizacja pionowa 76 Hz

Ilość wyświetlanych kolorów 16,7 mln

Wielkośc piksela 0,27 mm

Tuner TV Brak

Języki OSD: Angielski, Francuski, Hiszpański, Włoski, Japoński

HDCP Tak

NormyTUV-GS

Złącza D-Sub, DVI-D, Component Video, Composite Video, S-Video, USB 2,0

Funkcje Specjalne DCDi; HD ready przez DVI i Component

Pivot Tak

PIP Tak

Wymiary 494 x 389,9 x 208,3 mm

Waga7,6 kg

Kolor obudowy Czarny

 

Moje doświadczenia i odczucia po ponad 3 latach użytkowania.

Zadowolony jestem przede wszystkim z matrycy S-PVA która stanowi milowy krok w porównaniu z wcześniejszą TN. Zacząłem widzieć to co wcześniej było ukryte :) !! Głębia kolorów i cienie na co najmniej przyzwoitym poziomie. Czasami przydaje się tez funkcja pivotów - dzięki której bardzo dobrze pracuje się z edytorami tekstów. Kąty widzenia zgadzają się z podanymi przez producenta. Oczywiście zero uszkodzonych pixeli (co w dalszym ciągu nie jest normą). Do zalety zaliczyłbym cenę, bo wynosiła ono w momencie zakupu 1100,- co jest naprawdę przyzwoitą kwotą za matrycę S-PVA. Czas reakcji 8 ms nie powoduje smużenia (sprawdzałem na kilku dynamicznych grach). Zaletą jest również równomiernie podświetlona matryca.

 

Wady: z tego co czytałem w necie dotyczą całej serii, mianowicie monitor lubi wyższą temperaturę czyli powyżej 23* otoczenia pracuje idealnie. Poniżej tej temperatury w przypadku rozciągnięcia obrazu na cały panel - "zimny ekran" gaśnie. Oczywiście to sprawa do opanowania, ale czasami bywa drażniąca, bo należy wyłączyć monitor nieco zmniejszyć obraz okienka i dalej do dzieła. Co dziwne sprawa dotyczy tylko otwartego okna (np. przeglądarki lub programu) po za tym mam cały pulpit w ikonkach i jest wszystko ok. Podobna ta sprawa dotyczy kiepskich kondensatorów.

gateway-fpd-2185w_0.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe, akurat używam tego samego modelu monitora i może wydać się to dziwne, ale ten monitor akurat bym raczej nie polecał, zwłaszcza w porównaniu np. do Samsunga 2493HM, który mimo, że oparty na starej technologi TN w/g mnie daje dużo lepszy, jaśniejszy obraz niż matryca S-PVA Gatewaya. A stoją dwa obok siebie, więc raczej nie mam złudzeń.

A co ciekawsze, najnowsze monitory, nawet te z dolnej półki jak choćby BENQ GL2240 mające podświetlenie LED posiadają zaskakująco dobry obraz i też potwierdzam to organoleptycznie

i pewnie co użytkownik, to odmienne zdanie i wrażenia,

a temat niezmiernie ciekawy i ważny

 

chociaż zaraz pewnie wpadnie tu Jesion i napisze, że monitory bez sprzętowej kalibracji kolorów nie nadają się do obróbki zdjęć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Gateway to nie ideał, ale w porównaniu do mojego wcześniejszego LCD to ... ech, nie ma co porównywać !

Jednak po żaden TN póki co nie mam zamiaru sięgać, chociaż uważam, że Samsungi z górnej półki to bardzo dobre panele.

 

W tej chwili zastanawiam się nad taniochą z matrycą PVA czyli SAMSUNG 2333T PVA

ale ten z kolei podobno hałasuje lightning.gif z drugiej strony niektórzy (po kalibracji) porównują go do EIZO (z tym że nie określają czy biurowych czy graficznych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaż zaraz pewnie wpadnie tu Jesion i napisze, że monitory bez sprzętowej kalibracji kolorów nie nadają się do obróbki zdjęć

Oż ty! :)

 

A tak na serio, to faktem jest, że cele w przypadku astrofotografii są te same, co przy zaawansowanej grafice, czy fotografii (tej, gdzie reprezentacja kolory jest istotna). Problemem astrofotografii jest jej low-tonowy charakter, czyli większa część zdjęcia znajduje się w okolicach czerni. Z tym szczególnie nie radzą sobie tanie matryce i stosuje się w nich trick polegający na podciąganiu sygnału w górę, co przy astrofoto oznacza przysłowiową rzeźnię. O ile u ciebie może to jeszcze jakoś wyglądać, to u innych przypominać będzie kupę. Często ten syndrom widać na naszym forum, gdzie autor zdjęcia publikuje je z dumą, a za chwilę ktoś pisze: "czemu to takie jasne i przejarane".

 

Nie uważam także, że kupowanie do astrofotografii profesjonalnego monitora za 30K ma sens, wręcz przeciwnie (no chyba, że $ nie stanowią problemu). Jeżeli coś miałbym radzić, to kupujcie monitory polecane przez grafików, które mają matryce IPS. Jeżeli nie stać na na nowy, to ja wolałbym używany IPS, niż każdy inny. Sama marka to już sprawa wtórna, bo producentów matryc jest zaledwie kilku (Apple to np. matryce LG).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.